6626*

מחלות לב ואירוע מוחי: מחקרים וסטטיסטיקה

עישון פסיבי מעלה בצורה ניכרת את הסיכון ללקות במחלות לב ובאירוע מוחי. מה הקשר לבריאות השיניים, ומדוע חשוב ללכת לישון בשעה סבירה?

מחלות לב הן גורם הפטירה השני בשכיחותו בקרב האוכלוסייה בישראל, מיד אחרי הסרטן, כאשר במקום הרביעי מופיע שבץ מוחי – כך עולה מנתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בדצמבר 2018. בקרב בני 85 ומעלה, לעומת זאת, מחלות לב הן סיבת המוות השכיחה ביותר, אפילו יותר מסרטן.

אך כמובן שלא רק עניין המוות מטריד בהקשר זה. בריאות היא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על איכות חייו של אדם, ובישראל נרשמים מדי שנה כ-35 אלף אירוע לב ואירועים מוחיים, כאשר כ-40 אחוז מתוכם מתרחשים בשעות העבודה. במקרים רבים החולים אינם מצליחים לחזור לשגרה בריאה לאחר אירוע לב או אירוע מוחי, תוך התמודדות עם מוגבלות תפקודית. מצב זה לא פעם גורם להתקפי חרדה ודיכאון, שגם להם השפעה לא מבוטלת על בריאות הגוף.

מה גורם למחלות לב ושבץ מוחי?

חלק מגורמי הסיכון למחלות לב ושבץ מוחי בעלי ההשפעה העוצמתית ביותר הם כלל לא בשליטתנו: גיל, מגדר, היסטוריה משפחתית ומוצא אתני. כך, במקרה בו קרוב משפחה מדרגה ראשונה לקה בעבר במחלת לב לפני גיל 60, הסיכוי ללקות במחלת לב בשלב מוקדם בחיים עולה פי עשרה. בגיל הבלות הגוף מפסיק לייצר אסטרוגן, וכך בתקופה זו נשים הן בעלות סיכון גבוה יותר למחלות לב.

החדשות הטובות הן שקיימים גורמי סיכון נוספים, עליהם דווקא יש לנו יכולת להשפיע: עישון, השמנה, חוסר פעילות גופנית, לחץ דם גבוה, סוכרת וכולסטרול גבוה.

לחץ דם גבוה בדרך כלל אינו ניתן לזיהוי ללא בדיקות, אולם השפעתו הרסנית: הוא פוגע לא רק בלב, אל גם במוח ובכליות.

כ-30% מהאנשים שמתים ממחלות לב בכל שנה צורכים סיגריות באופן קבוע, ועישון פסיבי מגדיל את הסיכון למחלת לב כלילית ב-25%. חשוב לדעת שעישון פסיבי אינו מאיים רק על בריאות הלב, אלא גם על בריאות המוח: אנשים לא מעשנים שגרים עם מעשנים, מגדילים את הסיכון שלהם לשבץ מוחי בשיעור של 70%.

שיניים ושינה

היגיינת פה לקויה עלולה גם היא להוות להעלות את הסיכון למחלות לב. רובד החיידקים שנצבר בפה (“פלאק”) חודר לעתים למחזור הדם, וכך לא רק משפיע על יכולת הקרישה שלו, אלא גם מעורר מחלות באיברים נוספים בגוף.

מחקרים מצביעים על כך שאנשים שבאופן קבוע מתחילים את שנת הלילה שלהם בשעה מאוחרת, נמצאים ברמת הסיכון גבוהה יותר ללקות במחלות לב – אפילו אם הם ישנים שמונה שעות בכל לילה.

עוד עולה מהמחקרים שאנשים שחיים לבד הם בעלי סיכון הגבוה פי שניים ללקות בהתקף לב או בדום לב, ביחס לאלו שאינם גרים בגפם – כלומר עם בן זוג, משפחה או שותף. בהקשר זה יש לציין שרגשות שליליים ודיכאון גם הם מעלים את הסיכוי למחלות לב ולשבץ מוחי, כאשר עוד ועוד מחקרים מלמדים שאנשים שמחים פחות מוּעדים לפתח מחלות לב.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

לוגו שחל

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם