התקפי לב בגילאים צעירים יחסית שכיחים יותר בקרב גברים, אך בגילאים המבוגרים יותר מתהפכת התמונה. מה מרגישים בהתקף לב? ואיך אפשר לשוב לשגרה רגועה ללא דאגות?

 

התקף לב, המכונה גם אוטם שריר הלב, מתרחש כאשר נחסמת זרימת הדם אל הלב, שנוצרת לרוב כתוצאה מהצרות של העורקים הכליליים, המזינים את הלב, עקב תהליך של טרשת עורקים הנובע משקיעת שומנים בדופן כלי הדם.

 

מחקר שנערך על ידי אוניברסיטת אוקספורד וממצאיו פורסמו 2018, מגלה כי עישון, סוכרת ולחץ דם גבוה – מהווים גם בקרב נשים גורמי סיכון משמעותיים להתקף לב, ולעיתים אף יותר מאשר בקרב גברים.

 

המחקר, שנערך בקרב כחצי מיליון משתתפים בני 40 עד 69, הראה כי בעוד שעישון של יותר מעשרים סיגריות ביום מעלה פי שניים את הסיכון בקרב גברים להתקף לב ביחס לגברים שמעולם לא עישנו – הרי שבקרב נשים סיכון זה עומד על פי שלושה.

 

עוד עולה מהמחקר כי לחץ דם גבוה מעלה את סיכון להתקף לב בקרב נשים ב-80% יותר מאשר ביחס לגברים, וסוכרת העלתה כמעט פי שלושה את הסיכון להתקף לב בקרב נשים ביחס לגברים.

 

מחקר מעניין נוסף שפורסם ב-2018 על ידי חוקרים מאוניברסיטת טורנטו, חושף קשר בין שפעת לבין התקף לב. על פי המחקר, במסגרתו נבדקו כ-20 אלף חולים, שפעת שנמשכת יותר משבוע מעלה בכ-600% את הסיכון להתקף לב, כאשר הסיכון הולך וגדל אם קיים גם זיהום בדרכי הנשימה.

 

החדשות הטובות הן שחוקרים בטייוואן, שניתחו את התיק הרפואי של כ-80 אלף קשישים, מצאו שחיסון שפעת על בסיס שנתי מוריד את הסיכון להתקף לב בשיעור של 20%.  באופן מפתיע, נמצא שגם כאשר חיסון השפעת לא נמצא בעל יעילות גבוהה נגד נגיף השפעת, כפי שקורה מעת לעת, הוא בכל זאת סיפק הגנה מסויימת מפני מחלות לב.