איך למנוע אירוע מוחי?

רק כ-40% ממקרי שבץ מוחי (CVA) בישראל מגיעים לטיפול בחלון הזמן המתאים לטיפולים מתקדמים מונעי נכות. מהם הסימנים לאירוע מוחי? כיצד שחל תסייע לכם לקבל אבחון וטיפול רפואי ללא דיחוי?

 

אירוע מוחי (CVA / Stroke), המכונה גם שבץ מוחי, זהו מצב בו קיימת הפרעה במערכת אספקת הדם למוח.

 

הגורמים השכיחים ביותר לאירוע מוחי הם לחץ דם גבוה וטרשת עורקים הפוגעת גם בכלי הדם המוחיים, והמובילים דם למוח. גורם סיכון משמעותי נוסף לשבץ מוחי הוא פרפור פרוזדורים (AF), המכונה גם פרפור עליות, בו שריר הלב בשתי עליות הלב מתכווץ באופן לא סדיר. פרפור פרוזדורים עלול ליצור קרישי דם הנסחפים עם זרם הדם אל המוח, וגורמים לחסימה או לסתימה בכלי הדם במוח.

 

מסקר שנערך במשך כעשור על ידי האיגוד הנוירולוגי בישראל ומשרד הבריאות, עולה כי רוב נפגעי CVA נותרים עם נכות, וזקוקים לשיקום ולעזרה בתפקוד בסיסי. כ-84% מנפגעי שבץ מוחי בני 60 ומעלה, כ-25% מהם מתחת לגיל 60, וכ-8% מתחת לגיל 50.

 

אירוע מוחי הוא אחד מגורמי התחלואה והתמותה העיקריים בישראל, וגורם הנכות העיקרי בקרב מבוגרים. בדומה לעולם המערבי, גם בישראל מהווה אירוע מוחי את גורם המוות השלישי בשכיחותו. רוב נפגעי אירוע מוחי הם גברים (66%), אולם חומרת הפגיעה בקרב נשים היא גבוהה יותר.

 

על פי נתוני משרד הבריאות, רק כ-40% ממקרי השבץ המוחי בישראל מקבלים בַּזמן טיפול המונע נכות. כך, מדי שנה כ-7,800 חולים מפספסים את חלון ההזדמנות הנדרש לצורך הצלתם, כאשר כ-2,000 מהחולים כלל לא מגיעים לבית החולים. אצל חלקם השבץ המוחי הולך ומחריף, וניתן היה למנוע אותו אילו הם היו מודעים למצבם הרפואי ומקבלים טיפול בזמן.