6626*

איך להפחית את הסיכון לשבץ מוחי?

כך תקטינו את הסיכון לשבץ מוחי

רק כ-40% ממקרי שבץ מוחי (CVA) בישראל מגיעים לטיפול בחלון הזמן המתאים לטיפולים מתקדמים מונעי נכות. מהם הסימנים לאירוע מוחי? כיצד שחל תסייע לכם לקבל אבחון וטיפול רפואי ללא דיחוי?

אירוע מוחי (CVA/Stroke), המכונה גם שבץ מוחי, זהו מצב בו קיימת הפרעה במערכת אספקת הדם למוח.

הגורמים השכיחים ביותר לאירוע מוחי הם לחץ דם גבוה וטרשת עורקים הפוגעת גם בכלי הדם המוחיים, והמובילים דם למוח. גורם סיכון משמעותי נוסף לשבץ מוחי הוא פרפור פרוזדורים (AF), המכונה גם פרפור עליות, בו שריר הלב בשתי עליות הלב מתכווץ באופן לא סדיר. פרפור פרוזדורים עלול ליצור קרישי דם הנסחפים עם זרם הדם אל המוח, וגורמים לחסימה או לסתימה בכלי הדם במוח.

להשתקם אחרי שבץ מוחי

מסקר שנערך במשך כעשור על ידי האיגוד הנוירולוגי בישראל ומשרד הבריאות, עולה כי רוב נפגעי CVA נותרים עם נכות, וזקוקים לשיקום ולעזרה בתפקוד בסיסי. כ-84% מנפגעי שבץ מוחי בני 60 ומעלה, כ-25% מהם מתחת לגיל 60, וכ-8% מתחת לגיל 50.

אירוע מוחי הוא אחד מגורמי התחלואה והתמותה העיקריים בישראל, וגורם הנכות העיקרי בקרב מבוגרים. בדומה לעולם המערבי, גם בישראל מהווה אירוע מוחי את גורם המוות השלישי בשכיחותו. רוב נפגעי אירוע מוחי הם גברים (66%), אולם חומרת הפגיעה בקרב נשים היא גבוהה יותר.

על פי נתוני משרד הבריאות, רק כ-40% ממקרי השבץ המוחי בישראל מקבלים בַּזמן טיפול המונע נכות. כך, מדי שנה כ-7,800 חולים מפספסים את חלון ההזדמנות הנדרש לצורך הצלתם, כאשר כ-2,000 מהחולים כלל לא מגיעים לבית החולים. אצל חלקם השבץ המוחי הולך ומחריף, וניתן היה למנוע אותו אילו הם היו מודעים למצבם הרפואי ומקבלים טיפול בזמן.

מודעות יכולה להציל את החיים שלכם או של הקרובים שלכם

בכל הקשור לאירוע מוחי, קיים חוסר מודעות בציבור והעניין בא לידי ביטוי גם במידע היחסית מועט שקיים באינטרנט אודותיו: כיום מספר תוצאות החיפוש בגוגל של הביטוי “אירוע לב” עולה פי 12 על זה של “אירוע מוחי” או “שבץ מוחי”. זאת, על אף שעל פי נתוני האיגוד הנוירולוגי בישראל, מספר האשפוזים מדי שנה בישראל בעקבות אירוע מוחי דומה למספר האשפוזים בעקבות התקף לב.

כבר לפני עשור התחילו להכיר באירוע מוחי כ”התקף מוח”, בדומה ל”התקף לב”, כלומר כמצב חירום רפואי שדורש טיפול רפואי מיידי וללא דיחוי. זאת מאחר שגם בקרב אלו שחייהם ניצלו לאחר אירוע מוחי, כ-75% מתוכם עדיין אינם מחלימים גם לאחר 3 חודשים מהאירוע, ורבים מהם זקוקים לעזרה יומיומית אף לצורך ביצוע פעולות בסיסיות.

חוסר מודעות זה מקשה גם על זיהוי CVA בזמן אמת, בשל התעלמות מהסימנים המורים על אירוע מוחי. כך, מרבית נפגעי שבץ מוחי מגיעים לבית החולים זמן רב לאחר הופעת התסמינים הראשונים, מה שפוגע קשות ביכולת הטיפול הדחוף בנפגע.

חוששים שאדם מולכם לוקה בשבץ מוחי?

פנים – בקשו ממנו לחייך. האם צד אחד של הפה “נפול” כלפי מטה? עקום?

זרועות – בקשו ממנו להרים ידיים. האם יש לו קושי לעשות זאת, ביד אחת יותר מהשנייה?

דיבור – בקשו ממנו לומר משפט פשוט. האם הדיבור שלו מוזר?

אם התשובה לאחת מהשאלות הללו חיובית – יש להזעיק בדחיפות ניידת טיפול נמרץ

עוד עולה מהסקר האמור, שפחות מ-33% מנפגעי אירוע מוחי מאושפזים במחלקות נוירולוגיות או ביחידות שבץ מוח.

כך, בשל היעדר מחלקות נוירולוגיות בחלק מבתי החולים בישראל, וכן בשל מספר מועט של מיטות אשפוז, חולים רבים שעברו שבץ מוחי נאלצים להתאשפז במחלקות פנימיות.

זאת על אף שבקרב החולים המאושפזים ביחידות ייעודיות לשבץ מוחי נרשמת תמותה נמוכה יותר, וגם שיעור החולים שנותרים עם נכות לטווח ארוך הוא נמוך יותר.

על פי נתוני האיגוד הנוירולוגי בישראל, כ-20 אלף אירועי CVA מתרחשים מדי שנה בישראל, כאשר כ-90% מהם על רקע איסכמי ורק כ-10% מתרחשים על רקע דימום תוך מוחי.

שבץ איסכמי

שבץ איסכמי (Ischemic Stroke) נגרם כתוצאה מהפרעה בזרימת דם תקינה למוח.

במקרה בו הפרעה לאספקת הדם נמשכת זמן רב – תפקוד רקמת המוח הפגועה עלול להיפסק לחלוטין, והיא מתחילה לשחרר חומרי פירוק שבתורם עלולים לפגוע ברקמות מוח נוספות הנמצאות בסביבה.

שבץ איסכמי עלול להתרחש כאשר נוצר קריש דם באחד העורקים שאחראים על אספקת דם למוח, או כאשר קריש דם נוצר מחוץ למוח, כמו למשל בלב, וזרם הדם סוחף אותו אל עבר המוח.

דימום תוך מוחי

דימום תוך מוחי (Intra Cranial Hemorrhage) נגרם כתוצאה מדליפת דם מעורק במוח, והוא עלול לגרום להריסת תאי המוח.  תאי הדם שדולפים מחוץ לעורק נאספים – ויוצרים המטומה (Hematoma), שעיקרה הוא דם קרוּש.

הגורם השכיח ביותר לדימום תוך מוחי מתחת לגיל 50 הוא חבלה בראש. לחץ דם גבוה למשך תקופה ממושכת גם הוא עלול לגרום לדימום תוך מוחי, כמו גם מחלות כבד וגידולים במוח. שיעור התמותה כתוצאה מדימום תוך מוחי גבוה יותר משיעור התמותה כתוצאה משבץ איסכמי.

מהם הגורמים לאירוע מוחי?

 • לחץ דם גבוה
 • עישון
 • היסטוריה משפחתית
 • עודף משקל
 • אורח חיים לא בריא
 • צריכת אלכוהול
 • מחלות לב
 • סוכרת ותסמונת מטבולית
 • מחלת כלי דם גדולים
 • הפרעות קצב

איך למנוע אירוע מוחי?

 • בקרה שוטפת על גובה לחץ הדם, וכן טיפול תרופתי במידת הצורך
 • הימנעות מוחלטת מעישון
 • אצל סוכרתיים – איזון קפדני של ערכי הסוכר
 • הימנעות מצריכה כבדה של אלכוהול
 • טיפול להורדת כולסטרול באמצעות תזונה נכונה, ובמידת הצורך טיפול תרופתי בהתאם להמלצת הרופא
 • שמירה על משקל תקין – הימנעות מהשמנה ומעודף משקל
 • פעילות גופנית סדירה

סימנים לשבץ מוחי

הסימנים לשבץ מוחי מעידים על המיקום בו נפגע המוח, וככל שהאזור הפגוע גדול יותר – כך מספר הסימנים יהיה גדול יותר, ודרגת חומרתם תעלה. לרוב, פגיעה מוחית בצד אחד תבוא לידי ביטוי בצד הנגדי בגוף:

1. שיתוק, היעדר תחושה, נימול או חולשה חריגה בפנים, בזרוע או ברגל – בדרך כלל בצד אחד

2. קושי לדבר או להבין את הנאמר, בלבול פתאומי

3. הפרעה פתאומית בראייה, בעין אחת או בשתיהן – ראייה מטושטשת, אובדן ראייה, ולעתים גם רואים כפול

4. כאב ראש חמור ופתאומי – עלול להיות מלווה בהקאות, ואף בעילפון

5. אובדן פתאומי של שיווי המשקל – אובדן איזון ואובדן קואורדינציה, ואף נפילה

ראוי לציין כי נפילה בקרב קשישים היא מסוכנת במיוחד. נפילות עלולות להיגרם עקב אירוע מוחי המתבטא בחולשת פלג גוף מסוים ו/או איבוד שיווי משקל, ואף אם נגרמה עקב מכשול או החלקה – עלולה מצידה להוביל לחבלת ראש ואף להתפתחות של דימום מוחי.

שחל: ניטור, אבחון וטיפול מיידי

שירות שחל לניטור הפרעות קצב מאפשר לזהות פרפור פרוזדורים (“פרפור עליות”) באמצעות ניטור מרחוק על ידי מכשיר ה-CARDIO R.

השירות מיועד בעיקר לנפגעי CVA, וכן לבני 65 ומעלה שסובלים מלחץ גם גבוה, סוכרת, מחלת לב, מחלת כלי דם היקפית בעלי משקל עודף, כאלו המעשנים, או צורכים כמות גדולה של אלכוהול באופן קבוע.

כזכור, פרפור פרוזדורים מעלה בצורה דרמטית את הסיכון ללקות באירוע לב, כתוצאה מהיווצרות קרישי דם הנסחפים עם זרם הדם לעבר המוח. ביצוע סקר לפרפור עליות של שחל מתבצע בעזרת מכשיר ה-CARDIO R, אשר באמצעות טכנולוגיה מתקדמת מאפשר לבצע ניטור ואבחון מרחוק של מצבו הרפואי של הלב. זיהוי מהיר, לצד אבחון רפואי מדויק, מאפשר קבלת טיפול רפואי מיידי, המציל את מנויי שחל מנכות – ואף ממוות.

לחץ מצוקה > מוקד רפואי 24/7 > ניידת טיפול נמרץ

המוקד הרפואי של שחל פעיל בכל שעות היממה, ועומד לרשות המנוי בכל רגע נתון. השירות זמין עבור המנוי גם מהסלולר, באמצעות אפליקציה המאפשרת ליצור קשר עם המוקד הרפואי של שחל מכל מקום – בישראל ובעולם.

בנוסף לרשות המנוי לחצן מצוקה נייד, המעניק סיוע מיידי במצבי חירום בלחיצה בלבד – תוך שניות בודדות. הצוות הרפואי של שחל ישמש אוזן קשבת, ירגיע, יאבחן, יעניק ייעוץ רפואי, ואף ישגר ניידת טיפול נמרץ במידת הצורך.

לא פעם קורה שאדם שעובר CVA אינו בטוח שאכן מדובר באירוע מוחי בשל התסמינים המבלבלים, שלרוב אינם כרוכים בכאב ועלולים להתפרש כאפיזודה חולפת. המוקד הרפואי של שחל יודע לאבחן במהירות את מצבו הרפואי של המנוי, באמצעות תשאול מדויק ומהיר, ובמקרה של חשד לאירוע מוחי – לפעול מיידית לפינוי המנוי לבית חולים.

במקרה חלילה של CVA, הצוות הרפואי שילווה את המנוי לבית החולים ייהנה מקדימוּת לצורך בדיקת CT, וכך יקצר את זמן ההמתנה, ויאפשר למנוי לקבל טיפול רפואי מהיר ללא עיכובים מיותרים. ככל שהטיפול הרפואי מוקדם יותר – כך גדל הסיכוי למנוע מוות או נכות.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

לוגו שחל

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם