המושג - ניתוח מעקפים מותיר רבים עם חששות ברורים בנוגע למצבם הבריאותי. חבילת Be Safe של שחל מציעה הגנה מקיפה בכל זמן ומכל מקום – בישראל ובחו"ל

 

ניתוח מעקפים בעורקים הכליליים (CABG) זהו ניתוח לב המטפל במצב בו קיימת היצרות משמעותית, ולעתים אף חסימה, בעורקים הכליליים המובילים דם אל הלב. מצב זה גורם להפרעה באספקת הדם אל שריר הלב, וכך לתעוקה (כאב בחזה), לפגיעה בתפקודו, ועד כדי סכנת התקף לב.

 

ניתוח מעקפים כשמו כן הוא – מטרתו ליצור נתיב עוקף לאספקת הדם אל הלב.  ניתוח מעקפים מתבצע בהרדמה מלאה במשך בין שלוש לשש שעות, ובמהלכו לוקחים כלי דם בריאים מהרגל, מהזרוע או מהחזה של המטופל, ומחברים אותם אל העורקים הכליליים בהם קיימת הפרעה בזרימת הדם אל הלב.

 

חשוב לציין שניתוח מעקפים אינו מרפא את המחלה שיוצרת את ההפרעה באספקת הדם אל הלב, בד"כ טרשת עורקים,  אולם הוא מפחית את הסיכון להתפתחות התקף לב, ומקל על הסימפטומים – בהם קוצר נשימה וכאבים בחזה. ניתוח מעקפים עשוי במצבים מסוימים אף לשפר את תפקוד הלב.

 

לרוב ניתוח מעקפים מאפשר למטופל להמשיך את חייו ללא כאבים בחזה או קוצר נשימה במשך כ-15 שנים, ואף למעלה מכך. כמובן שבמקרים בהם עורקים כליליים נוספים נחסמים – יהיה צורך לבצע טיפול רפואי נוסף. לפיכך, לאחר ניתוח מעקפים חשוב לסגל אורח חיים בריא, לטפל בגורמי הסיכון, ולהקפיד על תזונה נכונה. חשוב כמובן ליטול תרופות מתאימות, ובכללן לדילול דם לצורך מניעת הופעת קרישי דם, ובדרך כלל גם להורדת רמת הכולסטרול – בהתאם להנחיות הרופא.