6626*

ניתוח מעקפים לעורקים הכליליים

המושג – ניתוח מעקפים מותיר רבים עם חששות ברורים בנוגע למצבם הבריאותי. חבילת Be Safe של שחל מציעה הגנה מקיפה בכל זמן ומכל מקום – בישראל ובחו”ל

ניתוח מעקפים בעורקים הכליליים (CABG) זהו ניתוח לב המטפל במצב בו קיימת היצרות משמעותית, ולעתים אף חסימה, בעורקים הכליליים המובילים דם אל הלב. מצב זה גורם להפרעה באספקת הדם אל שריר הלב, וכך לתעוקה (כאב בחזה), לפגיעה בתפקודו, ועד כדי סכנת התקף לב.

ניתוח מעקפים כשמו כן הוא – מטרתו ליצור נתיב עוקף לאספקת הדם אל הלב.  ניתוח מעקפים מתבצע בהרדמה מלאה במשך בין שלוש לשש שעות, ובמהלכו לוקחים כלי דם בריאים מהרגל, מהזרוע או מהחזה של המטופל, ומחברים אותם אל העורקים הכליליים בהם קיימת הפרעה בזרימת הדם אל הלב.

חשוב לציין שניתוח מעקפים אינו מרפא את המחלה שיוצרת את ההפרעה באספקת הדם אל הלב, בד”כ טרשת עורקים,  אולם הוא מפחית את הסיכון להתפתחות התקף לב, ומקל על הסימפטומים – בהם קוצר נשימה וכאבים בחזה. ניתוח מעקפים עשוי במצבים מסוימים אף לשפר את תפקוד הלב.

לרוב ניתוח מעקפים מאפשר למטופל להמשיך את חייו ללא כאבים בחזה או קוצר נשימה במשך כ-15 שנים, ואף למעלה מכך. כמובן שבמקרים בהם עורקים כליליים נוספים נחסמים – יהיה צורך לבצע טיפול רפואי נוסף. לפיכך, לאחר ניתוח מעקפים חשוב לסגל אורח חיים בריא, לטפל בגורמי הסיכון, ולהקפיד על תזונה נכונה. חשוב כמובן ליטול תרופות מתאימות, ובכללן לדילול דם לצורך מניעת הופעת קרישי דם, ובדרך כלל גם להורדת רמת הכולסטרול – בהתאם להנחיות הרופא.

איך מתבצע ניתוח מעקפים?

ניתוח מעקפים בעורקים הכליליים מתבצע בהרדמה מלאה, ונמשך בדרך כלל מספר שעות – תלוי במספר החסימות הקיימות בעורקים הכליליים, וכן בדרגת חומרתן.

על פי השיטה השכיחה ביותר לביצוע ניתוח מעקפים, מכניסים צינור הנשמה לקנה הנשימה של המנותח, המחובר למכונת לב-ריאה, על מנת לשמור על זרימת דם וחמצן תקינה במהלך הניתוח. בנוסף מכניסים עירוי ורידי לצוואר, דרכו יינתנו למנותח תרופות לצורך תמיכה בפעילות הלב, במהלך הניתוח וביומיים שלאחריו כאשר ישהה ביחידת טיפול נמרץ.

המנתח מבצע חתך ארוך בחזה לאורך עצם החזה, פותח את “כלוב הצלעות” על מנת לחשוף את הלב, ובאמצעות תרופות עוצר את פעימות הלב – וכאן נכנסת למעשה לפעולה מכונת הלב-ריאה.

המנתח לוקח כלי דם בריאים, בדרך כלל מאזור הרגל או דופן החזה, ומחבר את הקצוות של כלי הדם הבריאים מעל ומתחת לעורק הכלילי החסום.

לאחר סיום הניתוח, מועבר המנותח לאשפוז במשך כיומיים ביחידת טיפול נמרץ, תוך ניטור רציף של קצב הלב, לחץ הדם, רמת החמצן בדם, לחץ עורקי הריאה, טמפרטורת הגוף ועוד.

לעתים מקבל המנותח קוצב לב זמני, על מנת לווסת את פעימות הלב. צינור ההנשמה יוּסר רק לאחר שהמנותח יתעורר, ויוכל לנשום באופן עצמאי.

במשך השנים פותחו ונוסו טכניקות מתקדמות לניתוח מעקפים – ביצוע הניתוח על לב פועם, ללא צורך בעצירת פעילות הלב ובמשאבת לב-ריאה, ניתוח עם חתך מוגבל בעת ביצוע המעקף לצורך גישה אל הלב, מבלי שיידרש לנסר את עצם החזה לכל אורכה, ונפוץ במיוחד כיום – שימוש נרחב בשתלים עורקיים, שהם עמידים יותר לאורך זמן ולא ורידיים. גם משך ההחלמה התקצר בטכנולוגיות המודרניות, ואם בעבר היה משך האישפוז הממוצע לאחר הניתוח שבוע ימים, במקרים ימים ניתן כיום להשתחרר מבית החולים לאחר ימים ספורים בלבד.

לאחר העברתו מיחידת טיפול נמרץ, בדרך כלל מתחיל המטופל לעבור שיקום לב כבר בזמן האשפוז בבית החולים, באמצעות תכנית הכוללת תרגילים לצורך התאוששות הלב והחזרתו לתפקוד מלא.

זמן ההתאוששות מניתוח מעקפים עומד על כ-5 שבועות, ולאחר מכן בדרך כלל יכול המנותח לשוב לפעילות שגרתית כדוגמת עבודה, נהיגה, פעילות מינית ומטלות יומיומיות.

מטופלים רבים מקבלים הנחיה ליטול מדללי דם על מנת למנוע היווצרות קרישי דם, ובמידה ועושים שימוש בשתלים ורידיים, לאחר הניתוח לעתים עושים שימוש בגרביים דחוסים מיוחדים, הנצמדים אל הקרסול, יוצרים לחץ עדין על הרגל, ומונעים היווצרות קרישי דם.

בנוסף חשוב לשמור על משקל תקין, לאכול בריא, להקפיד על פעילות גופנית סדירה וליטול את התרופות הנדרשות.

ניתוח מעקפים

סיבוכים לאחר ניתוח מעקפים

ניתוח מעקפים בעורקים הכליליים עלול להוביל לסיבוכים במהלך הניתוח עצמו, ואף לאחריו:

  • הפרעות בקצב הלב – חריגה בתדירות הדחפים החשמליים בלב, כאשר הלב פועם מהר מדי, לאט מדי, בקצב לא סדיר, או שיש מדי פעם הפסקה רגעית בדופק הלב.
  • זיהומים – באזור ממנו נלקח השתל, וכן באזור הניתוח. מדובר בסיכון נמוך, כאשר הדבר תלוי במצבו הבריאותי של המטופל לפני הניתוח.
  • פגיעה נוירולוגית קוגניטיבית, אף ללא ארוע מוחי ברור – אובדן זיכרון או קושי לחשוב בצורה בהירה – כאשר מופיעה תופעה כזו לאחר ניתוח מעקפים, היא לרוב חולפת לאחר חצי שנה עד שנה.
  • שבץ מוחי (CVA) – כאשר קיימת הפרעה במערכת אספקת הדם למוח. נפגעי שבץ מוחי עלולים להיוותר עם נכות, וזקוקים לשיקום ולעזרה בתפקוד בסיסי.
  • התקף לב – מצב בו קיימת חסימה של זרימת הלב אל הדם. עלול להיווצר קריש דם במיוחד באיזור חיבור המעקף לעורק הכלילי (מקום “ההשקה”) סמוך לאחר הניתוח.
  • אי ספיקת כליות – בדרך כלל חולפת.

חרדה, דיכאון, חוסר תיאבון, נדודי שינה – שכיחים יחסית לאחר ניתוח מעקפים, ולרוב חולף כעבור מספר שבועות.

שחל כאן בשבילך

מטבע הדברים, רבים מדווחים לאחר ניתוח מעקפים על חרדה וחשש מפני הבאות. חבילת Be Safe של שחל, חברה ותיקה שהפכה זה מכבר לאוטוריטה בתחום בריאות הלב, מציעה הגנה מקיפה בכל זמן ומכל מקום – בארץ ובחו”ל.

החבילה כוללת מכשיר למדידת לחץ דם המשדר בזמן אמת נתונים מדויקים למוקד הרפואי של שחל, וכן מכשיר SmartHeart – מכשיר א.ק.ג מתקדם המשדר באמצעות אפליקציה בסמארטפון מכל מקום במשך כל שעות היממה. זאת נוסף ללחצן מצוקה המקושר למוקד הרפואי של שחל 24/7.

לכל מנוי של שחל יש תיק רפואי, הכולל את כל ההיסטוריה הרפואית שלו לצד מצבו הרפואי העדכני. כך, כאשר הוא יוצר קשר עם המוקד הרפואי של שחל, הצוות המיומן יוכל לדעת במהירות האם יש צורך להזעיק בדחיפות ניידת טיפול נמרץ, בהתאם להיסטוריה הרפואית שלו ולנתונים המועברים באמצעות ציוד טכנולוגי מתקדם.

ניידת טיפול נמרץ של שחל כוללת את הציוד הרפואי המתקדם ביותר, ומלווה הן ברופא והן בפרמדיק. בעת הצורך, יפונה המטופל לבית החולים – שם ימשיך ללוות אותו הצוות הרפואי של שחל, תוך עדכון בית החולים בהיסטוריה הרפואית שלו, על מנת שיוכל לקבל טיפול רפואי מיטבי ללא עיכובים מיותרים.

מנוי של שחל שעבר ניתוח מעקפים יכול להמשיך לחיות בראש רגוע ובלב שקט, ולדעת שבכל רגע נתון יש מישהו ששומר עליו, ושייתן לו סיוע רפואי בכל רגע ובכל מקום. הצוות הרפואי של שחל נמצא כאן בשבילך, גם במצבי חירום וגם לצורך בירורים שוטפים בנוגע למצבך הבריאותי.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

לוגו שחל

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם