דפיברילטור נייד: מציל חיים מכל מקום ובכל רגע

המצאת הדפיברילטור החצי-אוטומטי שינתה את כללי המשחק, והביאה לעלייה בשיעור ההישרדות בקרב אנשים שלקו בדום לב מחוץ לבית החולים

דפיברילטור חצי-אוטומטי (AED) הוא מכשיר אלקטרוני נייד וקומפקטי, שפועל להחזרת קצב הלב לפעולה סדירה באמצעות שוק חשמלי במקרה של דום לב, פרפור חדרים והפרעות בקצב הלב.

ייחודו של הדפיברילטור החצי-אוטומטי הוא בכך שהוא כולל מחשב מובנה שמנתח במהירות את הנתונים אודות קצב הלב של החולה.

כך הטיפול מתבצע רק לאחר אבחון מדויק, על מנת לקבוע את עוצמת השוק החשמלי הנדרשת, וכמובן לאשש את החשד לדום לב. זאת מאחר שקבלת שוק חשמלי בעוצמה שכזו היא מצילת חיים עבור מי שלוקה בדום לב, אך עלולה להיות קטלנית עבור מי שלא.

הדפיברילטור הוא מכשיר קומפקטי ונוח לנשיאה, ששוקל כ-1.5 קילוגרם בלבד, וכך הוא מאפשר חופש תנועה ושקט נפשי מכל מקום ובכל רגע – בבית, בעבודה, בביקור אצל משפחה וחברים, ואפילו בחו”ל.

סיכויי ההישרדות נוסקים

בעבר נעשה שימוש במכשירי החייאה רק בבתי חולים, שכן השימוש בהם דרש מיומנות קלינית גבוהה. עם זאת, הדפיברילטור האוטומטי (AED) הוא מכשיר פשוט להפעלה, שאינו דורש ידע רפואי או מיומנות כלשהי – כל שיש לעשות הוא לחבר את האלקטרודות לחזה של החולה, להפעיל את המכשיר, ולהישמע להוראות בעברית.

סיכויי ההישרדות לאחר דום לב מחוץ לבית החולים הם נמוכים, ונעים בין 5% ל-10% בלבד. מטבע הדברים, מרבית אירועי הלב מתרחשים מחוץ לבית החולים, וביצוע החייאה בזמן אמת וללא דיחוי מגדיל בצורה דרמטית את סיכויי ההישרדות של החולה.

כך, במצב חירום רפואי משמש הדפיברילטור להצלת חיים עוד לפני שמגיע צוות האמבולנס, כאשר כל דקה שחולפת עשויה להיות הבדל בין חיים למוות: מדי שנה מתים כ-6,000 אנשים כתוצאה מדום לב בטרם הגעתם לבתי החולים.

מכשיר קטן, אך מכריע גורלות

על אף גודלו הקומפקטי – בכוחו של דפיברילטור להכריע גורלות. דום לב פתאומי הוא אחד מגורמי המוות העיקרים בקרב מבוגרים, וכך הפך הדפיברילטור לחלק בלתי נפרד מהציוד הרפואי בכל אמבולנס.

במקרה בו לא מתבצעת החייאה באופן מיידי לאחר הפסקת פעילות הלב, תאי גזע המוח נפגעים כתוצאה מאי הספקת חמצן – מה שעלול לגרום תוך זמן קצר למוות מוחי. לכן כל דקה ודקה שחולפת מרגע דום הלב, גורמת לסיכויי ההישרדות לצנוח בצורה ניכרת.

אירוע לב, כדוגמת דום לב ופרפור חדרים, עלול להתרחש בכל שעות היממה. עם זאת, שעות הבוקר – בהן רבים מאיתנו נמצאים בעבודה – זהו הזמן בו קיים החשש הגבוה ביותר להתקף לב: אלו שעות בהן עולה רמת הקורטיזול, הורמון הלחץ והסטרס, מה שגורם לדם להיות סמיך יותר. עבור חולי לב נשיאת הדפיברילטור לעבודה, ולכל מקום אחר, מסייעת בהצלת חיים של ממש.

ארבע דקות קריטיות

ארבע הדקות הראשונות לאחר דום לב הן הקריטיות ביותר – על פי ההערכות, ניתן היה להציל 70% מהחולים שמתו כתוצאה מדום לב אילו היתה מתבצעת בהם החייאה תוך ארבע דקות מרגע אירוע הלב. בילדים, אגב, הסיכוי עולה ל-90%.

בעבר רק רופא ופרמדיק היו מורשים לבצע את פעולת הדפיברילציה. המצאת הדפיברילטור האוטומטי שינתה את כללי המשחק, והביאה לעלייה משמעותית בשיעור ההישרדות בקרב אנשים שלקו בדום לב מחוץ לבית החולים.

החייאה בסיסית ((BLS-CPR באמצעות עיסוי לב והֵנשמה, גורמת למעשה לכיווץ הלב, וכך מפעילה באופן מלאכותי את מערכת הדם והנשימה כדי לספק חמצן לתאי המוח, עד להחזרת פעילות הלב לקצב סדיר באופן עצמאי.

בניגוד להחייאה בסיסית, החייאה באמצעות דפיברילטור אוטומטי אינה דורשת כל ידע, מיומנות או ניסיון. כך גם אדם שמעולם לא התנסה בשימוש בדפיברילטור, יוכל להפיק ממנו תועלת על מנת לסייע למי שנקלע למצב של דום לב – גם אם אין לו אוריינטציה רפואית או טכנולוגית.

שחל כאן בשבילך

הדפיברילטור אמנם פשוט לתפעול, וכאמור אינו דורש כל ידע או מיומנות רפואית. עם זאת, היקלעות למצב בו אדם לוקה בלִבּוֹ ומאבד הכרה, במיוחד כאשר מדובר באדם קרוב, עלולה לגרום לסערה רגשית ולפגוע ביכולת לתפקד בצורה מיטבית על מנת להציל את חיי החולה.

הפתרון: שירות הדפיברילטור של שחל. שירות זה מאפשר חיבור מרחוק של הדפיברילטור למוקד הרפואי של שחל, הפועל בכל שעות היממה, והצוות הרפואי של שחל יכול לראות את הנתונים הרפואיים בזמן אמת ובאופן עצמאי. כך שרביט הניצוח עוברת ברגע אחד לידיו של צוות רפואי מיומן ומנוסה, שהוכשר למתן עזרה ראשונה מצילת חיים בטלפון.

המוקד הרפואי של שחל יודע היכן נמצא הדפיברילטור של המנוי, מהו סוג המכשיר שיש ברשותו, ובהתאם לרשומה הרפואית של המנוי – הוא נותן הנחיות תפעול בדפיברילטור במהירות וביעילות.

התמיכה הטלפונית נעשית במקביל לבדיקת ההיסטוריה הרפואית של החולה, המתועדת במוקד הרפואי של שחל, ומאפשרת מתן סיוע רפואי המותאם לפרופיל הרפואי ולמצבו הבריאותי של המנוי.

במקרה הצורך, משגר המוקד הרפואי ללא דיחוי ניידת טיפול נמרץ עם רופא ופרמדיק, המעניקים למנוי טיפול רפואי מיידי ומפנים אותו לבית החולים.

בבית החולים מלווה הצוות הרפואי של שחל את החולה, ומעדכן את בית החולים בהיסטוריה הרפואית שלו ובמצבו הרפואי העדכני, על מנת להעניק לו טיפול רפואי מציל חיים ללא עיכובים מיותרים.

מנוי שחל דפיברילטור מאפשר להציל חיים ברגעים קריטיים וחיוניים. שחל – לחיות בלב שקט, בכל מקום ובכל רגע.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

לוגו שחל

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם