6626*

השתלת קוצב לב

מהו קוצב לב מלאכותי? מתי יש צורך בקוצב לב משולב עם דפיברילטור? | נא להכיר: שירות ניטור קוצב לב של שחל – לחיות בלב שקט

קוצב לב מלאכותי (Pacemaker) הוא התקן אלקטרוני המושתל בדרך כלל באזור החזה הסמוך לכתף, ואליו מחוברות אלקטרודות המגיעות אל חללי הלב.

תפקידו של קוצב לב מלאכותי הוא לטפל במצב בו קיימות הפרעות קצב, הגורמות בדרך כלל לעייפות ולחולשה חריגה, לבלבול, לכאב בחזה, לקוצר נשימה, לסחרחורת, להזעה, לעילפון, ובמקרים חריגים גם לנזק לאיברים חיוניים, ואף למוות.

קוצב הלב הטבעי המצוי בגופינו הוא למעשה קבוצת תאים הנמצאים בפרוזדור הימני של הלב, שאחראים על פעילות תקינה של הלב. קוצב לב טבעי משגר אותות חשמליים אל עבר הפרוזדורים, גורם להם להתכווץ ולהתרפות, וכך נוצר הדופק שבאמצעותו מוזרם דם – ועִמו גם חמצן – אל האיברים השונים בגוף.

כאשר קיים כשל בתפקוד קוצב הלב הטבעי, או במערכת ההולכה החשמלית, בוחן הקרדיולוג את התסמינים ואת חומרתם על פי בדיקות א.ק.ג, אקו לב, הולטר לב ועוד, ומחליט בהתאם אם יש צורך להשתיל קוצב לב מלאכותי על מנת לשמור על דופק תקין.

לרוב ממליצים על השתלת קוצב לב גם למי שחווה בעבר דום לב או התקף לב שפגע בתפקוד הלב, וכן למי שסובל מאי ספיקת לב.

מהן הפרעות קצב?

הפרעות קצב (Heart Arrhythmia) זהו מצב רפואי בו קיימת חריגה בתדירות הדחפים החשמליים בלב – כאשר קצב הלב מהיר מדי (טכיקרדיה) איטי מדי (ברדיקרדיה), פועם באופן לא סדיר, או כאשר יש לעתים הפסקה רגעית בדופק הלב.

אחת הפרעות הקצב השכיחות היא פרפור עליות, שעלול לגרום להיוצרות תסחיפים – הלא הם קרישי דם שעלולים אף לנדוד במחזור הדם, להגיע למוח ולגרום לשבץ מוחי. דופק מהיר לאורך זמן עלול לגרום גם לאי ספיקת לב.

מערכת ההולכה החשמלית של הלב מאפשרת את פעילותם התקינה של התאים, הוורידים, העורקים, החדרים, הפרוזדורים והשסתומים המצויים בלב. מערכת זו אחראית על יצירת דופק סדיר, שנע במצב רגיל בין 60 ל-100 פעימות בדקה במצב מנוחה אצל אדם בוגר.

אותות חשמליים הנוצרים על ידי מערכת ההולכה החשמלית גורמים לשריר הלב, לחדרי הלב ולפרוזדורים להתכווץ. הפרעה במערכת זו עלולה לגרום לפגיעה ביכולת הלב לספק דם וחמצן לאיברי הגוף, ובכלל זה למוח.

כאשר קיים כשל בתפקוד קוצב הלב הטבעי, או במערכת ההולכת החשמלית, ניתן לבצע השתלת קוצב לב מלאכותי. זהו מכשיר קומפקטי, בגודל של כ-5 סנטימטרים ומשקלו כ-30 גרם.

אורך חיי הסוללה המפעילה את קוצב הלב המלאכותי נע בין חמש לעשר שנים בממוצע. עם זאת, התרוקנות הסוללה נעשית בצורה הדרגתית וצפויה, כך שאין חשש להפסקה פתאומית של קוצב הלב המלאכותי. לקראת התרוקנות הסוללה, מתבצע הליך כירורגי פשוט במסגרתו נעשה חתך קטן בעור, וקוצב הלב מוחלף.

קוצב לב משולב עם דפיברילטור

במצב של חשש לדום לב או לפרפור פרוזדורים (“פרפור עליות”), ממליץ לעתים הקרדיולוג על השתלת קוצב לב המשולב עם דפיברילטור.

דפיברילטור זהו התקן שתפקידו להחזיר את קצב הלב לפעולה סדירה באמצעות שוק חשמלי. במקרה של דום לב, יש צורך בשוק חשמלי מיידי על מנת להציל את חיי החולה, שכן אחרת תאי גזע המוח נפגעים כתוצאה מאי הספקת חמצן – מה שעלול לגרום תוך דקות ספורות למוות מוחי.

קוצב לב מלאכותי מצויד בחיישן שמזהה את פעילות הלב, וכך הוא למעשה נכנס לפעולה רק בעת הצורך, על פי תכנות שנעשה בהתאם למצבו הרפואי של המושתל. כך, למשל, בזמן מאמץ גופני מזהה קוצב הלב המלאכותי את תנועות הגוף, ומעלה את קצב פעילות הלב לצורך אספקת דם וחמצן תקינה לכל איברי הגוף.

כאשר קיים כשל כלשהו בדופק הלב הטבעי – תפקידו של קוצב הלב המלאכותי הוא לאזן מחדש את קצב הפרוזדורים. לעומת זאת, כאשר הכשל קיים במערכת ההולכה החשמלית של הלב – תפקידו של קוצב הלב המלאכותי הוא לאזן מחדש על את קצב חדרי הלב.

איך משתילים קוצב לב?

השתלת קוצב לב נעשית תוך הרדמה מקומית במסגרת הליך כירורגי פשוט יחסית, ולרוב ללא סיבוכים. באזור ההשתלה נעשה חתך קטן באורך סנטימטרים ספורים, ומוחדרת אלקטרודה – לעתים שתיים – אל תוך הווריד, אל עבר חלל הלב. את מיקום האלקטרודה בחלל הלב קובע המנתח באמצעות רנטגן ובדיקות חשמליות שונות.

לאחר שנקבע המיקום המדויק של האלקטרודה – מחבר אותה המנתח אל קוצב הלב ומשתיל אותו מתחת לעור, בדרך כלל באזור החזה הקרוב אל הכתף.

השתלת קוצב לב אורכת כשעתיים, והיא מסתיימת בסגירת חתך העור בתפרים המוּסַרים בדרך כלל כעבור כשבוע ממועד ההשתלה. לאחר ההשתלה, המטופל מאושפז במשך כיומיים.

בתחילה יש כאבים באזור ההשתלה, והמטופל נדרש להימנע מהזזת הזרוע והכתף הסמוכות לקוצב הלב החדש. במהלך השבועות הראשונים, יש להימנע מהרמת משאות כבדים ומפעילות גופנית מאומצת. לאחר תקופת ההתאוששות, עשוי המושתל ליהנות מאיכות חיים ממש כמו זו של אדם עם לב בריא.

קוצב לב מלאכותי רגיש לשדות מגנטיים ולשדות חשמליים. לכן שימוש ב-MRI עלול לשבש את פעילות קוצב הלב המלאכותי, וכך פוּתַח קוצב לב מיוחד שמאפשר בדיקת MRI ללא חשש, בכל חלקי הגוף וללא כל מגבלה. קוצב לב מסוג זה לרוב מושתל אצל צעירים, וכן אצל מבוגרים בעלי בעיה רפואית שדורשת בדיקת MRI מעת לעת.

במקרה בו קִרבה למכשיר אלקטרוני גורמת לסחרחורת או דפיקות לב מואצות – יש להתרחק ממנו. בנוסף מומלץ לבצע שיחות טלפוניות באמצעות הסלולר באמצעות האוזן הרחוקה יותר מקוצב הלב.

שירות ניטור קוצב לב של שחל

כיום קוצב לב הפך למכשיר מתוחכם ביותר, המקושר למערכת טלרפואה המאפשרת ניטור מרחוק, תוך קבלת מידע אודות פעילות קוצב הלב בכל רגע נתון.

חברת שחל, חברה לאחת יצרניות הקוצבים והדפיברילטורים המובילות בעולם, Biotronik, והקימה מערכת לניטור שוטף של פעילות הקוצבים והדפיברילטורים מתוצרתה המושתלים בקרב מטופלים הנזקקים לכך.

כך, בהתאם לנתונים שמשגר קוצב הלב, ניתן לבחון את תדירות פעילותו, את חיי הסוללה שלו, וכן לאתֵר כשלים הקיימים בקוצב הלב, או הפרעות קצב הדורשות טיפול נוסף.

שירות ניטור קוצב לב של שחל יסייע לך להמשיך לחיות בראש שקט וללא דאגות לאחר השתלת קוצב לב. באמצעות טכנולוגיה מתקדמת וחדשנית, מכשיר הניטור קרדיו מסנג’ר מאפשר בזמן אמת קבלת נתונים ואבחון מוקדם של שינויים במצב הבריאותי ובמצב קוצב הלב המושתל. המידע מועבר ישירות למוקד הרפואי של שחל, בכל זמן ומכל מקום – בישראל ובעולם.

הצוות הרפואי של שחל זמין 24/7, ובמידת הצורך ישגר אליך ללא דיחוי ניידת טיפול נמרץ המאובזרת במכשור רפואי מתקדם, ומאוישת בצוות רפואי מקצועי ומיומן.

הרופא והפרמדיק ימשיכו ללוות אותך גם לאחר ההגעה לבית החולים, תוך עדכון מהיר של צוות בית החולים בהיסטוריה הרפואית שלך ובמצבך העדכני, על מנת להימנע מעיכובים מיותרים ולקבל את הטיפול הטוב ביותר ללא דיחוי.

שירות ניטור קוצב לב של שחל יעדכן אותך באופן יזום במקרה של זיהוי חריגה בנתוני קוצב הלב, המצריכה טיפול רפואי, שכן מעקב קוצב לב בזמן אמת עלול להיות הבדל בין חיים למוות. עם שחל אפשר לחיות בלב שקט.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

לוגו שחל

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם