אי ספיקת לב – לחיות בלב שקט

אי ספיקת לב (CHF) היא מצב רפואי, בו ללב אין יכולת לשאוב כמות מספקת של דם ולהזרים אותו לאברים בגוף. מדובר במצב רפואי שעלול לסכן חיים, וטיפול מוקדם מעלה את הסיכוי לחזרה לתפקוד תקין לאורך זמן.

אי ספיקת לב עשויה להיות מצב זמני או מצב כרוני. במקרה של אי ספיקת לב זמנית, הסימפטומים מופיעים באופן פתאומי, ומתפוגגים תוך זמן יחסית קצר. מצב זה מתרחש לעתים קרובות במהלך או מיד לאחר התקף לב.

לעומת זאת, אי ספיקת לב כרונית – המצב השכיח יותר – הוא מצב מתמשך, שבדרך כלל לא מראֶה שיפור לאורך זמן, ואף הולך ומחריף.

לשחל שירות מיוחד לחולים כרוניים החיים עם אי ספיקת לב המאפשר ניטור של המדדים הרפואיים באמצעות מכשור שיודע לשדר 24/7 למוקד, המערכת יודעת להתריע לאנשי שחל אם יש לבצע התערבות רפואית ואפילו לשלוח ניידת.

שירותים קשורים:

סוגים שונים של אי ספיקת לב

ישנם סוגים שונים של אי ספיקת לב. אי ספיקת לב דיאסטולית (הקרויה כיום גם HFpEF), שמתרחשת כתוצאה מנוקשות של שריר הלב, אשר עשויה להופיע במגוון מצבי מחלה (כדוגמת יתר לחץ דם או סכרת), וגם לעיתים קרובות ללא סיבה ברורה, בעיקר באוכלוסיה המבוגרת והקשישה. במצב כזה הלב לא מתמלא בדם באופן תקין, וכך נפגעת יכולת הלב להזרים מספיק דם לאיברים השונים בגוף בצורה תקינה.

אי ספיקת לב סיסטולית, (הקרויה כיום גם HFrEF) נובעת מאובדן יכולתו של שריר הלב להתכווץ באופן תקין. שלא כבאי פסיקת לב דיאסטולית – במצב זה הלב נוטה להתרחב.

שני הסוגים הללו של אי ספיקת לב עשויים להתרחש בצד השמאלי או הימני של הלב, ולעתים קורה שהם מתרחשים סימולטנית בשני צִדי הלב. אי ספיקת לב בצד השמאלי של הלב שכיחה יותר.

כתוצאה מאי ספיקת לב, זרימת הדם אינה תקינה, ופעמים רבות מופיעה הצטברות נוזלים בידיים, ברגליים ובקרסוליים – ונגרמות בצקות. הסיבוך החמור השכיח ביותר במצב של אי ספיקת לב, הוא היווצרות בצקת ריאות, שעלולה לגרום למצוקה נשימתית מסכנת חיים.

בנוסף לשתי סיבות אלה לאי ספיקת לב, הנובעות מכשל בתפקוד שריר הלב, יכולה להתפתח אי ספיקת לב גם כתוצאה מהפרעות בתפקוד מסתמי הלב, ובייחוד מסתם אבי העורקים, והמסתם הדו-צניפי המפריד בין העליה השמאלית לחדר השמאלי.

אי ספיקת לב – סימפטומים

שלב ראשוני

 • בצקות בידיים, ברגליים ובקרסוליים.
 • עייפות חריגה.
 • עלייה חדה במשקל.
 • צורך תכוף להטיל שתן, במיוחד בלילה.

החמרת המצב

 • דופק לא סדיר.
 • צפצופים בזמן נשימה.
 • שיעול מתמשך.
 • קוצר נשימה.

אי ספיקת לב חמורה

 • כאבים בחזה.
 • נשימה מהירה.
 • צבע עור כחול.
 • עילפון.

הגורם השכיח ביותר לאי ספיקת לב היא מחלת לב כלילית (CAD), בה מתרחשת היצרות של העורקים הכליליים, המספקים דם וחמצן לשריר הלב, ועלול להיגרם התקף לב, המביא למותם של תאי שריר הלב.

גורמי סיכון נוספים לאי ספיקת לב הם מחלות לב אחרות, הפרעות בקצב הלב, לחץ דם גבוה, מחלות ריאות, סוכרת, פעילות-יתר או תת-פעילות של בלוטת התריס, אנמיה חמורה, טיפולים אונקולוגיים כדוגמת כימותרפיה והקרנות לחזה, ליקוי בשריר הלב, איידס, צריכה מוגזמת של אלכוהול, שימוש בסמים, וכן יוֹשבנוּת – כלומר אורח חיים שרובו מתאפיין במצב של ישיבה.

4 רמות של אי ספיקת לב

מקובל להעריך את חומרת אי ספיקת הלב על פי שיטה שפיתחו באיגוד הלב של מדינת ניו-יורק NYHA Functional Class

 • דרגה 1:
  בשלב זה אין עדיין הופעת סימפטומים או מגבלות תפקודיות כלשהן בפעילות רגילה, ואף מאומצת. ניתן לטפל ב-CHF בדרגה זו באמצעות אורח חיים המותאם למצב רפואי זה, טיפול תרופתי ומעקב רפואי.
 • דרגה 2:
  בשלב זה פעילות גופנית מאומצת עלולה לגרום לעייפות חריגה, קוצר נשימה ודפיקות לב מואצות, אולם בזמן מנוחה או פעילות גופנית קלה יש תחושה נוחה. ניתן לטפל ב-CHF בדרגה זו באמצעות אורח חיים נכון, טיפול תרופתי, וכן מעקב רפואי רציף מוקפד. ומומלץ להתייעץ עם קרדיולוג באשר לתוכנית הטיפולית.
 • דרגה 3:
  בשלב זה גם פעילות גופנית קלה לגרום לעייפות חריגה, קוצר נשימה ודפיקות לב מואצות, ואילו בזמן מנוחה יש תחושה נוחה. CHF בדרגה זו דורש טיפול רפואי מורכב, ויש להתייעץ עם קרדיולוג לצורך קביעת תכנית טיפולית מותאמת למצבו הרפואי של החולה.
 • דרגה 4:
  בשלב זה גם במצב של מנוחה מלאה עלולים להופיע סימפטומים של עייפות חריגה, קוצר נשימה ודפיקות לב מואצות. טיפול רפואי ב-CHF בדרגה זו מסייע להארכת חיים, אך כיום בגרך כלל עדיין לא מאפשר ריפוי מלא.

איך לחיות נכון במצב של אי ספיקת לב?

ראשית יש לטפל בגורמי הסיכון:

הפסיקו לעשן.

עישון עלול להחמיר את אי ספיקת הלב, שכן ניקוטין מגביר באופן זמני את קצב הלב ואת לחץ הדם. הימנעו גם מעישון פסיבי – אם אתם חיים לצד אדם מעשן, בקשו ממנו לעשן מחוץ לבית.

תזונה נכונה.

תזונה בריאה ללב עשירה בפירות וירקות, דגנים מלאים, אגוזים וקטניות. הימנעו מאלכוהול, קפאין, בשר אדום, מזון תעשייתי, וכן ממזונות עתירי סוכר, מלח, כולסטרול, שומן טראנס ושומן רווי. בנוסף הימנעו מארוחות גדולות לפני שאתם הולכים לישון, כדי שתוכלו להירדם בקלות. שינה איכותית חשובה לבריאות הלב שלכם.

פעילות גופנית.

בנו בעזרת הקרדיולוג שלכם תכנית אימונים ללב ולכלי הדם, שתסייע לכם לשמור על בריאות הלב ולמנוע החמרה של אי ספיקת הלב. פעילות גופנית מתונה מאתגרת מדי? בדקו אפשרות להשתלב בתכנית שיקום לב מובנית. פעילות גופנית במהלך היום גם עשויה לסייע לכם לישון טוב יותר בלילה.

חיסונים.

מנעו זיהומים בדרכי הנשימה. התייעצו עם הקרדיולוג שלכם בנוגע לחיסוני שפעת ודלקת ריאות.

לחץ דם.

בנוסף על בדיקות שוטפות של לחץ דם אצל האחות והרופא, מומלץ לבצע גם בדיקות עצמאיות בבית. השתדלו לבצע רישום של ממצאי לחץ הדם לאורך זמן, על מנת שתוכלו לזהות שינוי דפוסים, ולפעול בהתאם.

מנוחה.

תכננו את לוח הזמנים למשך היום, כך שיכלול גם מנוחה הגונה מעת לעת.

שנת לילה.

דאגו לישון בצורה מיטבית במהלך הלילה. הפחיתו חשיפה לטלוויזיה, למחשב ולסלולר, ובמיוחד בשעות שפני השינה, שכן תאורת המסך בשעות הערב גורמת לדיכוי הפרשת ההורמון מלטונין, שאחראי על השינה. ודאו שיש לכם מזרן וכרית באיכות טובה שיסייעו לכם לשפר את איכות השינה שלכם.

ניהול מתח וסטרס.

קחו לכם רבע שעה ביום לשבת או לשכב בשקט, לנשום עמוק, ולעטוף את עצמכם במחשבות רוגעות. מתחברים ליוגה או למדיטציה? גם הם יוכלו לעזור לכם להקנות לעצמכם הרגלים של שלוות נפש. כך תוכלו להפחית את העומס מהלב.

תמיכה רגשית.

למצב הנפשי-רגשי יש השפעה בלתי מבוטלת על בריאות הגוף. דאגו להקיף את עצמכם באנשים היקרים ללבכם, שנוסכים בכם ביטחון ורוגע. אם יש צורך בכך, קבלו סיוע פסיכולוגי מאיש מקצוע, ואף הצטרפו לקבוצת תמיכה על מנת להכיר אנשים נוספים שלוקים באי ספיקת לב. חולים רבים קיבלו במפגשים הללו מזון לנפש.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

לוגו שחל

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם