התקפי לב בחגים

תקופת החגים מביאה איתה חופש, ארוחות משפחתיות וטיולים. אבל בו בזמן תקופה זו עמוסה במאורעות לא פשוטים כגון הכנות קדחתניות לקראת החג, מפגשים טעונים רגשית סביב שולחן החג והוצאות כלכליות.

מחקרים אקדמאיים וקליניים מחו”ל מראים כי הסיכוי לחטוף התקף לב קטלני נמצא בעלייה חדה בתקופת חג המולד (כריסמס) ותחילת השנה החדשה (דצמבר-ינואר). החגים המקבילים בחשיבותם ובאופיים לחגים אלו הם ראש השנה ופסח, ועל כן ניתן להניח כי תקופות אלו הן תקופות סיכון עבור בעלי בעיות לב בישראל.

אחד הטריגרים להתקף לב הוא מידת הסטרס שבה האדם מצוי או משינויים קיצוניים בתזונה שלו, ושניהם מתרחשים יחד ובמידה רבה בחגים. אל גורמים אלו חוברים עוד מספר שינויים נוספים שמעלים את הסיכון ללקות בהתקף לב קטלני.

עם זאת, לא מדובר בגזרת גורל – באמצעות אימוץ מספר כללים, גם מי שנמצא בקבוצת סיכון להתקף לב יכולים לעבור את החגים בהנאה וללא דאגות.

נטילת תרופות בזמן

בתקופת החגים זמני הארוחות המשתנים עלולים להשפיע על מועדי הקימה, השינה ונטילת התרופות אותן צריך לקחת לפני או אחרי האוכל. כדי להמנע מבעיות שנגרמות מאי נטילת תרופות בזמן או מדילוג על נטילת מנת תרופה, כדאי לנסות ולשמר את השגרה גם בתקופת החגים.

במידת הצורך, כדאי לקבוע תזכורות טלפוניות לשעות נטילת התרופות ולאכול בהתאם לצורך אפילו משהו קטן, גם אם מתוכננת ארוחת חג עוד כמה שעות.

ועוד טיפ קטן: מכיוון שבתקופות החגים מספר ימי העבודה מוגבל, כדאי להיערך מראש עם חידוש מרשמים ורכישתם על מנת שלא ייווצר מצב בו נשאר ללא יכולות להשיג תרופות או מרשמים בימי החג.

תזונה נכונה בחגים

בראש השנה ובפסח יש שפע של אוכל וקינוחים שקשה לעמוד בפניהם, אבל קשה לומר שהם מסתדרים עם התזונה הנכונה עבור הסובלים מבעיות לב. אז הכלל הוא שלא נתחמק משולחן החג, אבל גם לא נשבור כל רסן. אנו נחפש את המנות הבריאות יותר שעולות בקנה אחד עם התפריט שלנו.

אם המארחת מודעת למצב הבריאותי שלנו, אפשר לבקש להפחית כמויות מלח בבישול, שכן כל אחד יכול להוסיף מלח במידת הצורך ולפי טעמו.

להכיר כמה מותר לבעלי בעיות לב לשתות

המלצות צריכת האלכוהול עבור גבר שסובל ממחלות לב הם לא יותר משני משקאות אלכוהוליים ליום. עבור אישה הסובלת מבעיות אלו, ההמלצה היא לצרוך לא יותר ממשקה אלכוהולי אחד ליום.

אמנם בחגים נהוג לשתות, ובפסח אף נהוג לשתות 4 כוסיות, אבל לא כדאי לעבור את הכמות שמעבר לצריכה המומלצת. הגענו לכמות המומלצת? נחליף את היין בתירוש או שעדיף אפילו מראש שלא נמלא כוס שלמה אלא נסתפק בלגימה סמלית בכל אחת מארבעת הכוסות. הבריאות חשובה יותר.

לשמור על כושר

אחת הבעיות בתקופת חגים היא שבירה של שיגרת האימונים. השילוב בין אי הנעת הגוף לבין צריכה מוגברת של שומנים, סוכרים ומלח מצד שני מגדיל את הסיכון להתקפי לב. לכן בין הארוחות המשפחתיות כדאי לנצל את הזמן לחזור ולצאת לפעילות גופנית מסודרת.

אפשר אפילו לנצל הזדמנויות קטנות כדי לעשות כושר: לדוגמא, לעלות במדרגות אל המארחים במקום לחכות למעלית, או כשיוצאים לשופינג לעלות אקטיבית במדרגות הנעות.

להזהר מהשפעת עונות המעבר

פסח וראש השנה נופלים בתקופות האביב והסתיו, ויחד איתם נפוצות גם המחלות העונתיות כדוגמת שפעת, התקררות או אלרגיה עונתית, שמקורן בחילופי עונות. המאבק בשפעת והתקררות מקשה על תפקוד הלב, ולכן ההמלצה לנמצאים בסיכון להתקף לב הוא ללכת להתחסן מפניה.

חשוב גם להזהר מפני תרופות מדף ללא מרשם לטיפול בנזלת וגודש באף, שכן חלקן עלולות לעלות את לחץ הדם או לפגוע ביעילות הכדורים נגד לחץ דם גבוה, מה שמעלה בתורו את הסיכון להתקף לב.

במקרה בו יש בעיה כתוצאה משפעת או התקררות כדאי להתייעץ עם הרוקח או רופא.

טיולים בחו”ל בחופשת החג

כאשר אורזים לחו”ל, כדאי לקחת יותר כדורים לטיפול בבעיות לב ולחץ דם מאשר מספר ימי הטיול המתוכננים, למקרה שבו חלילה יהיה עיכוב במועד החזרה. מכיוון שמדובר בתרופה שרצוי שלא להחסיר מהן ימי נטילה, ההמלצה שלנו היא לקחת אותה בתיק שעולה למטוס, כך שגם במקרה שבו המזווה לא תגיע אל היעד, לא נמצא את עצמנו בבעיה.

כדאי לעדכן את הביטוח על קיומן של בעיות לב כמצב קיים, ולכסות מבחינה ביטוחית את הנושא. אם חלילה מצבנו יחמיר בחו”ל או נסבול מבעיה נלווית, חברת הביטוח תשתתף בעלויות הטיפול שיכולות להגיע לעשרות אלפי דולרים.

בנוסף, בטיול בחו”ל בחגים, כדאי לאמץ את התובנות אודות האכילה, צריכת האלכוהול, הספורט וכמובן נטילת התרופות בזמן.

לא להתעלם מסימני מצוקה

המחקרים מחו”ל מראים כי אחת הסיבות המרכזיות לעלייה בשיעורי התקפי הלב בחגים היא שאנשים נוטים להתעלם או לייחס פחות חשיבות לסימפטומים שהם מרגישים. הסיבות יכולות להיות מניעה של דרמה בשולחן החג, או כדי לא להרוס את האווירה, אבל בשורה התחתונה, בעלי בעיות לב אינם מספרים לבני המשפחה שלהם שהם מרגישים שמשהו לא תקין – כאבים, חולשה, חוסר נוחות, עייפות פתאומית וכן הלאה. אבל עבור מי שנמצא בקבוצת סיכון להתקף לב, אבחון מקדים יכול להיות מציל חיים. לכן ההמלצה שלנו היא לא להתעלם מסימני מצוקה.

אם אתם מרגישים שמשהו לא כשורה, שתפו את בני המשפחה. אם יש לכם מנוי שחל, תוכלו לפנות ישירות למוקד שחל ולקבל אבחון אמין ומדויק של מצב הלב באמצעות בדיקת א.ק.ג המועברת מיידית למוקד הטלרפואה של שחל, מהיר, פשוט וללא דרמות.

והכי חשוב? שיהיה לכם חג שמח!

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

לוגו שחל

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם