התקף לב: כל שעה מגדילה את הנזק

שעון החול מתחיל לפעול כבר בזמן הופעת התסמינים הראשוניים של התקף לב, שלא תמיד מסגירים את חומרת המצב 

ברגע שמתחיל התקף לב, שעון החול מתחיל לפעול, וכך כל שעה שחולפת מקטינה בצורה דרמטית את סיכויי ההישרדות של החולה. חשוב לדעת ש-40 אחוז מהאנשים שלוקים בהתקף לב, מתים עוד לפני שהם מספיקים להגיע לבית החולים.

מדוע השעות הראשונות לאחר התקף לב הן קריטיות לקבלת טיפול רפואי? התקף לב הוא מצב בו לא קיימת הספקת דם סדירה אל הלב, וכך הלב לא מקבל מספיק חמצן. בדומה לכל איבר בגופנו – היעדר חמצן למשך זמן ממושך פירושו מוות. כלומר, שריר הלב מתחיל אט אט לאבד מחיוניותו, וככל שחולפות שעות רבות יותר – כך הנזק הבלתי הפיך הולך וגדל.

במסגרת הטיפול הרפואי, מתחדשת זרימת הדם אל שריר הלב באמצעות פתיחת העורק החסום. כאשר הטיפול ניתן בתוך שלוש עד ארבע שעות מתחילת האירוע, מתאפשר שימור רוב שרירי הלב, תוך מניעת נזק ארוך טווח.  זאת בעוד עיכוב בקבלת הטיפול הרפואי למשך למעלה מחמש שעות, מפחית בצורה ניכרת את כמות שריר הלב שניתן להציל.

התקף לב שקט

בכ-25 אחוז מהמקרים בהם אדם לוקה בהתקף לב, הוא כלל אינו מודע לכך. התעלמות מהסימנים המקדימים להתקף לב, שלעתים מתרחשים בגרסתם “המעודנת” מספר שבועות ואפילו חודשים לפני האירוע, עלולה להביא למצב קיצוני ומסכן חיים בו מתרחשת חסימה מוחלטת של העורק. במקרה כזה נדרש טיפול רפואי מיידי, כאשר במקרים של מספר חסימות לעתים לא ניתן להסתפק בצנתור, ויש צורך לבצע ניתוח לב פתוח.

פעמים רבות קיים עיכוב משמעותי בקבלת טיפול רפואי, כיוון שהחולה פשוט לא מבין את חומרת מצבו, ואינו מודע לכך שהוא למעשה נמצא בעיצומו של התקף לב. כך הוא דוחה את הביקור אצל הרופא, למרות הכאבים הפיזיים שהוא חווה, ומעמיק עוד ועוד את הנזק. מודעות למאפיינים ולסימנים של התקף לב, תוך קבלה מיידית של עזרה רפואית, הם לא פעם הבדל של חיים ומוות.

יש לציין שהיעדר אספקת חמצן אל הלב גורמת לעתים לנֶמק, ועלולה לשבש את את הפעילות החשמלית בלב – עד כדי גרימת מצב המכונה פרפור חדרים, ודום לב, כלומר להפסקה מוחלטת של פעילות הלב. במקרה של דום לב, קיים חלון זמן קצר ביותר, של ארבע דקות בלבד, לצורך קבלת טיפול רפואי – וזוהי הסיבה לכך שסיכויי ההישרדות לאחר דום לב מחוץ לבית החולים הם נמוכים ביותר, ונעים בין 5% ל-10% בלבד.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם