התקף לב: כל מה שחשוב לדעת

אורח חיים לא בריא, לחץ ומתח הם חלק מהסיבות להופעת התקף לב. מהו התקף לב, מהם גורמי הסיכון, כיצד אפשר להפחית אותם, ולמה חשוב לקבל עזרה רפואית מיידית?

מדי שנה מאושפזים בבתי החולים בישראל כ-11,500 איש כתוצאה מהתקפי לב, אולם הודות למודעות לתסמינים ולשיפור הגדול שחל באפשרויות הטיפול המיידי, רוב האנשים שחווים התקף לב זוכים לחזור הביתה. לכן – אם אתם או מישהו שנמצא קרוב אליכם חשים בתסמיני התקף לב, חשוב לפנות מיד וללא דיחוי לעזרה ראשונה לקבלת טיפול מהיר. נמצא שסיכויי ההצלה וההחלמה של התקף לב גבוהים ויעילים באופן משמעותי כאשר הטיפול ניתן מיד בסמוך להופעת התסמינים.

מהו התקף לב?

התקף לב, שמכונה גם אוטם שריר הלב, הוא לרוב סיבוך של מחלת טרשת העורקים, מצב שבו העורקים הופכים צרים ומחוספסים בגלל הצטברות של כולסטרול וחומרים שומניים נוספים, תופעה שמכונה “פלאק טרשתי”. ההתקף נגרם בפתאומיות כאשר אחד מהעורקים הכליליים, שתפקידם להזרים את הדם לשריר הלב, נחסם, בדרך כלל עקב היווצרות קריש דם, ונעצרות אספקת הדם והחמצן לאזור מסוים בשריר הלב. התוצאה היא שהחלקים הבריאים עובדים עכשיו קשה יותר, מתפתח סיכון מוגבר להפרעות קצב שעלולות להיות מסוכנות, העומס על שריר הלב גובר, וגובר גם הסיכוי לאי ספיקת לב.

לעיתים, במצב של היצרות עורקים קשה, יכולה להתפתח תעוקת חזה, הידועה גם בשם אנגינה פקטוריס.

גורמי הסיכון המרכזיים להתקף לב: ככה תפחיתו אותם

 • גיל – בני כמה אתם? הסיכון ללקות בהתקף לב עולה עם הגיל. נמצא שגברים מעל גיל 45 ונשים מעל גיל 55 – אחרי גיל המעבר והפסקת הווסת – נמצאים ברמת סיכון מוגברת. אך יש מצבים חריגים שבהם אדם יכול ללקות בהתקף לב בגיל צעיר, לעיתים קרובות על רקע גנטי.
 • מעשנים? כדאי שתפסיקו. עישון אקטיבי ואפילו עישון פאסיבי גורמים נזק לתאי הדם ולתפקוד הלב וכלי הדם בשל הרעלים שמצויים בעשן הסיגריות, ומגבירים את הסיכון להתקף לב.
 • גנטיקה – יש במשפחה שלכם היסטוריה של מחלות לב? היבדקו היטב, כיוון שרקע גנטי הוא גורם סיכון משמעותי למחלות לב.
 • שומנים בדם: כולסטרול רע, טריגליצרידים – רמה גבוהה שלהם בגופכם פוגעת בכלי הדם שלכם ועלולה להגביר את הסיכון להתקף לב. מומלץ להפחית את צריכת השומנים ולהוריד את רמת הכולסטרול הרע בדם.
 • ממעטים בפעילות גופנית? כדאי שתפנו זמן בלו”ז שלכם – הוכח שהיעדר פעילות גופנית וכן השמנה מגדילים את הסיכון להתקפי לב בשל חסימה בכלי הדם. פעילות גופנית תסייע בהורדת לחץ הדם, הפחתת שומנים בדם וזרימה מוגברת של דם לרקמות.
 • לחץ דם גבוה ויתר לחץ דם – אם המצב נמשך לאורך זמן קיים סיכון לפגיעה בכלי דם ולהגברת טרשת העורקים, דבר שעלול לגרום להתקף לב. כדי להימנע מכך, ולהביא ללחץ דם תקין, מומלץ שתקפידו על תזונה דלה במלח ותשמרו על משקל נמוך.
 • סוכרת – חולי סוכרת נמצאים בסיכון כפול ללקות בהתקף לב או שבץ מוחי.
 • איזה לחץ! מתח ולחץ יומיומיים מגבירים את הנטייה ללקות בהתקף לב. אורח חיים לא בריא עלול לגרום לעלייה בלחץ הדם. מצאו דבר שמרגיע אתכם והרבו לעסוק בו.

איך תזהו התקף לב? תסמינים אופייניים:

 • כאב מתמשך או לחץ חד בצד שמאל של החזה או במרכז. התחושה יכולה לחלוף ולשוב או להימשך במשך דקות ארוכות.
 • לעיתים – יופיע כאב לא טיפוסי – כדוגמאת תחושה של אי נוחות או כאב בחלקים עליונים של הגוף: בכתפיים, בצוואר, בזרוע אחת או בשתיהן, בחלק עליון של הבטן או הגב ובלסת.
 • קוצר נשימה – לעיתים יקדים את תסמין הלחץ בחזה ולעיתים יופיע כתסמין יחידי של התקף הלב.
 • זיעה קרה, סחרחורת, בחילות והקאות, חולשה.

התקף לב בקרב נשים

מחקרים מהשנים האחרונות מראים שגם אצל נשים אי הנוחות והכאבים בחזה הם התסמין הנפוץ ביותר להתקף לב, אך הן סובלות יותר מכאבים בחלקים העליונים של הגוף ומקוצר נשימה. אצל נשים יופיעו גם תסמינים של עייפות, צרבת, חרדה, זיעה ועילפון, ולא תמיד יקשרו את אלה להתקף לב מתקרב אלא להתקף חרדה, לחץ נפשי, קלקול קיבה או צרבת. ובנוסף, נשים מועדות ללקות בהתקף לב שקט בשכיחות גבוהה יותר מגברים.

חשים בסימנים להתקף לב? אל תיתפנו לבד!

אם אתם חשים בתסמינים שמעידים על התקף לב אין לפנות לבית החולים באופן עצמאי וגם לא לבקש מאדם קרוב שיסיע אתכם לשם. יש להזמין ללא דיחוי אמבולנס או ניידת טיפול נמרץ שיוכלו להעניק לכם טיפול מיידי ומציל חיים במידה ותחול הדרדרות במצב כבר במהלך הנסיעה לבית החולים.

באמבולנס/ניידת יקבל המטופל, על פי רוב, אספירין בלעיסה לצורך דילול הדם במטרה למנוע מהסתימה שנוצרה בעורק הכלילי להמשיך לגדול. בעת ההגעה לחדר המיון יתבצעו בדיקות דם, יינתנו תרופות שונות בדרך כלל דרך הווריד ותתבצע בדיקת אק”ג, לצורך אבחנה ברורה והחלטה על המשך טיפול.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל יכולה להציע לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם