מה ההבדל בין פרפור פרוזדורים לפרפור חדרים?

אם נתקלתם במונחים פרפור פרוזדורים ופרפור חדרים, אך לא הבנתם עד הסוף את ההבדל בין השניים, חשוב קודם כל שתדעו שמדובר בשני סוגים של הפרעות קצב לב. בכתבה הבאה נציג מה זה פרפור פרוזדורים ומה זה פרפור חדרים כדי שתוכלו לדעת מה ההבדל ביניהם, מה הגורמים לכל אחת מהפרעות קצב הלב האלו, ומה זה בכלל הפרעת קצב.

מה הן הפרעות קצב לב?

אז נתחיל מהבסיס, הלב הינו שריר שמתכווץ ללא הפסקה אשר שואב דם ומעביר אותו אל חלקי הגוף. הפרעת קצב היא מצב בו הפעילות הסדירה של הלב משתבשת וישנו שינוי בקצב הלב הרגיל. הפרעות קצב לב יכולות להתבטא בהחסרת פעימה או בקצב לב לא סדיר – למשל קצב פעימות מהיר מדי או איטי מדי. הפרעות קצב לב יכולות להחמיר באופן מפתיע, ולכן במקרים של אנשים שנמצאים בקבוצות סיכון, יש לשקול ניטור הפרעות קצב לב באופן שוטף.

מה הם הגורמים להפרעת קצב?

הפעילות המכנית של הלב, כלומר פעולת ההתכווצות שלו, מופעלת ומווסתת ע”י מערכת חשמלית. המערכת כוללת תא קוצב לב בו מתעורר גירוי חשמלי המועבר לכל תאי שריר הלב באמצעות מערכת הולכה ייחודית. כל שיבוש במערכת ההולכה יכול לגרום להפרעות קצב, בין אם להפרעות חסרות חשיבות קלינית ובין אם להפרעות שעלולות לשבש את פעילות הלב הסדירה. כמו כן, הפרעות קצב יכולות להיווצר בגלל הפרעות בפעילות הורמונלית, שגם לה יש השפעה על פעילות הלב.

שירותים קשורים:

אז מה ההבדל בין פרפור חדרים לבין פרפור פרוזדורים?

קודם כל חשוב להבהיר שהפרעת הקצב פרפור חדרים הינה הפרעה קטלנית, ובשונה ממנה הפרעת הקצב פרפור פרוזדורים אינה בהכרח קטלנית, אך היא כן עלולה לגרום לתחלואה משמעותית כולל לשבץ מוחי. כעת נציג כל אחת מהפרעות קצב הלב כדי להבהיר את ההבדלים ביניהן.

מה זה פרפור פרוזדורים?פרפור פרוזדורים, הידוע גם בתור פרפור עליות, הינו הפרעת קצב בה נוצרים גירויים חשמליים מרובים ממקור פרוזדורי. אותם גירויים גורמים להתפתחות של קצב לב בלתי סדיר עם התכווצות לא תקינה של הפרוזדורים. בגלל ההתכווצות הבלתי סדירה של הפרוזדורים יש נטייה להיווצרות קרישי דם קטנים העלולים להיות מוזרמים למערכת העורקית ולגרום לחסימת כלי דם המזינים את המוח ולגרום לאירוע מוחי. 

איך ניתן לטפל בפרפור פרוזדורים?

הטיפול הנכון יהיה כזה שיותאם ספציפית למטופל. לרוב יהיה מדובר בטיפול תרופתי שנועד להקטין את הסיכון לסיבוכים. תרופות אשר שכיחות בקרב מטופלים עם פרפור פרוזדורים הינן תרופות להסדרת קצב הלב וכן נוגדי קרישה ומדללי דם שמטרתם להפחית את הסיכון לשבץ מוחי.
עם זאת, ישנם מקרים בהם ניתן לשמור על אורח חיים תקין עם פרפור פרוזדורים, תחת מעקב וניטור רפואי. 

מה זה פרפור חדרים?

פרפור חדרים הינו הפרעת קצב בה נוצרים גירויים חשמליים מרובים ממקור חדרי בלב. לצד הגירויים הרבים, אין סנכרון של הפעילות החשמלית המאפשרת התכווצות של שריר הלב. למעשה, למרות פעילות חשמלית מאוד ערה, אין פעילות מכנית ובכך שריר הלב אינו מתכווץ.
מצב זה מבחינה מכנית מוגדר כדום לב. בפרפור חדרים, מאחר ואין זרימת דם למוח, עלול להיגרם נזק בלתי הפוך למוח בתוך כ-4-5 דקות. אי לכך, אדם במצב של פרפור חדרים זקוק להחייאה מיידית הכוללת דפיברילציה (שוק חשמלי).

איך ניתן לטפל בפרפור חדרים?

כפי שציינו, כל שנייה היא קריטית במקרה של פרפור חדרים, ולכן הטיפול היעיל היחיד במצב זה הוא מתן מכת חשמל לבית החזה של המטופל באמצעות דפיברילטור. במידה ומכת החשמל אינה ניתנת בצורה מיידית, פרפור החדרים עלול לגרום למוות. 

מה הם הגורמים לפרפור חדרים?

במרבית המקרים, פרפור חדרים הוא סיבוך של אוטם חריף בשריר הלב. כמו כן, פרפור חדרים יכול להיגרם כתוצאה של מחלות לב שונות. מטופל אשר חווה בעברו דום לב או התקף לב נמצא בקבוצת הסיכון לפרפור חדרים, ולכן במקרים רבים יזדקק להשתלת קוצב לב עם דפיברילטור, על מנת שיזהה פרפור חוזר וייתן באופן אוטומטי מכת חשמל.

איך ניתן למנוע או להתכונן למקרה של פרפור חדרים?

במקרה של חשש כבד לפרפור חדרים ועל פי המלצת רופא כמובן, ניתן להשתיל דפיברילטור בחזה המטופל, כך שהוא משחרר באופן אוטומטי מכה חשמלית שמסדירה את קצב הלב במידת הצורך.
במקרים אחרים כאשר אין סיכון מובהק, ישנה אלטרנטיבה של רכישת דפיברילטור נייד – מכשיר קומפקטי אשר משקלו עומד על 1.5 ק”ג בלבד. במקרה זה חיבור הדפיברילטור לחולה גורם למכשיר לתת הנחיות הפעלה וניתן להפעלה פשוטה ע”י כל אדם הנמצא בזירת האירוע.

היכן ניתן לרכוש דפיברילטור נייד?

כחלק משירות הדפיברילטור של שחל, ניתן לרכוש מכשיר דפיברילטור נייד שיכול להציל חיים במקרים של פרפור חדרים (דום לב) ואירועי לב אחרים. המכשיר קומפקטי ופשוט לתפעול במקרי חירום. במקביל, יהיה ניתן לפנות למוקד הרפואי של שחל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע לעוד הנחיות מקצועיות. המנוי מאפשר לכם להיות תחת מעקב של צוות מוסמך אשר מסייע במניעה של אירועי לב שונים באמצעות אבחון וניטור ממצאים רפואיים באופן שוטף.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

לוגו שחל

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם