איך מזהים התקף לב? וכיצד לנהוג כאשר רואים אדם עובר התקף לב

ממש כמו כל שריר אחר בגוף, הלב זקוק לאספקת דם על מנת להיות חיוני ובריא. הדם, ובו אספקה של חמצן ומקורות אנרגיה ומרכיבים חיוניים אחרים, זורם אליו דרך עורקים המקיפים אותו מבחוץ וחודרים פנימה. הצטברות כולסטרול או דלקות על דפנות העורקים עלולה להוביל להצרתם ולפגוע במעבר התקין של הדם אל שריר הלב. חסימה של כלי הדם עשויה לגרום לחוסר באספקה של הדם וכתוצאה מכך לנזק בלתי הפיך (נמק) לשריר הלב. מצב זה מוכר בעגה הרפואית כהתקף לב או כאוטם בשריר הלב.

הגורמים להתקף לב

פגיעה בעורקים המספקים דם לשריר הלב עצמו יכולה להיגרם כתוצאה ממחלות, מגורמים תורשתיים וכן מגורמי סיכון כגון לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, עישון, צריכה אלכוהול, השמנת יתר, היעדר פעילות גופנית, סוכרת ועוד. התקף לב הוא אחד מגורמי המוות המרכזיים בעולם המערבי, אך ככל שהמטופל יקדים להגיע לבית החולים על מנת לקבל טיפול רפואי דחוף, כך יפחת הנזק במקביל ואף ימנע. כדי שזה יקרה חשוב לזהות את הסמנים המקדימים ולפנות לקבלת טיפול רפואי בהקדם האפשרי.

שירותים קשורים:

הסימנים המקדימים שיש לשים אליהם לב

כדי לעזור לבן אדם שעובר התקף לב עלינו להיות מודעים לסימפטומים על מנת לחשוד שאכן זהו המקרה. לשם כך יש להכיר את הסימנים המקדימים האופייניים:

סימנים להתקף לב אצל גברים

בעת התקף לב התלונה הבולטת היא כאב או לחץ מתמשך בחזה או אי נוחות באזור החזה. הכאב אינו מוגבל לאזור ספציפי ומורגש על שטח נרחב בחזה כשהוא יכול גם להקרין לכתפיים, לצוואר, לבטן העליונה ולזרועות. אל הכאב יכולות להתלוות גם תחושות נוספות כמו קוצר נשימה, זיעה קרה, בחילות והקאות, סחרחורות וחולשה.

סימנים להתקף לב אצל נשים

רבים אינם יודעים זאת אך התקפי לב שכיחים גם בקרב אוכלוסיית הנשים רק שהם לעיתים מתאפיינים בתסמינים מעט שונים. כך למשל נשים מדווחות על חוסר נוחות באזור החזה לצד תסמינים של קוצר נשימה, עייפות וכאבים דוקרים. נשים נוטות יותר מגברים לסבול מתסמינים פחות טיפוסיים כמו למשל כאבים באזור הזרועות (אחת או שתיהן), הצוואר, הכתפיים, הגב או הלסת. ישנם תסמינים נוספים שכיחים למדי בעת התקף לב אצל נשים, אך למרבה הצער רבות אינן מצליחות לקשר ביניהם לבין המצב הרפואי המדאיג. בין התסמינים האפשריים: בחילה, צרבת, סחרחורת, זיעה קרה, התעלפות או חרדה לא אופיינית.

התקף לב שקט

לא תמיד ישנם סימנים מקדימים ולעיתים החולה יעבור התקף לב אף מבלי שהיה מודע לכך. מצב זה טומן בחובו סיכון מיוחד, כיוון שאם חלילה חלה הדרדרות מהירה, עלול להיגרם מוות פתאומי, ללא התראה וסימנים מקדימים. הגורמים להתקף לב שקט זהים לגורמים להתקף לב “רגיל” וסוג זה נפוץ יותר בקרב נשים, חולי סוכרת וקשישים.

נתקלתי באדם שעובר התקף לב. מה עלי לעשות?

היות וטיפול רפואי יכול למנוע נזק בלתי הפיך לשריר הלב, הדבר הראשון שיש לעשות כאשר רואים אדם חווה התקף לב הוא להזעיק עזרה רפואית באופן מידי. אבחון מקדים הוא קריטי, שכן פתיחת העורק החסום על ידי צנתור יכולה למזער את הנזק לשריר וחשוב לבצע אותה מהר ככל שניתן. לכן כל שניה חשובה ואין להתמהמה או לחכות שאולי הכאב יעבור.

במידה ואדם מתלונן על כך שאינו מרגיש טוב ומציין את התסמינים שהוזכרו לעיל, עליכם לחייג 101 ולהזעיק את מד”א ללא עיכוב. עד להגעת אמבולנס או ניידת טיפול נמרץ עליכם להורות לחולה לשבת או לשכב, על פי מידת נוחיותו ללא מאמץ. יש למנוע מאותו אדם לבצע כל פעולה שהיא, אפילו אם מדובר בהליכה לשירותים, שכן כל פעולה הכרוכה במאמץ יכולה לגרום לנזק נוסף לשריר הלב. במידה ואותו אדם מאבד את ההכרה יש להתחיל בביצוע החייאה.

אבחון – שלב קריטי בטיפול

פרק הזמן בו מגיעים החולים לבית החולים מרגע תחילת הכאבים הוא חשוב, שכן כבר בניידת הטיפול הנמרץ ניתן לבצע לעיתים קרובות את האבחנה ולהתחיל הטיפול הראשוני שמטרתו לנסות ולהמס את הקריש החוסם את העורק הכלילי, ולהפחית את הנזק הלבבי. בבית החולים המטופלים עוברים צנתור דחוף, או לחלופין, מקבלים טיפול תרופתי אשר מטרתו להמיס את הקריש שחוסם את העורק ומונע מהדם לעבור.

צוות הטיפול הנמרץ יערוך בדיקות, ביניהן אק”ג ובמידת הצורך יבהיל את המטופל לבית החולים. אבחון התקף לב מתבצע בהתאם להימצאות של שניים מתוך שלושת הממצאים הרפואיים הבאים והם: סימנים מתאימים (לחץ בחזה), סימנים מתאימים בתרשים של בדיקת האק”ג ובדיקה של סמנים ביולוגיים המשתחררים לדם במהלך התקף לב.

המלצות למניעה וטיפול

טיפול מקדים הוא הכרחי ובכוחו למנוע נזק בלתי הפיך, לכן משך הזמן עד קבלת הטיפול הרפואי יכול להכריע בין חיים למוות. כדי למזער ואף למנוע את הסיכון הקיים יש לוודא שאדם החשוד להתקף לב יקבל את הטיפול הרפואי הטוב והמהיר ביותר שאפשר. לא תמיד האנשים סביב יוכלו לזהות כי מדובר במקרה חירום אשר דורש התערבות רפואית ולכן מעבר לביצוע בדיקות שגרתיות אחת לתקופה, כאשר קיים סיכון לאירוע לב כדאי ורצוי לרכוש מנוי לשחל.

היתרונות של מנוי שחל בטיפול ומניעת סיבוכי התקף לב

הצוות הרפואי המקצועי בשחל בעל הכשרה והתמחות בתחום הלב ומיומן בפיענוח, ומעקב של בעיות לב. על כן בכוחו לקבל החלטה מהירה בזמן אמת, על סמך מדדים רפואיים וכך להציל חיים. באמצעות שחל תוכלו לחסוך זמן יקר ולהימנע מנסיעה מיותרת לבית חולים. המוקד הרפואי זמין סביב השעון כך שבמקרה שהמנוי אינו חש בטוב הוא מטלפן אליו, מעביר שידור אק”ג שמתקבל במוקד תוך שניות ספורות ועובר תשאול רפואי. במידה ויש חשד, ניידת טיפול נמרץ תשלח אליו הביתה.

בניידת טיפול נמרץ של שחל צוות רפואי מיומן הכולל רופא ופרמדיק, ובה אמצעי הצלה מתקדמים. הצוות הרפואי יבצע אבחון מדויק ובמידת הצורך יבהיל את המנוי לבית החולים, עם מידע רפואי שיקצר את זמן ההמתנה בחדר המיון, יספק את תמונת המצב המלאה ויאפשר התחלת טיפול באופן מידי.

במצבים שאינם מחייבים פינוי לבית חולים, הצוות הרפואי יעניק טיפול מקצועי בבית המנוי בזמן אמת וימנע נסיעה לבית החולים ואשפוז שלא לצורך, כך שהמנויים יכולים לחיות את חייהם בלב שקט ולדעת שבעת הצורך הם יקבלו מענה רפואי מתקדם, מכל הלב, במהירות המרבית.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

לוגו שחל

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם