מחשבונים רפואיים

מחשבונים רפואיים הם אלגוריתמים המסייעים בידי המשתמש להעריך פרמטרים מסוימים במצבו הרפואי.

ניתן למצוא אותם באתרי אינטרנט שונים, והם מספקים מידע במגוון תחומים כולל: חישוב זמן ביוץ ומשך היריון, מעקב אחר התפתחות הילד, הערכת הסיכון להתפתחות מחלות, חישוב התצרוכת וההוצאה הקלורית המומלצות ועוד.

מאת: ד”ר מיכל גולובנר

מחשבונים הרלוונטיים לתחום מחלות הלב:

מחשבון BMI – מדד מסת הגוף, המעריך מצב השמנה

ראוי לציין כי 18% מאוכלוסיית העולם הם אנשים בעלי משקל יתר, וכי תוחלת החיים של אנשים כבדי משקל קצרה לעומת אלו שמשקלם תקין, עקב שכיחות מוגברת של סוכרת, לחץ דם גבוה, מחלות לב, סוגי סרטן מסוימים ועוד.

חישוב ה – BMI נעשה באמצעות חלוקת משקל הגוף בקילוגרמים לגובה בריבוע. הערך הרצוי הוא בין 18.5

ל – 25. כל מה שנמוך מ 18.5 מלמד על תת תזונה (הפרעות אכילה למשל) וכל מה שעולה על 25 מלמד על השמנה.

מגבלתו העיקרית של מדד זה היא העובדה שאינו מזהה את פיזור השומן בגוף, ואינו מבדיל בין השמנה המרוכזת באזור האגן (השמנת האגס) להשמנה המרוכזת באזור הבטן (השמנת התפוח), שני מצבים הנבדלים רבות זה מזה בסיכון שהם מהווים להתפתחותה של מחלה לבבית.

מחשבון יחס מותניים/ירכיים

ידוע כיום כמדד האמין ביותר להערכת השפעתה של ההשמנה על הסיכון למחלת לב. מדד זה מזהה בעצם השמנה בטנית (השמנת התפוח) הידועה כמסוכנת.

המדידה מתבצעת במקום הצר ביותר בהיקף המותניים (לרוב מעל או מתחת לטבור), כאשר ערך זה מחולק להיקף הירכיים כפי שנמדד במקום הרחב ביותר באגן. התוצאה האופטימאלית בגברים היא 0.9 ומטה ובנשים 0.8 ומטה.

מעניין לציין שיחס זה בין היקף המותניים לירכיים הוא לא רק מנבא טוב את התפתחותן של מחלות, אלא גם קריטריון חשוב בתחום המשיכה בין המינים. מחקרים שנערכו בנושא הראו כי נשים שיחס זה אצלן עומד על 0.7 נחשבות בעיני גברים לנשים היפות ביותר. דוגמאות כוללות את מרילין מונרו, סופיה לורן, וקיית מוס.

מחשבון להערכת הסיכון לאירוע לבבי ב 10 השנים הקרובות

בשנת 1949, החל בארה”ב אחד המחקרים המקיפים ביותר שנעשו עד כה בעולם הרפואה המודרנית, מחקר בשם פרמינגהם. פרמינגהם היא עיירה סמוכה לבוסטון שנבחרה למחקר עקב נטיית תושביה שלא לעזוב אותה, תנאי חשוב למחקר שנפרש על פני עשרות שנים. המחקר נמשך עד היום, כאשר כיום נחקרים צאצאי הנבדקים הראשונים. כמעט כל מה שידוע היום על גורמי הסיכון למחלות לב שאוב ממחקר זה, ועל בסיס המידע הזה נבנה סולם פרמינגהם המעריך את דרגת הסיכון של אדם להתפתחות מחלת לב בטווח של 10 שנים. החישוב דורש מידע בדבר גיל, מין, כולסטרול כללי, כולסטרול “טוב”, ערכי לחץ דם, עישון, ונטילת תרופות להורדת לחץ דם.

חישוב הסיכון מאפשר למטופל ולרופא להעריך את הצורך בהתערבות רפואית ובשינוי הרגלי החיים.

במהלך השנים הסתבר שדיוקו של סולם זה בחישוב הסיכון בגברים עולה על דיוקו בנשים.

לכן פותחו לאחרונה מודלים מעט שונים של סולמות חיזוי לנשים, הכוללים גם מדדים לסוכרת, סיפור משפחתי, ונוכחות של חומרי דלקת בדם.

מחשבון להערכת דופק מטרה באימון

דופק המטרה באימון הוא טווח הדופק הרצוי במהלך האימון אשר נדרש על מנת להשיג את התועלת המרבית ללב. המחשבון כולל נתוני דופק במנוחה, גיל, ועצימות המאמץ.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

לוגו שחל

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם