דע את זכויותיך לאחר אירוע לב

מהו אירוע לב, מהם הפתרונות הרפואיים שמציעות קופות חולים השונות וסל הבריאות הממלכתי, בתקווה שלא נזדקק- דע את זכויותיך

המונח אירוע לב, מתייחס למספר מצבים חריפים המשפיעים על הלב ועל תפקודו. המצבים השכיחים הם אוטם בשריר הלב (הידוע כ”התקף לב”), ניתוח לב, אשפוז חריף עקב אי ספיקת לב או השתלה של דפיברילטור – המגן בפני הפרעות קצב קטלניות. התקפי לב, שהם האירועים הנפוצים ביותר, מתרחשים כאשר הזרימה החופשית של דם בעורקים המזינים את שריר הלב נחסמת ואז שריר הלב אינו יכול לקבל חמצן.

מדוע זה קורה?

מחלת לב טרשתית היא המחלה השכיחה ביותר, תוקפת את העורקים הכליליים, אשר מזינים את שריר הלב. במצב זה, העורקים נהיים צרים יותר, הדפנות נעשות מחוספסות ולא אחידות, ההיצרות עלולה להתפתח עד ל 50-70% ולעיתים אף יותר – מבלי שהאדם יהיה מודע לכך כלל. היצרות זו עלולה להוביל להיווצרות קריש דם, אשר יחסום לחלוטין את זרימת הדם ללב. מצב זה נקרא אוטם חריף בשריר הלב, או בשמו הנוסף התקף לב.

איך מזהים התקף לב?

 ישנם סימנים אופייניים להתקף לב. האדם החווה התקף לב ירגיש בד”כ אחד או יותר מהתסמינים הבאים: לחץ בחזה, קוצר נשימה, דפיקות לב, סחרחורת וחולשה ואפילו תחושת חרדה קיצונית. פעמים רבות יחוש כאב בזרוע, לסת , גב או הבטן העליונה. לעיתים עלולים להיות סממנים פחות אופייניים כגון: צרבת, כאבים בגב או בחילה.

ישנם מצבים בהם הביטוי הראשוני של התקף לב יהיה דום לב. משמע, הפסקת פעילות הלב שנובעת בד”כ בשל הפרעת קצב מהירה, המונעת מהלב לתפקד. הזרמת הדם נפסקת לגוף ולרקמות, החולה יצנח לרצפה, יאבד את הכרתו ואם לא יקבל “מכת חשמל” ותתבצע בו החייאה תוך דקות ספורות לכל היותר, הוא עלול לאבד את חייו.

יש לציין כי התקף לב שכיח בקרב אנשים עם גנטיקה משפחתית למחלות לב, אוכלוסייה מבוגרת ואנשים עם גורמי סיכון שהבולטים מביניהם: עישון, יתר לחץ-דם, סכרת, שומני דם מוגברים, השמנה ועוד.

האבחון המקצועי להתקף לב נעשה ע”י שילוב של תמונה קלינית בצירוף בדיקת א.ק.ג ובדיקות דם המצביעות על נזק לשריר הלב.

חשוב להכיר בזכויות השונות הניתנות לאנשים שסבלו מאירוע לב: ככל שנדע יותר, נבין מה מגיע לנו, מה הזכויות והתנאים הרפואיים.

סל הבריאות הממלכתי, מציע לכלל החולים, תנאים זהים, ללא השתתפות עצמית. לדוגמה- מאפשר זכאות לקרדיו ביפר הניתן ללא השתתפות עצמית.

קרדיו-ביפר/ משדר קרדיולוגי – הוא מכשיר המעביר תרשים א.ק.ג דרך טלפון למוקד הרפואי.

הזכאות היא לתקופה של חודש ימים וניתנת לאחר ניתוח לב או אוטם בשריר, מעבר לזמן הנתון ובהתאם למצבו הרפואי של המטופל.

במצב של שהייה במוסד החלמה לאחר אירוע לב ושיקום לב מציע סל הבריאות, ללא השתתפות עצמית, שיקומים שונים בהתאם למצבו הרפואי של החולה: חולים שעברו צנתור, התקף לב ועוד.

כאשר החולה נזקק לשירותים נוספים, מעבר למוצע בסל הבריאות, הוא יכול לפנות לקופת החולים אליה הוא שייך, במטרה להבין את זכויותיו. קופות החולים מאפשרות זכאות נוספת, פעמים רבות בהשתתפות עצמית במסגרת הביטוח המשלים (שב”ן) שיש למרבית חברי הקופות (כדוגמת כללית מושלם, מגן זהב במכבי, מאוחדת עדיף ולאומית זהב). כל קופה מעניקה כיסויים שונים בהתאם לפרמטרים שונים. זכויות החולה והזכאות להטבות בטיפולים השונים, משתנות בהתאם לקופת החולים, סוג הביטוח, מצבו הרפואי של החולה, וותק בתוכנית ועוד.

לסיכום,

המדינה וקופות החולים מציעות מרחב פתרונות לאחר התקף לב: טיפול, ניטור, שיקום מאירוע לבבי בדגש על דום לב. לפיכך עלינו, כמבוטחים, להכיר את זכויותינו ולדעת לפנות ולקבל את הטיפול הנכון, חלילה במקרה של אירוע לב.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

לוגו שחל

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם