דום לב במקום העבודה

איך מתמודדים עם דום לב במקום בעבודה?

למעלה מ 6000 אנשים מתים ממחלת לב בכל שנה, כמחציתם בטרם הגעתם לבתי החולים, כך עולה מנתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (2015). בשנת 2007 חוקק חוב המחייב כל מקום ציבורי ובאתרים הומי אדם (500 אנשים ומעלה) בהתקנת דפיברילטור במקום הנגיש לקהל ובמקרים רבים צוות מערך האבטחה הוא זה הנקרא לתפעולו. על הסימנים לדום לב ודרכי הפעולה המומלצות בכתבה שלפניכם.

ייעוץ מקצועי לכתבה: ד”ר יצחק אבנד, קרדיולוג מומחה, סמנכ”ל רפואה בחברת שחל.

“דום לב, בשפה רפואית – מוות לבבי פתאומי SCD””- Sudden cardiac death הוא מצב שבו ישנה הפסקה פתאומית של פעילות הלב, המלווה בקריסה של הדופק ולחץ הדם אשר במרבית המקרים מתרחשת עקב הפרעת קצב מהירה, המונעת מהלב להתכווץ ביעילות”, מסביר ד”ר יצחק אבנד, קרדיולוג מומחה, המשמש כסמנכ”ל רפואה בחברת שחל טלרפואה בע”מ.

“התופעה קיימת בסוגים מגוונים של האוכלוסיה”, מסביר ד”ר אבנד, “לרוב אלו אנשים עם הפרעה לבבית מוכרת שקדמה לדום לב,  אך לא בהכרח – ישנה קבוצה לא מבוטלת של אנשים שדום הלב הוא הביטוי הראשון למחלת הלב שלהם. מדובר באוכלוסייה שהמחלה טרם אובחנה בקרבה ובד”כ קיימים בהם גורמי סיכון שהבולטים ביניהם הם סכרת, יתר לחץ דם, שומנים בדם מוגברים ועישון”.

ד”ר אבנד מדגיש כי ישנם אנשים שדום לב פוקד אותם ללא התרעה מוקדמת, בלי שידעו על מחלה כרונית כלשהי או קיומם של גורמי הסיכון ובלי שהייתה מחלת לב מוכרת: האוכלוסיה הראשונה הם אנשים צעירים עם נטיות גנטיות להפרעות קצב או קיומן של מחלות לבביות שלא באות לידי ביטוי בסימפטומים השונים. האוכלוסיה השניה הם אנשים הסובלים ממצבים לבביים ואינם מודעים אליהם שכן התפקוד היום יומי שלהם אינו נפגע, יחד עם זאת- האפקטים של אותם סממנים מצטברים ויכולים לגרום לדום לב כדוגמת: דלקת שריר הנלווית לזיהומים ויראליים. בנוסף, מציין ד”ר אבנד, כי ישנו גם משתנה הגיל- ככל שהגיל גדל- הסכנה לדום לב הולכת וגדלה.

כדי להימנע מדום לב מומלץ להקפיד על פעילות גופנית וטיפול בגורמי הסיכון: עישון, לחץ דם ועוד. הטיפול בגורמי הסיכון המקובלים למחלות לב וכלי דם, מקטין בהתאמה את הסיכון ללקות בדום לב. אנשים שקרובי משפחה מדרגה ראשונה חוו דום לב, בייחוד בגיל צעיר, מומלץ שיעברו בירור קרדיולוגי כדי לאבחן את הגורמים, לעיתים אף יופנו לייעוץ גנטי ובמקרים מיוחדים ימליצו המומחים על השתלת דפיברילטורים באופן מניעתי.

דום לב – שכיחות גבוהה בשעות העבודה

“במקרים רבים, דום לב מתרחש כשהחולה מאושפז בבי”ח, תוך כדי מחלה לבבית חריפה”, מסביר ד”ר אבנד, “כשאירוע שכזה מתרחש בבית החולים הוא יטופל ע”י צוות רפואי מיומן ומכשור רפואי זמין. במקרה שכזה, הטיפול מהיר ויעיל והסיכוי להצלחה גבוה . יחד עם זאת, ישנם לא מעט מקרים בהם מתרחשים אירועי דום לב בבית ובמקום העבודה. אירועים אלו יכולים להתרחש במשך כל שעות היממה, אך השכיחות הגבוהה למקרים אלו, הם בשעות הבוקר המוקדמות, בהן מגיעים רובינו לעבודה”.

עוד מדגיש ד”ר אבנד כי אירוע לב יכול להיות מפתיע וללא סימנים מקדימים. לדבריו, אירוע חריף וקיצוני כחבלה, תאונה, קבלת ידיעה טרגית על מישהו קרוב, התמודדות עם לחץ קיצוני במקום העבודה יכול להוות טריגר שכיח לדום לב.

“אנשים שחוו דום לב וניצלו בזכות ההחייאה המהירה משתפים כי חשו תחושה לא רגילה במשך הזמן שקדם לאירוע וחלקם אף לא חשו בטוב מספר שבועות בטרם המקרה. עם זאת”, מסביר ד”ר אבנד, “בדרך כלל אלו יכולים להיות סימנים לא ספציפיים שרובם המכריע אינם מבטאים מצב אסון ויכולים לקרות לכל אחד, ללא קשר ישיר לאירוע לב: חולשה, עייפות יתר, מיחושים מסוגים שונים או שינה לא סדירה בלילה”.

כיצד נזהה כי האדם שמולנו חווה דום לב?

אדם החווה דום לב לנגד עינינו, לרוב יאבד את הכרתו ויצנח על הרצפה. בשניות הראשונות נראה את בית החזה עולה ויורד אך ככל שאובדן ההכרה מתמשך גם התפקודים המוחיים, כולל מרכז הנשימה, מפסיקים לעבוד בשל אי זרימת דם, כך נעלמות תנועות הנשימה. ככל שיעברו הדקות ללא טיפול הולם הוא יחוויר ואף יכחיל.

מתן סיוע ראשוני

“מתן עזרה בשניות הראשונות,  הוא קריטי ביותר”, מדגיש ד”ר אבנד, “כל דקה שעוברת מורידה בכ-10% את סיכויי ההישרדות שגם ככה אינם גבוהים. זו הסיבה שישנה חשיבות עליונה להכשרת האוכלוסייה הכללית וכמובן את צוות האבטחה בהתמודדות עם אירועים שכאלה ולהעמיד לרשותם את האמצעים המתאימים ובראשם את הדפיברילטורים”.

מה תפקידו של הדפיברילטור ?

למכשיר הדפיברילטור ישנה חשיבות רבה בהצלת חיי אדם – תפקידו של מכשיר זה הוא להחזיר את קצב הלב לפעולה ע”י מתן שוק חשמלי ללב. פעולה זו מתבצעת באמצעות שתי אלקטרודות אותן יש להצמיד לגוף החולה בסמיכות ללב. אם בעבר, המכשירים היו מורכבים והיינו צריכים ידע מוקדם ומקצועי כדי להשתמש בהם, כיום ישנם דפיברילטורים אוטומטיים וחצי אוטומטיים שמכוונים גם את מגיש הסיוע, צעד אחר צעד כולל תיקון טעויות במידה ובוצעו. המכשיר מנחה לחשוף את בית החזה ומסביר כיצד לחבר את האלקטרודות וכמובן על איזה כפתור יש ללחוץ על מנת להפעיל את המכשיר. רוב המכשירים הנמכרים בארץ כוללים קריינות הסבר בשפה העברית  כך שגם אדם חסר ניסיון, יוכל להפעילם ללא קושי. “המכשירים בהם אנו משתמשים”, מסביר ד”ר אבנד, “יודעים לזהות בעצמם את הפרעת הקצב ואף קובעים לבד את מכת החשמל שאמורה להפסיק את הפרעת הקצב הנדרשת על מנת להחזיר את הלב לתפקוד ובהתאמה את האדם לחיים. בנוסף, אם האדם שמולנו התמוטט והסיבה לכך אינה מקרה של דום לב הנובע מהפרעת קצב מהירה, המכשיר לא יפעל לבד ואף לא נוכל לכפות עליו לתת מכת חשמל במצבים שאינם מתאימים לכך”.

מהן הפעולות הראשונות שיש לבצע ?

“הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא להזעיק עזרה ולהביא למקום את הדפיברילטור. אם אין דפיברילטור זמין יש להתקשר למוקד חירום, להזעיק עזרה ולהתחיל עיסוי לב. עיסוי לב, יעיל וחזק ובמקום הנכון, מייצר זרימה של הדם בגוף. לחיצה חיצונית מרוקנת את הלב מהדם והרפיה שואבת את הדם חזרה ללב. עיסוי לב יעיל ישמר רמה מסוימת של זרימת דם וחמצן לגוף וזאת עד שאפשר יהיה לבצע החייאה בעזרת מכת החשמל. אפשר לקבל הנחיות לביצוע העיסוי בזמן אמת במוקדי החירום השונים או במוקד שחל למנויים”.

שירותי חירום פרטיים

חברות וארגונים רבים נמצאים בחוזי שירות אל מול ספקי שירות פרטיים המעניקים לארגון סיוע והדרכה רציפים. אמצעי ניטור ושידור ממוקמים לצד הדפיברילטור והם מאפשרים חיבור ישיר ומהיר למוקד שיודע לתת מענה לסיטואציה הרפואית שבה החולה נמצא. הצוות יכול לעזור בהדרכה, הכוונה והפעלה בזמן אמת.

לסיכום,

המענה הראשוני במתן עזרה ראשונה לאדם החווה דום לב הוא קריטי ומהותי בהצלת חייו. החייאה מיומנת לצד שימוש במכשיר הדפיברילטור במתן מכת חשמל יגבירו באופן משמעותי את סיכויי הצלת חייו של האדם. לכן, ישנה חשיבות גדולה בהגדלת המודעות והנחלת הידע בתחום העזרה הראשונה ושימוש בדפיברילטור בכל ארגון ובית עסק. פיזור מכשירי הדפיברילטורים במקומות עבודה, לצד הנחיות בהענקת עזרה ראשונה – יכולים להציל חיים.

צוות שחל עומד כאן לרשותכם וישמח לשתף אתכם בכל הפתרונות ששחל מציעה לכם. לרשות מנוי שחל עומד מוקד רפואי זמין ומקצועי בכל שעות היממה, תיק רפואי דיגיטלי זמין לכל אירוע, ניידות טיפול נמרץ חדשניות ומאובזרות, מכשירי אק”ג משוכללים וידידותיים לשימוש ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ.

לוגו שחל

רוצים לדעת עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם