האיסור על עישון בציבור הוריד כמות התקפי הלב

חוקרים אמריקאים גילו כי יישום החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים הצליח להפחית באופן דרמטי את מספר התקפי הלב
מאת: עופר מאיר ואיתי לביא

 החוקים נגד עישון מצליחים, ובגדול: מחקר אמריקאי שהשווה בין כמות התקפי הלב לפני ואחרי יישום החוק לאיסור עישון במקומות ציבוריים, גילה הפחתה משמעותית במספר מקרי האשפוז לאחר החלת החוק.

את המחקר פרסמו בסוף השבוע חוקרי המרכז הלאומי לבקרת מחלות בארה”ב, ה-CDC (the Center for Disease Control and prevention). הם עקבו אחרי כמות האשפוזים כתוצאה מהתקפי לב בעיירה פואבלו שבקולורדו.
החוקים נגד עישון נכנסו לתוקף בעיירה ב-2003, וכללו איסור גורף על עישון במקומות עבודה ובמקומות ציבוריים.

ב-18 החודשים שקדמו לכניסת החוק לתוקף, עמד מספר האשפוזים הכולל בעקבות התקפי לב בבית החולים של העיירה על 399 מקרים.

כאשר בדקו החוקרים את כמות האשפוזים ב-18 החודשים שלאחר חקיקת החוק – הם ראו כי חלה ירידה משמעותית של 41%, וכמות האשפוזים בעקבות אירועים לבביים צנחה כמעט במחצית, לשיעור של 237 מקרים בלבד.

ב-CDC משערים שהירידה בכמות האשפוזים נובעת משלושה גורמים: האחד, ירידה דרמטית  במספר המעשנים הפסיביים במקומות הציבוריים (עישון פסיבי מעלה את רמת הסיכון לתחלואה לבבית בכ-30%). השני, האיסור לעשן במקומות ציבוריים הקנה למעשנים הרגלים, המורידים גם את כמות המעשנים הפסיביים בבית. הגורם השלישי הוא ירידה אמיתית בכמות המעשנים.

מחקרים קודמים שעקבו אחר מקומות שהחילו חוקי איסור עישון בציבור, כבר הראו הפחתה בכמות האשפוזים כתוצאה מהתקפי לב – בין היתר בניו יורק, שבה הוחל חוק דומה לפני כמה שנים.

על פי הערכות של גורמי בריאות, 1 מכל 8 חולים כתוצאה מעישון (במחלות לב, סרטן ריאה וסוגי סרטן אחרים) מעולם לא עישן בעצמו – ומחלתו נובעת מעישון פסיבי. הצלחתם הגדולה והמוכחת של החוקים החדשים לאיסור עישון בציבור, צפויה, לפיכך, להמשיך ולהפחית את מספר החולים במחלות שנגרמות על ידי טבק.

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.