זוג מחקרים חדשים עסקו ברכיב ביולוגי אופנתי במיוחד, הנחשב כקשור למחלות לב. מתברר כי רמות גבוהות שלו עדיין לא יכולות לשמש כמדד יחיד לסיכון לבבי עתידי, ואין כל טעם לטפל רק בהן

מאת: רועי שני

כמו בתחום הביגוד, גם בתחום הקרדיולוגיה ישנן “אופנות” שונות. הטרנד האחרון הוא CRP (כלומר C-Reactive Protein או “חלבון מגיב C”) – סמן שניתן לאתר אותו בבדיקת דם פשוטה, והוא עשוי לנבא תחלואה לבבית עתידית.

אולם צמד מחקרים חדשים מגלים כי רמה גבוהה של CRP אינה גורמת כשלעצמה לבעיות לבביות.

שני המחקרים פורסמו לאחרונה בכתב העת היוקרתי והנחשב JAMA (Journal of the American Medical Association), והם חושפים שורה של מגבלות בהבנת תוצאות הבדיקות לזיהוי CRP, המופרש מהכבד ונוכחותו מרמזת על תהליך דלקתי אשר עלול להעלות את הסיכון ללקות בהתקף לב ובשבץ.

במסגרת המחקר הראשון, אשר נערך ב-Imperial College  בלונדון ובחן 30,000 משתתפים מרחבי העולם, נמצא כי רמות גבוהות של חלבון מגיב C מופרשות בעקבות תהליך דלקתי, ובניגוד למה שרבים בקהילה המדעית חשבו עד כה – אינו גורם לדלקת עצמה.

חרף זאת קובעים החוקרים, כי התהליך הדלקתי אשר גורם לעליה ברמות החלבון בדם הוא זה שעלול לגרום בסופו של דבר גם לבעיות קרדיווסקולריות.

החוקר הראשי ד”ר פול אליוט מ- Imperial College כתב בסיכום המאמר כי המאמץ בפיתוח תרופות להורדת רמות חלבון מגיב C בדם הינו מאמץ עקר שאינו תורם למניעת מחלות לב.

המחקר השני, אשר נערך ביוזמת ביה”ח הכללי מסצ’וסטס בשיתוף אוניברסיטת לונד השוודית, עקב אחרי הרמות של שישה רכיבים הנמצאים בדם (וביניהם חלבון מגיב C) בקרב 5,000 משתתפים למשך 15 שנה.

מממצאי החקר עולה כי הימצאות רמות גבוהות של חלבון מגיב C בדם אכן עוזר בזיהוי אנשים הנמצאים בקבוצת סיכון מוגבר לפתח מחלות לב, אולם אין אפשרות לדעת בוודאות מהי דרגת הסיכון בה שרוי אדם הציג רמות חלבון מגיב C גבוהות, ולכן אין לכך שום השפעה על דרך הטיפול.

 

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.