ממצאים ראשוניים שפרסם מינהל התרופות והמזון בארה"ב, ה-FDA, מעלים כי תרופת "זולאייר" לאסתמה מעלה את הסיכון למחלות כלי דם

מאת: רועי שני

מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) פרסם מממצאים ראשוניים של מחקר קליני ממנו עולה החשש כי חולי אסתמה הנוטלים את תרופת זולאייר (Xolair) המוכרת גם בשם הגנרי "omalizumab", נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח קרישי דם, אי ספיקת לב, שבץ, הפרעות בקצב הלב והגדלה של הלב.

זולאייר מאושרת לטיפול מגיל 12 ומעלה בחולי אסתמה בינונית עד חמורה הקשורה לאלרגיה עונתית.

החשד בתופעות הלוואי האפשריות התגלה במהלך מחקר השוואתי אשר בחן במשך 5 שנים מדדים רפואיים שונים של כ-5,000 חולי אסתמה שנטלו זולאייר, בהשוואה לכ-2,500 חולי אסתמה שלא נטלו זולאייר.

לדברי ה-FDA, הממצאים הראשוניים מצביעים על חוסר פרופורציה בעליה של מחלות לב איסכמיות, הפרעות קצב, מחלות בשריר הלב, אי ספיקה, יתר לחץ דם ריאתי, מחלות כלי דם מוחיים ומקרים של תסחיפים, טרומבוזה וטרומבופלביטיס בקרב נוטלי התרופה.

על אף החשד, גורמים במינהל התרופות והמזון מבהירים כי עדיין לא התגלה קשר ישיר בין התרופה לבין האירועים החמורים, וממליץ לחולים לא להפסיק את נטילת הזולאייר בשלב זה.

זולאייר עלתה לכותרות כבר בשנת 2007, כאשר התגלו תגובות אלרגיות קשות ביותר בקרב מספר מטופלים אשר נטלו את התרופה. בזמנו פרסם ה-FDA אזהרה בנושא, לאחר שדווחו 48 מקרים של הלם אנפילקטי הקשורים לשימוש בתרופה בין 2003-2005.

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן


להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

תגובות סגורות.