מהו ניתוח מסתם ללא פתיחת עצם החזה?

ניתוח זה, המתבצע באמצעות חתך זעיר, מאפשר החלפת מסתם בלב או את ביצועם של תיקונים מורכבים במסתם המיטרלי.

לתפקודם התקין של מסתמי הלב, האחראיים על זרימת דם תקינה בלב, יש חשיבות רבה עבור פעילותו התקינה של הלב.

המסתמים, הנמצאים בשני צידי הלב ומפרידים בין אבי העורקים לחדרים, בין העליות לחדרים ובין החדרים לעורקי הריאה, הם אלו שמאפשרים לדם לזרום לכיוון אחד בעורקי הלב.

כשהסגירה של מסתמי הלב היא חלקית ולא נעשית בצורה מושלמת, נוצר מצב מסוכן בו הדם זורם בכיוון לא רצוי.

אי ספיקה, או דליפה של המסתם המיטרלי (המאפשר זרימת דם מהפרוזדור השמאלי אל החדר השמאלי, ומונע זרימת דם בכיוון ההפוך) גורמת לקוצר נשימה, הפרעות קצב ופגיעה באיכות החיים.

אי ספיקה של המסתם האאורטלי (השסתום שבין החדר השמאלי לאבי העורקים) גורמת ל כאבים בחזה, קוצר נשימה והגדלת הלב.

הטיפולים. את המסתם המיטרלי מתקנים כמעט בכל המקרים, ואילו מסתם אאורטלי שבעייתו העיקרית היא הסתיידות קשה – נהוג להחליף. ההחלפה נעשית על ידי מסתמים ביולוגיים או מסתמים מכאניים.

בסרטון ההסבר מציג ד”ר רם שרוני, מומחה לכירורגית לב-חזה, מהמרכז הרפואי ת”א, גישה ניתוחית מתקדמת, המאפשרת להחליף או לתקן את מסתמי הלב, מבלי לפתוח את עצם החזה וללא משך החלמה ארוך, כפי שהיה נהוג עד כה. מדובר בניתוח הנעשה תוך חיתוך מזערי, הנקרא “ניתוח מינימל”.

ניתוח מינימל. כאמור, מדובר בניתוח להחלפת או תיקון מסתם. זהו ניתוח לב פתוח שבו, במקום לנסר את עצם החזה לכל אורכה, נעשה חתך קטן באורך של שבעה ס”מ, ומפתח זה מתבצע הטיפול. לתוך הפתח מוחדרת מצלמה זעירה המאפשרת מעקב אחר התהליך.

לאחר ניתוח לב פתוח, מסביר ד”ר שרוני, משך ההחלמה בבית החולים אורך כשבוע, ואילו בניתוח מינימל, זמן ההחלמה בבית החולים יכול להיות קצר הרבה יותר.

“כדי לשמור על הלב ועל מסתמי הלב יש צורך באיזון גורמי הסיכון ל מחלות לב – סוכרת, יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם, ניהול אורח חיים בריא ופעילות גופנית סבירה”, מסכם ד”ר שרוני.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.