בראש השנה הזה תהיו לראש ולא לזנב

לוקחים את הגה החיים והאושר האישי לידיים
מאת: הילה יניב

ראש השנה שבפתח מביא עמו תקווה לשנה חדשה, טובה יותר. מי לא מכיר את הברכה “שנהיה לראש ולא לזנב”, שמשמעותה שנהיה אנו המושכים בחוטים ולא הנמשכים. כלומר שנפסיק להיגרר אחרי החיים או האחרים (זנב), ושנתחיל להוביל את עצמנו לתהליך של התפתחות (ראש). אז איך לוקחים את ההגה על חיינו? משנים כמה הרגלים ותפיסות ולוקחים אחריות אישית.

לוקחים אחריות על מערכת היחסים הזוגית
מאחר ואנו אחראים לחיינו יש לנו השפעה על מה שקורה בהם, וכמובן גם בזוגיות שלנו. כדי לשפר את הזוגיות יש לוותר על האופן האוטומטי שבו אנו כועסים ומאשימים את האחר שהוא/היא לא בסדר. השנה, במקום לכעוס על אחרים, נסו קודם כל לשאול את עצמכם: מהי האחריות שלכם על מה שקרה? מה הייתה השפעתכם? ואז אמרו לבן/בת זוגכם, מה לא התאים לכם ומה אתם מבקשים בפעם הבאה. גם אם בטעות תגיבו שוב מתוך האוטומט של האשמות, עדיין תוכלו לקחת אחריות מייד לאחר מכן ע”י כך שתתנצלו ותפעלו למען בן/בת הזוג.

משנים תפיסות מול הילדים והנכדים
הורה טוב או סבא טוב, הוא קודם כל אדם שטוב לו. השנה הזאת חשוב שתבדקו עם עצמכם איזה סבא או סבתא אתם רוצים ויכולים להיות כי לכל אדם מתאים משהו אחר וחשוב להביא בחשבון את הצרכים של הילדים והנכדים בצד הצרכים והגבולות שלכם. בדקו עם עצמכם כמה אתם רוצים להיות מעורבים בחיי הנכדים? אילו תפקידים אתם מעוניינים לקחת או לא לקחת על עצמכם? באיזו תדירות אתם רוצים להיפגש? ובעיקר כמה תוכלו לתרום ולהרגיש טוב עם עצמכם ועם הנתינה שלכם ולא להרגיש שאתם מוותרים על עצמכם, כי בדיוק שם מתחילות האכזבות וצצים הכעסים.

לאחר שהגדרתם לעצמכם מה מתאים לכם ומה פחות, ערכו תיאום ציפיות עם ילדיכם, הורי הנכדים. את זאת יש לעשות בזמן ובמקום שנוח לכולם. שוחחו עמם באווירה נעימה ובישירות על המוכנות
והגבולות שלכם אל מול הצרכים והרצונות שלהם מכם.

מציבים לעצמכם מטרות
השנה מפסיקים לתת לחיים לנהל אתכם ולוקחים אחריות על מטרותיכם ורצונותיכם. שאלו את עצמכם מה חשוב לכם, ומה הייתם רוצים להגשים או לעשות שתמיד חלמתם ולא יצא לכם?
הציבו לעצמכם יעדים שאתם שואפים להשיג כאשר אתם משקפים את מה שחשוב לכם.
רצוי שהיעד או היעדים יהיו מוגדרים וספציפיים.
ברגע שתציבו לעצמכם מטרה מוגדרת וספציפית יפעלו כל המנגנונים המחשבתיים שלכם להשגתה. לצורך כך יתגייסו עבורכם החושים, הרגשות, האינטואיציה, היצירתיות ומנגנון החשיבה שלכם וכל אלה ישתפו פעולה להשגת המטרה שהצבתם לעצמכם.

לוקחים אחריות על הבריאות שלכם
אולי זה מפליא לגלות אבל גם הבריאות היא “עסק” שדורש ניהול, ומי שצריך לנהל את פרויקט שמירת הבריאות שלכם הם לא אחרים מאשר אתם. אחד הכלים החשובים שעומדים לרשותכם הוא האינטרנט. מומלץ להצטרף לקהילת בריאות אינטרנטית וללמוד על רפואה מונעת. זה הזמן לקבוע תור לבדיקות ולמעקבי בריאות, להקדים ולטפל בעצמכם ולא לחכות שדברים “ייפלו עליכם מהשמיים”.
בנוסף, השנה זה הזמן להתחיל לעשות פעילות גופנית, זה יכול להיות חצי שעת הליכה ביום, חוג יוגה, שחייה או כל דבר שמשפר את הכושר ומשמח אתכם.
קחו אחריות השנה גם על התזונה שלכם, יש להפסיק לאכול באופן אוטומטי ולבדוק האם אתם אוכלים כשאתם עצובים? או כשאתם שמחים? קחו פיקוד והתחילו לאכול באופן מסודר ובריא.

לסיכום: השנה הזאת יכולה להיות אחרת, טובה יותר, זה רק תלוי בכם ובהחלטותיכם לקחת פיקוד על חייכם. קחו את ברכת החג “היו לראש ולא לזנב” לידיים ועשו למען האושר שלכם. אין ספק שהמשפחה והסובבים אתכם יצאו נשכרים.

שתהיה לכולנו שנה חדשה טובה!

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.