עד כה סברו החוקרים כי מי שסובל מהשמנת יתר אבל שאר המדדים שלו תקינים – לא נמצא בסיכון לפתח מחלות לב. מחקר גדול וארוך טווח מגלה, שאי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה

מאת: רועי שני

התקופה שבה השמנת יתר נחשבה לסמל הבריאות חלפה לה כבר מזמן, אבל עד לאחרונה עדיין סברו חוקרים ורופאים רבים שגם מי שסובל מעודף משקל יכול ליהנות מבריאות לבבית תקינה – אם לחץ הדם שלו תקין ויתר הפרמטרים הלבביים שלו (כמו כמות הכולסטרול ושומני הדם) נמצאים בטווח הנורמה.
אולם מחקר חדש סותר את ההנחה הזו, ומוכיח באופן חד-משמעי ונחרץ, שהלב שלנו לא מחבב השמנת יתר וכי עודף משקל צפוי להביא לפגיעה לבבית במוקדם או במאוחר.
“כבר אי אפשר להגדיר אנשים שמנים כ’בריאים'”, אומרים החוקרים, “וגם אם מחלות הלב עלולות לצוץ אצל אותם אנשים רק בגיל המאוחר – בהחלט אפשר ‘לסמוך עליהן’ שהן יופיעו”.
“נראה כי מבחינה מטבולית אנשים הסובלים מהשמנת יתר פשוט אינם בריאים”, הוסיף החוקר הראשי, ד”ר ג’ון אמלוב, מאוניברסיטת אופסלה שבשבדיה.
ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת הרפואי החשוב “Circulation”, והם מבוססים על מידע שנאסף במשך 30 שנים על יותר מ-1,800 משתתפים, שהיו בני 50 בתחילת המחקר. במהלך שלושת העשורים עקבו החוקרים אחר אלו שנפטרו או לקו במחלת לב וכלי דם, למשל בהתקף לב או בשבץ.
צוות המחקר תעד לאורך השנים מדדים פיזיולוגיים שונים של המשתתפים, ובכללם סימפטומים של תסמונת מטבולית והשמנת יתר.
“תסמונת מטבולית” היא מצב רפואי שבו נמצאים אצל מטופל 3 או יותר מגורמי הסיכון למחלות לב, ובהם: רמת סוכר גבוהה, יתר לחץ דם, רמת טריגליצרידים גבוהה, רמות HDL (כולסטרול טוב) נמוכות והיקף מותנים רחב (מעל 100 ס”מ בגברים או מעל 89 ס”מ בנשים).
מחקרים קודמים לא הוכיחו שקיים סיכון קרדיווסקולרי אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר ללא תסמונת מטבולית, מה שתרם להנחה שאפשר להיות גם שמן וגם בריא. אולם, המחקר החדש מפריך הנחה זו בטענה שמחקרי עבר לא עקבו אחר המשתתפים פרק זמן ארוך דיו, ושהבעיות הבריאותיות החלו לצוץ רק לאחר כ-15 שנות מחקר.
במהלך המחקר, ובהסתמך על מדד מסת הגוף ( אינדקס BMI המשקלל יחס משקל-גובה, כך שהטווח בין 25-30 מוגדר כעודף משקל ומעל 30 מדובר כבר בהשמנת יתר), הסתבר כי גורם סיכון לפתח מחלות קרדיווסקולריות היה גבוה ב-63% אצל משתתפים בעלי משקל תקין שסבלו מתסמונת מטבולית, בהשוואה לקבוצת הביקורת שמנתה משתתפים בעלי משתל תקין ללא תסמונת מטבולית.
בהתייחס לאותה קבוצת ביקורת התגלה כי הסיכון הקרדיווסקולרי אצל בעלי עודף משקל ללא תסמונת מטבולית היה גבוה ב-53%, אצל בעלי עודף משקל עם תסמונת מטבולית גבוה ב-74%, אצל הסובלים מהשמנת יתר ללא תסמונת מטבולית ב-95% ואצל הסובלים מהשמנת יתר שגם הציגו תסמונת מטבולית הסיכון ללקות במחלות לב היה גבוה ב-155%.
לדברי ד”ר ברי פרנקלין, יושב ראש הוועדה לתזונה, פעילות גופנית ומטבוליזם של איגוד הלב האמריקאי ה-AHA, נתוני המחקר מפתיעים ומרשימים ביותר, וזאת למרות החיסרון, לטענתו, שלא נמדדה במסגרת המחקר השפעתם של גורמי סיכון נוספים כמו עישון וחוסר פעילות גופנית.
“יש לנו היום עדויות חד משמעיות כי שמירה על כושר גופני – בין אם אתה סובל מעודף משקל ובין אם מהשמנת יתר – מועילה ותורמת רבות לבריאות”, מסכם המומחה.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.