מחקר חדש מגלה כי רכיבה יומיומית על אופניים – אפילו למרחקים קצרים בלבד – בריאה לנו אפילו עוד יותר ממה שחשבנו עד היום

מאת:רועי שני

חוקרים מאוניברסיטת צפון קליפורניה בחנו במחקר ארוך טווח האם רכיבה על אופניים או הליכה יומיומית לעבודה מצמצמות את הסיכון לפתח מחלות לב. את המחקר התחילו החוקרים בשנת 1985, כאשר בחנו 2,364 משתתפים בגילאי 18-30.

בתחילת במחקר עברו המשתתפים סוללה של בדיקות גופניות ושאלונים, ושוב פעם בסופו- לאחר 20 שנים.

בין יתר השאלות, נשאלו המשתתפים מה המרחק מביתם לעבודה, האם הם נוסעים ברכב, רוכבים באופניים או הולכים ברגל למקום העבודה וכמה זמן זה לוקח להם. במקביל נמדדו מדדים פיזיולוגים שונים כמו: משקל גוף, רמת כושר גופני, לחץ דם, BMI, ורמות הטריגליצרידים והאינסולין בדם.

מממצאי המחקר, שפורסמו בכתב העת Archives of Internal Medicine עולה כי 16.7% מהמשתתפים נוהגים ללכת או לרכב על אופניים מידי יום לעבודה.

מהמחקר הסתבר כי למרות שהמרחק הממוצע אותו רכבו המשתתפים עמד רק על 8 ק"מ – הם הציגו רמת סיכון נמוכה יותר ללקות במחלות לב ב-33-76 אחוזים פחות מאלו שהשתמשו בתחבורה ציבורית או פרטית בדרכם לעבודה. כמו כן התגלה כי אלו הולכים או רוכבים לעבודה נהנים מרמות נמוכות יותר של לחץ דם, BMI, טריגליצרידים ואינסולין בדם.

בסיכום המאמר כותבים החוקרים כי הליכה או רכיבה יומיומית על אופניים כשגרת חיים משפרת את הכושר הגופני, ומצמצמת את הסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם, וקראו לרופאי המשפחה לנסות ולדרבן את מטופליהם לזנוח את הרכבים ולהתחיל לדווש.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן
להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

תגובות סגורות.