אחד התסמינים לאוטם שריר הלב הוא צרבת. איך אפשר להבדיל ביניהם, ומתי חשוב לגשת בדחיפות לחדר המיון? מדריך קצר המסביר מהם סימפטומים להתקף לב

מאת: רועי שני ועופר מאיר

שאלה של זיהוי: לא תמיד פשוט להבדיל בין צרבת לא נעימה (אך בלתי מסוכנת), לבין תחילתו של התקף לב קטלני, שדורש טיפול דחוף.

“בעוד שחלק מהתקפי הלב מתרחשים באופן פתאומי”, אומרים קרדיולוגים מומחים, “רובם מתחילים בתחושת חוסר נוחות באזור החזה, תחושה היכולה להזכיר צרבת. במקרים רבים אנשים שלוקים בהתקף לב וחשים אי נוחות באזור החזה ממתינים זמן ארוך ויקר עד שהם פונים לעזרה”. אז מהם סימפטומים להתקף לב?

סימפטומים להתקף לב. בעוד שהסימפטום הראשוני העיקרי של התקף לב הוא אכן חוסר נוחות באזור החזה, ישנם תסמינים נוספים לאוטם, שעשויים לכלול: כאבים בזרועות, בגבב, צוואר, בלסת ובבטן, וכן קוצר נשימה, זיעה קרה ובחילה.

עוד בנושא: מדוע נשים מתות יותר מגברים מהתקפי לב?

“מה שיכול להקשות על הזיהוי” אומר ד”ר רבי דייב מאוניברסיטת קליפורניה שבלוס אנג’לס (UCLA), “הוא שחלק מהלוקים בהתקף לב באמת גם סובלים במקביל מצרבת ולא תמיד פשוט לחוש  בהבדלים”.

במקרים של צרבת, חומצות קיבה עולות במעלה הוושט וגורמות לגירוי לאורך הצינור הוושטי. הקרדיולוגים של איגוד הלב האמריקאי (ה-AHA) מסכימים כי עדיף להגיב באופן מוגזם לצרבת, מאשר להתעלם מהסימנים שעלולים להסתיים בהתקף לב קטלני, וממליצים להתקשר מייד למוקד רפואי.

לדברי דייב, במקרים בהם חשים תחושת צרבת מבלי שנצרכו מזונות העלולים לגרום לגירוי ושטי, או באם סותרי החומצה אינם מיטיבים את ההרגשה, או כאשר הצרבת מלווה בקוצר נשימה – יש להגיע בדחיפות לטיפול רפואי.

“תחושת הצרבת לרוב מתחילה כ- 30-45 דקות לאחר הארוחה” אומר ד”ר רוני פאס מאוניברסיטת אריזונה. “אם הצרבת מלווה בתחושות נוספות כמו כאבים או קשיים בבליעה, איבוד תיאבון או הקאה דמית – ייתכן ומדובר במצב רפואי רציני יותר, כמו נזק בצינור הוושט או אף סרטן,  ויש לגשת לרופא”, הוא אומר.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.