חוקרים גילו כי צעירים שתופסים מבוגרים כ”חלשים” וכ”חסרי ישע” – נוטים יותר ללקות בהתקפי לב בבגרותם. הפתרון: אימוץ גישה חיובית כלפי קשישים, כבר בגיל הצעיר

מאת: רועי שני

 

הנבואה שמגשימה את עצמה: חוקרים מבית ספר לבריאות הציבור באוניברסיטת ייל מצאו כי צעירים המחזיקים בסטריאוטיפ שלילי על מבוגרים הם בעלי סיכויי גבוה יותר ללקות בשבץ, התקפי לב ומחלות לב נוספות בהתבגרותם.

במחקר ארוך טווח שממצאיו פורסמו בכתב העת Psychological Science, נמצא כי אימוץ השקפה שלילית על הגיל השלישי בקרב צעירים – עלול להשליך על בריאותם בשלבים מאוחרים יותר של חייהם.

שלב המחקר הראשון כלל 440 משתתפים בגילאי 18-49 בו דורגו ותועדו עמדותיהם הסטריאוטיפיות על קשישים. בשלב השני של המחקר, כ-25 שנים מאוחר יותר, נמצא כי רבע (25%) מאלו שהחזיקו בצעירותם בדעות שליליות על גיל הזקנה סבלו ממחלות לב ושבץ, בעוד שרק 13% מקרב אלו שהחזיקו בצעירותם דעות חיוביות יותר על גיל הזקנה לקו במחלות אלו – מחצית ממספרם של חבריהם בקבוצה הראשונה.

“מצאנו שלסטריאוטיפים הקשורים לגיל ושמשתרשים בגיל הילדות והנערות, השפעה מרחיקת לכת” אומרת החוקרת הראשית, פרופסור בקה ר. לוי, מומחית לאפידמיולוגיה ופסיכולוגיה. “שני הסטריאוטיפים השליליים העיקריים על הגיל המבוגר הם תפישת הקשיש כחלש והזיקה בין זקנה לחוסר ישע”.

מנתוני המחקר מסתבר כי ההשפעה של ההשקפה השלילית על הזקנה ניכרת באופן מובהק במספר גורמים: לחץ דם, היסטוריה רפואית משפחתית,  נטייה לדיכאון וחינוך. “הממצאים מרמזים כי מאמץ לצמצום תפישות שליליות על קשישים בקרב הדור הצעיר יכולים למעשה לשפר את בריאותם כשיתבגרו”, אומרת לוי.

גם מנגנון ההשפעה של תפישות שליליות על זקנה נבחן במחקר, וצוות החוקרים מצא כי סטריאוטיפים שליליים על מבוגרים עלולים להגביר את התגובתיות למצבי לחץ, מה שעלול לערער את יציבותה של המערכת הקרדיו-וסקולרית.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.