מתוך מערכת BeOk

צינתור דרך היד דורש מיומנות גבוהה במיוחד מהמצנתר, אולם מדובר בהליך נוח יותר עבור המטופל, לעומת הצינתור דרך המפשעה.

כיצד נראה בפועל צינתור דרך היד? פרופ’ שמואל בנאי עם הצצה לעולם הצינתורים. “הצינתור הוא כלי בעל יכולות אדירות, שפתח אופקים חדשים ורבי משמעות בטיפול בחולי לב, אבל אסור לטעות ולחשוב שהוא מרפא את מחלות לב”.

כך מתאר פרופ’ שמואל בנאי, מנהל היחידה לקרדיולוגיה התערבותית – צינתורים ואלקטרופיזיולוגיה, המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב), את הצינתור – כלי שמאפשר לרופאים לאבחן בעיות בעורקים שמספקים דם ללב, מומי לב מולדים, בעיות מסתמים ועוד.

אולם צינתור אינו אמצעי אבחוני בלבד: באמצעות צינתור טיפולי ניתן גם לטפל בבעיות עורקים, ניתן לשחרר סתימות עורקים ואף למנוע סתימות עתידיות.

כיום מהווה צינתור הלב את הבדיקה המדויקת ביותר לאבחון מחלות לב, והוא אחד הנדבכים החשובים במכלול הטיפול הקרדיולוגי, כאשר סיכויי ההצלחה של הצינתורים מגיעים לכדי 98%.

כאמור, הצינתור מטפל במספר בעיות נקודתיות של מחלת לב, אולם אסור לחשוב שהוא מרפא מחלות אלו כליל.

“הצינתור עשוי להשפיע על מהלך המחלה, הוא יכול לעזור בהפניית המחלה מכיוון של הידרדרות לכיוון של החלמה, אבל הצינתור לא מרפא את המחלה. יש להשתמש בצינתור כדי לעזור לשיפור הפרוגנוזה של החולה, ולהבנה טובה יותר של המחלה, אך אין להפוך את זה לעיקר.

“חשוב לדעת כי צינתור הינה פעולה פולשנית, העלולה ליצור סיבוכים”, ממשיך פרופ’ בנאי. “הטכנולוגיה הרפואית המתקדמת מאפשרת לנו לטפל בחולים מורכבים וקשים ואף במקרים של דום לב, שבעבר לא התאפשר לנו לטפל בהם.

צינתור לב, מסביר פרופ’ בנאי, נעשה באמצעות החדרת צנתר (צינורית דקה, ארוכה וגמישה) לתוך הגוף, דרך עורק המפשעה או דרך העורק הרדיאלי ביד.

צינתור דרך המפשעה קל יותר לרופא המצנתר, מאחר שמדובר בעורק עבה יותר, שמוביל בקלות יותר ללב. צינתור דרך היד, לעומת זאת, דורש רמת מיומנות גבוהה במיוחד מהמצנתר, בשל העובדה שהחדרת הצנתר לעורק הראשי דרך היד מחייבת מעבר דרך מספר רב של כלי דם צרים ומפותלים יותר.
למרות הקושי הנ”ל, יש לשיטה מספר יתרונות בולטים עבור המטופל:

צינתור דרך היד משמש לאבחון בעיות בכלי הדם בצורה יעילה. כאשר נדרש טיפול עושים זאת באמצעות צינתור מהמפשעה.

הפעולה המאפשרת משך אשפוז והשגחה קצרים יותר.

צינתור דרך היד הינו פעולה נוחה יותר למצונתר, משום שזמן קצר לאחר הצינתור (שעה-שעתיים), הוא כבר יכול לקום ולהתהלך.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.