גם במצב של פרפור פרוזדורים.

מחקר שנערך במימון היצרנית, מגלה יתרונות נוספים לתרופה המוכרת, שמונעת היווצרות של קרישי דם בעורקים

מאת:רועי שני

מחקר קליני חדש מגלה כי פלויקס (PLAVIX), תרופה למניעת היוצרות קרישי דם, שניתנה למטופלים הסובלים מקצב לב בלתי סדיר, צמצמה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ב-28%. שילוב של פלויקס ואספירין צמצם את שיעור האירועים הלבביים ב-11%.

הפלויקס היא תרופה שמונעת היווצרות של קרישי דם בעורקים, וניתנת במימון המדינה לחולים כטיפול להפחתת הסיכון לאירועי לב ושבץ מוחי חוזרים למי שעבר אירוע לבבי או מוחי.

המחקר הנוכחי התמקד דווקא בפרפור פרוזדורים – מחלת קצב שכיחה שעלולה לגרום להיווצרות קרישי דם ומעלה את הסיכון לשבץ. נתוני איגוד הלב האמריקאי מצביעים על כך ש-15% מכל מקרי השבץ הם בקרב הסובלים מפרפור פרוזדורים.

במסגרת המחקר, שמומן על ידי יצרניות פלויקס –  Bristolו Sanofi – השתתפו 7,554 מטופלים הסובלים מקצב לב בלתי סדיר, ושאינם יכולים לטול את התרופה הנהוגה לטיפול במקרים אלו, קומדין (warfarin), מסיבות רפואיות.

המשתתפים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת קיבלה פלויקס בשילוב עם אספירין וקבוצה שנייה קיבלה רק אספירין.

“החדשות המסעירות מבחינתנו הן ששיעור השבץ הצטמצם ב 28%”, אמר ד”ר סטיוארט קונולי, החוקר הראשי וראש היחידה לקרדיולוגיה באוניברסיטת המילטון שבקנדה.

לתרופה קומדין, המקובלת לטיפול בפרפור פרוזדורים, עלולות להיות תופעות לוואי מסוכנות כמו דימומים קשים, ולכן היא אינה מתאימה לכל אחד.

מחקר קרדיולוגי ענף מתבצע בשנים האחרונות במטרה למצוא חלופה לקומדין. “אחת האפשרויות היא מתן אספירין”, אומר קונולי, “אולם השפעתו מצומצמת” הוא מסייג.

לדברי קונולי, ממצאי המחקר מראים כי הפלויקס מספקת אלטרנטיבה טובה למטופלים הסובלים מפרפור פרוזדורים, ומצמצמת את הסיכון ללקות בשבץ וכן את הסיכון לדימומים.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.