7 שעות שינה בלילה הן הזמן האידיאלי לבריאות הלב – כך מגלה מחקר חדש. הסיכון הגדול ביותר: למי שישן 5 שעות או פחות

מאת: איתי לביא ועופר מאיר

עוד סיבה לישון היטב: מחקר אמריקאי חדש מגלה כי מיעוט שעות שינה גורם להצטברות של שכבת סידן על העורקים, שעלולה לגרום למחלות לב וכלי דם.

המחקר מתפרסם בגיליון האחרון של כתב העתJAMA (Journal of the American Medical Association), והוא נערך על ידי צוות חוקרים מהאוניברסיטה של שיקגו.

במחקר השתתפו 495 נבדקים בריאים בני 35 עד 47, והחוקרים עקבו אחריהם ואחר מצב העורקים שלהם במשך 5 שנים. במהלך תקופת המחקר מילאו הנחקרים שאלונים ויומני שינה, ואף ענדו על פרק ידם מכשיר אקטיגרף (מעין שעון קטן, המבצע מעקב אחר שעות השינה ואיכותה).

בתום המחקר עבר כל אחד מהנבדקים “צנתור וירטואלי” (Cardiac CT), במטרה למצוא הצטברות סידן בעורקי הלב – מצב הנחשב כסמן-מקדים להתפתחות טרשת העורקים.
לאחר ניתוח הנתונים גילו החוקרים כי ככל שהנבדקים ישנו פחות בלילה – כך הצטבר יותר סידן על עורקיהם: הצטברויות סידן נמצאו אצל שליש (33%) מהנבדקים שישנו 5 שעות או פחות בלילה; אצל עשירית (10%) מאלו שישנו 6 שעות בלילה; ורק אצל 6% מאלו שישנו 7 שעות ויותר בכל לילה.

המנגנון שגורם לעלייה בכמות הסידן בעורקים ככל שישנים פחות עדיין לא ברור דיו לחוקרים, אולם הם משערים כי הדבר קשור לרמת לחץ הדם (שיורדת בזמן השינה) או להורמון הקורטיזול (cortisol) המופרש במצבי מתח, ושכבר נקשר בעבר לעלייה בהצטברות הסידן בעורקים עם הפחתת כמות השינה.

“למרות שהמחקר שערכנו אינו מוכיח קשר סיבתי ישיר בין חוסר שינה לטרשת העורקים הכליליים – מומלץ מאוד שלא לישון פחות מ-6 שעות בלילה”, קובעת מובילת המחקר, ד”ר דיאן לאודרדייל (Dr. Diane Lauderdale).

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.