מחקר חדש מוכיח אמיתה נושנה, וקובע כי מצבי כעס ומתח עלולים להאיץ את קצב זרימת הדם במוח. זה מסוכן במיוחד למי שסובל מיתר לחץ דם

מאת: רועי שני

סבתא תמיד אמרה שזה לא בריא לכעוס ושהזעם מזיק לבריאות. מחקר חדש מוכיח את צדקתה, ומגלה מדוע רגשות האיבה והשטנה אינם טובים לבריאות הלב וכלי הדם – וכיצד בדיוק הם משפיעים עליהם.

במסגרת המחקר, אשר נערך באוניברסיטת דרום קליפורניה, השתמשו החוקרים בטכנולוגיית אולטרסאונד חדשנית למדידת קצב זרימת הדם בעורקי התרדמה (Carotid Arteries) – אותם עורקים שמספקים דם אל המוח, ושהיצרות שלהם בעקבות טרשת העורקים, היא אחת הסיבות המרכזיות לשבץ מוחי.

על פי ממצאי המחקר, מתח נפשי גורם לעורק התרדמני להתרחב, וכתוצאה מכך מואצת זרימת הדם למוח. מדובר בממצא דרמטי, שכן גם במצב נפשי מאוזן ורגוע, המוח שלנו צורך כחמישית (20%) מתפוקת הדם של הלב.

לדברי החוקרים, כשנבחנה תגובת העורק התרדמני למצבי לחץ אצל  אנשים הסובלים מיתר לחץ דם – לא נמצאה תגובת התרחבות.

לשם המחקר נבחנה תגובת העורק התרדמני אצל 10 מתנדבים בריאים בגילאי 19-27; בנוסף להם 20 מתנדבים מבוגרים יותר בני 38-60; וגם בקרב 28 מטופלים בגילאי 38-64 הסובלים מיתר לחץ דם.

לשם יצירת גירוי של מתח נפשי עברו המשתתפים סדרה של מבחנים שונים הכוללים: קריאה, חישוב מתמטי וזיכרון רגעים מכעיסים.

מניתוח הממצאים הסתבר כי בקרב קבוצות המשתתפים הבריאים- מצבי לחץ ומתח נפשי גרמו להרחבת כלי הדם וכתוצאה מכך להגברת זרימת הדם למוח. בניגוד לאלו, לא נרשמה התרחבות כלי הדם או הגברה בזרימת דם למוח אצל המטופלים הסובלים מיתר לחץ דם.

במאמר המסכם את המחקר, אשר פורסם בכתב העת Cardiovascular Ultrasound, מסבירים החוקרים כי כלי דם שאינם מתרחבים בתגובה ללחץ נפשי עלולים לגרום לאיסכמיה של שריר הלב ולמחלות לב כליליות, וכן להשפיע לשלילה על ביצועי המוח בעת עשיית משימות מורכבות.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.