מחקר חדש מגלה כי מפוטרים טריים נמצאים בסיכון גבוה לפתח יתר לחץ דם וללקות בלבם

מאת: רועי שני

לא מספיק שפיטורין כשלעצמם הם חוויה קשה, מחקר חדש מגלה כי מפוטרים טריים נמצאים בסיכון גבוה לפתח יתר לחץ דם, התקפי לב ודלקת פרקים, בהשוואה לאלו הזוכים לשמור על מקום עבודתם.
המחקר, אותו הובילה קייט סטרולי מהפקולטה לסוציולוגיה באוניברסיטת ניו-יורק באלבני (Albany), סקר מעל ל-8,000 נבדקים בשנים 1999, 2001 ו 2003, וממצאיו פרסמו בכתב העת Demography.
סטרולי מצאה כי אלו שאיבדו את מקום עבודתם הם בעלי סיכוי גבוה
יותר ב-83% לדווח על בעיית בריאות חדשה לאחר הפיטורין, ובעלי
סיכוי של 10% לפתח מחלת לב, לחץ דם גבוה ודלקת פרקים, בהשוואה ל-5% בלבד בקרב העובדים.
מממצאי המחקר עולה כי הסיכונים למחלות היו זהים הן בקרב מפוטרים ממעמד הפועלים והן בקרב מפוטרי הצווארון הלבן.
“למרות שציפיתי שבריאותם של אנשי הצווארון הלבן תושפע פחות מבריאותם של מעמד הפועלים, האפקט של הפיטורין על הבריאות של שתי קבוצות אלו הסתבר כשווה”, אומרת סטרולי.
בכדי להיות משוכנעת כי בעיות הבריאות עליהן מדווחים המשתתפים הם תוצאה של הפיטורין, ולא מצבים בהם אנשים איבדו את מקום עבודתם בעקבות מצב רפואי, סטרולי בחנה אך ורק מפוטרים אשר מקום עבודתם נסגר, ולא כאלו שפוטרו ממקום עבודה שנותר פעיל לאחר עזיבתם.
כיצד איבוד מקום העבודה משפיע על הבריאות? “תקופת הפיטורין מאופיינת בשינויים רבים המתרחשים במקביל בחיי המפוטר, כמו איבוד ביטוח בריאות, איבוד הכנסה וכנראה גם ירידה בפעילות גופנית” אומרת סטרולי, ומוסיפה “מפוטרים מעשנים יותר, אוכלים יותר וגם האפקט הפסיכולוגי של העקה כנראה משחק תפקיד”.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.