כך מצאו חוקרים שבדיים, שגילו כי אפילו השמנת יתר קלה – מזיקה לבריאות כמו עישון של 10 סיגריות ביום

מאת: רועי שני

מחקר חדש מגלה כי מי שסובל מעודף משקל נמצא בסיכון גדול למוות מוקדם – השווה לסיכון שלוקח על עצמו מי שמעשן חצי קופסת סיגריות מדי יום. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת הרפואי British Medical Journal.

עודף משקל מוגדר כאינדקס מסת גוף (BMI) של 25 עד 35. אינדקס מסה של יותר מ-35 כבר מוגדר כהשמנת יתר (obesity).

החוקרים גילו עוד כי שיעור מקרי המוות המוקדמים בקרב אלו שעישנו יותר מ-10 סיגריות ביום, אך שמרו על משקל גוף תקין – זהה לשיעור מקרי המוות המוקדמים של הסובלים מהשמנת יתר שלא עישנו.

כצפוי, נמצא כי הסיכון הגבוה ביותר הוא בקרב אלו שגם מעשנים יותר מ-10 סיגריות ביום וגם סובלים מהשמנת יתר משמעותית (obesity). סיכוייה של אוכלוסיה זו למות מוקדם יותר מממוצע תוחלת החיים הם פי 5 בהשוואה לבעלי משקל תקין שאינם מעשנים.

המחקר כלל כ- 45,000 גברים אשר גוייסו לצבא שוודיה בגילאי 16-19, כאשר בעת הגיוס נרשם מהו אינדקס מסת הגוף שלהם והאם הם מעשנים. המעקב אחר המשתתפים נמשך כ-20 שנים, ובמהלכו נפטרו כ-2,897 ממשתתפיו.

מנתוני המחקר עולה כי השמנת יתר מתונה בגיל הנעורים מגבירה את הסיכון למוות מוקדם בכ-30%, בעוד שהשמנת יתר משמעותית בגיל הנעורים מגבירה את הסיכון למוות מוקדם פי 2. באותו אופן, הסיכון של צעירים שמעשנים מעל 10 סיגריות ביום למוות מוקדם הוא פי 2, מאלו שלא מעשנים.

“מצאנו כי משקל עודף מתון וקיצוני בגיל הנעורים קשור למקרי מוות מוקדם, ללא קשר לעישון”, סיכם עורך המחקר, ד”ר מרטין נאוביוס ממכון קרולינסקה השוודי, ומוסיף “שיעור התמותה בקרב גברים צעירים שאינם מעשנים ובעלי משקל גוף תקין הם נמוכים בהשוואה למעשנים, לבעלי משקל יתר מתון או סובלים מעודף משקל קיצוני”.

 

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.