עוברים את הפסח בשלום

פסח נחשב כחג עמוס במיוחד ולא רק בגלל המטלות הרבות. בין הקניות, הבישולים והניקיונות צצים גם לא מעט לחצים, מתחים וחרדות. אבל זה לא חייב להיות כך. הנה 10 עצות שימושיות כיצד ליהנות מההכנות לפסח וכיצד לעבור את החג עם חיוך.

כל שנה, בדיוק באותו תאריך, ט”ו בניסן, נוהג העם היהודי לחגוג את הבכור מבין חגי ישראל, לציון יציאת בני ישראל מעבדות לחירות והפיכתו לעם. אנו נוהגים לחגוג את הפסח משך שבעה ימים, בחברת בני משפחה וחברים ובשל היותו גם הסמל לבוא האביב , רבים נוהגים ליהנות מהחג בפעילויות מחוץ לבית ובטיולים בחיק הטבע.

אך לצד ההנאות הטמונות בחג, עבור רבים מאתנו מסמל הפסח, המון עבודה.  למעשה מדובר בכל כך הרבה מטלות ולחצים, שלעיתים אנחנו שוכחים ליהנות מהחג הססגוני הזה. ואיזה טעם יש בחגיגה, אם לא נהנים בהכנתה. בדיוק לשם כך הכנו לכם רשימה של 10 טיפים כיצד לעמוד בכל המטלות של פסח ועדיין לעשות זאת בהנאה.                                                                                                                                   

לפני שנגיע לרשימה עצמה חשוב להבין שהמפתח לשמירה על אנרגיה חיובית היא לעבוד בצורה מתוכננת ומאורגנת . תתפלאו כמה הכנות לפסח ניתן לבצע שבועות רבים לפני החג עצמו. התחלה מוקדמת של ההכנות יכולה לצמצם את הלחץ באופן משמעותי. זה נכון גם לגבי קניות המזון, הבגדים וכלי מטבח. מי רוצה להיתקע בדוחק ובתורים הארוכים שנוצרים בחנויות וברשתות, בימים האחרונים שלקראת החג?

 • פאנלים וילונות וקורי עכביש אינם חמץ. אמנם בית שמבריק בניקיונו, זו תחושה נהדרת, אבל ישנםמקומות בבית שבשום מקום לא כתוב שחייבים לנקות אותם לקראת פסח. מצוות הניקיון של פסחעוסקת בהוצאת חמץ מהבית – לא באבק. אין שום סיבה או טעם לשרוף שעות ארוכות בניקיון הפאנלים והווילונות שלכם. במקום זאת, מקדו את המאמצים שלכם במקומות היותר חשובים בבית מבחינת החמץ והניקיון ככלל, כמו למשל ארונות המטבח וארונות הבגדים. את ניקיונות האביב שימרו להזדמנות אחרת.
 • להתחיל מוקדם. התחילו בניקיונות הבית מוקדם ככל שניתן  ולא ביומיים האחרונים לפני ערב החג. כמו כן, חלקו את העבודה בצורה הגיונית. מקומות כמו המרתף וחדרי השינה ניתן לנקות בשעות אחר הצהריים והערב. לא חייבים לסיים את הכול באותו יום. הכול תלוי בתכנון מקדים. ברגע שהמקומות הגדולים נקיים, כל מה שנותר לעשות יום-יומיים לפני ערב החג, הוא לשאוב אבק ו..זהו !

 • לא להתבייש לשתף. שתפו וערבו את כל בני הבית בכל הדרכים האפשריות. הפן החינוכי של פסח אינו מתחיל ומסתיים בליל הסדר. הוא מתחיל שבועות רבים קודם לכן, כאשר אנחנו מלמדים את הילדים ואת הנכדים שלנו על משמעויות החג ומאפשרים להם לסייע לנו בהכנות. כדי שזה יעבוד, תתכוננו מראש. רכשו עבור הקטנים ספוגים קטנים לניקוי המדפים, ארונות ואת החדר שלהם.הגדולים יותר יכולים לסייע בשאיבת אבק ובמטלות מורכבות יותר. פסח זו הזדמנות מצוינת להעניק למשפחה תחושה אמיתית של עבודת צוות.

 • ספרי בישול. עברו על ספרי הבישול שלכם כבר עתה. תכננו כמה שיותר מוקדם את התפריט לליל הסדר ולשאר ימי החג. ככל שהתפריטים שלכם יהיו מאורגנים ומסודרים יותר, כך גם יהיה לכם קל יותר לתכננן ולבצע את הקניות שלכם.

 • הכינו את גופכם לליל סדר. שמירה על בריאות גופנית מסייעת מאד לחמוק מלחצי החג. לעיתים ההתרגשות לקראת ליל הסדר עלולה לגרום לרמת האדרנלין בגופכם לעלות ואף להקשות על שנתכם, ערב לפני הסעודה החגיגית. במקרים אלו, הקפדה על פעילות גופנית כחלק משגרת החיים הינה דבר נפלא. ביום סעודת ליל הסדר צאו להליכה ארוכה מעט יותר מהרגיל, עדיף באזור ירוק, נשמו את האויר האביבי הצח ואפשרו לגופכם ולנפשכם ליהנות ממנעמי הטבע. אם אתם נמנים על שוחרי היוגה המדיטציה או הריצה, נפלא גם כן. בצעו אימון קל בערב החג, כך תוכלו להבטיח לעצמכם, ערב נעים ורגוע יותר.
 • לאכול מכל הלב מבלי להרוג אותו.  מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצאו שהישראלי הממוצע מוסיף למשקלו במהלך חג הפסח עלה 1-2 ק”ג.  אף אחד בישראל אינו מופתע מהנתון הזה לאור הסעודה המרכזית והימים שבאים לאחריה. אבל אין סיבה שזה יהיה כך. מחקר עדכנו שנערך בארה”ב העלה כי אכילה איטית הכוללת לעיסה מתונה, לא רק מגבירה את ההנאה מהמזון אלא גם מזרזת את תחושת השובע.  אז לפני שמתנפלים בואו נחשב את האוכל הבא אל פינו :

  מצה = 130 קלוריות שתי כפות חרוסת =  110 קלוריות.  

  קציצת קניידלעך  = 80 קלוריות. גפילטה פיש = 150 קלוריות.

  עוגית בוטנים  = 130 קלוריות. עוגית קוקוס  = “רק” 90 קלוריות.

  בקיצור, השנה אוכלים עם הראש ולא עם העיניים. מנות קטנות יותר. לאט יותר.

 • לגלות מרחבים (בבית). פסח זו הזדמנות נפלאה לאוורר את הבית ממדברים שתופסים מקום לחינם. זה יכול להיות בגדים, מסלול הליכה שבקושי נגעתם בו או אופניים ישנות של הילד. בדיוק כפי שאמרו חז”ל :  ‘ישן מפני חדש תוציא’ . הכלל הוא פשוט : כל פריט שלא היה בשימוש בשנה שנתיים האחרונות, סימן שאינכם זקוקים לו. קחו שקית ניילון גדולה, הכניסו אליה את כל אותם דברים והעבירו אותם הלאה למישהו שכן יכול לעשות בהם שימוש. כך גם תרוויחו מצווה, גם תחוו תחושת שחרור וגם תפנו מקום לדברים חדשים.
 • זו רק מתנה. לא משכנתא. לפעמים תקופות חגים הופכת אותנו למנהלי חשבונות. מה נקנה לאלו שמארחים אותנו השנה בליל הסדר ומה הם קנו לנו בעבר. ובכן, חברים יקרים,  בשביל מה זה טוב ? הרי מדובר במתנה בלבד והיא אינה משקפת את מה שאתם חשים כלפי המארחים שלכם. העניין המרכזי במתנה הוא המסר האוהב שמאחוריה ולא השווי הכספי שלה. אז הקדישו את המאמצים שלכם במתנה שתביע את אהבתכם בצורה הטובה ביותר ולא במתנה היקרה ביותר. רכישת מתנה לחג זו הזדמנות נפלאה להפעיל את היצירתיות ואת הדמיון שלכם.
 • שומרים על חשיבה חיובית. זכרו לשמור על חשיבה חיובית והתמקדו בקדושת המאמצים שאתם משקיעים בחג. לעולם אל תתנו לאף אדם להוציא את הרוח ממפרשיכם ואל תקטרו באוזני אף אחד, עד כמה השקעתם מאמצים בחג. המשפחה שלכם והסביבה הקרובה שלכם תוקיר את החג הרבה יותר, אם הם ידעו שנהנית במהלך הכנתו.
 • עשו את זה פשוט ! טיפ אחרון אך חשוב ביותר. אם כבר לקחתם על עצמכם את האחריות להפיק את סעודת ליל הסדר, זו כבר משימה ומצווה מכובדת בפני עצמה ואין צורך לסבך אותה עם מנות מתוחכמות. תפריט פשוט, עשוי בצורה טובה עדיף בהרבה, מאשר תפריט מסובך שאין לכם את הזמן או החשק לעשות.

חג שמח.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.