מחקר חדש מגלה כי תרופות להורדת רמת הכולסטרול והפחתת השומנים בדם – מסייעות בשיפור הבריאות גם אצל מי שרמת השומנים אצלו תקינה לכאורה

מאת: רועי שני

מחקר חדש קובע כי נטילת סטטינים (משפחת תרופות להורדת רמת כולסטרול) צמצמת את שיעור התקפי הלב והשבץ – גם בקרב בעלי רמת כולסטרול תקינה.

ממצאי המחקר מרמזים על כך שגם אנשים בריאים, ללא היסטוריה של מחלות לב, יכולים להינות מהתועלת הבריאותית של התרופות להורדת כולסטרול ממשפחת הסטטינים.

במסגרת המחקר ניתחו החוקרים ממצאים של עשרה ניסויים קודמים, אשר כללו מעל ל-70,000 משתתפים הנמנים עם קבוצות הסיכון השונות למחלות קרדיווסקולריות, אך ללא עבר רפואי של מחלות אלו.

מממצאי המחקר עולה כי שיעור התמותה בקרב המשתתפים שנטלו סטטינים קטן ב-12% בהשוואה לאלו שלא נטלו. כמו כן, לאחר 4 שנים הציגה קבוצת נוטלי הסטטינים 30% פחות מקרים של התקפי לב ו-20% פחות מקרי שבץ.

ממצאי המחקר הנוכחי מצטרפים לרשימה של ממצאים ידועים המצביעים על כך ששימוש קבוע בסטטינים הינו גורם משמעותי במניעת מחלות לב וכלי דם.

המחקר הנוכחי כלל, בין היתר, מידע רפואי של מחקר קודם, בו השתתפו כ-17,800 מטופלים, ושממצאיו הגיעו בשנה שעברה לכותרות כאשר התגלה צמצום דרמטי של מקרי התקפי הלב, שבץ ושיעורי התמותה בקרב גברים ונשים עם רמות כולסטרול תקינות שנטלו “קרסטור”- סטאטין להורדת רמת הכולסטרול בדם.

תרופות ממשפחת הסטטינים מקובלות כטיפול מנע לאלו שלקו בהתקף לב או שבץ, וכן בקרב אלו אשר רמת ה”כולסטרול הרע” בדמם (LDL) גבוהה, או לאנשים הנמצאים בקבוצות סיכון ללקות בהתקפי לב ומחלות כלי דם, כגון מעשנים או סובלים מהשמנת יתר.

 

מחקרים נוספים על דרכים למניעת מחלות לב – בערוץ “מניעה וגורמי סיכון” באתר

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.