שנים אומרים לנו שצריכה יומית של ויטמין C וויטמין E תסייע לנו לשפר את בריאות הלב והעורקים הכליליים, ותעזור לנו למנוע מחלות לב וכלי דם, ובהן התקפי לב ושבץ מוחי.
מחקר ענק שמתפרסם עכשיו קובע בפסקנות ובאופן חד משמעי: ממש לא.

מאת: שרון אשל ועופר מאיר

המחקר, שתוכנן היטב ונערך בקפידה, נערך באוניברסיטת “הרווארד” היוקרתית במשך 8 שנים והשתתפו בו 14,641 רופאים גברים, בני 50 ומעלה, שהסיכון הלבבי שלהם הוגדר נמוך. הוא מתפרסם במהדורה האחרונה של כתב העת הרפואי החשוב JAMA (Journal of the American Medical Association).

במסגרת המחקר חולקו הנבדקים ל-4 קבוצות: הקבוצה הראשונה נטלה ויטמין C וויטמין E; הקבוצה השנייה קיבלה ויטמין C בלבד; הקבוצה השלישית בלעה ויטמין E בלבד; והקבוצה הרביעית לא נטלה ויטמין C ולא ויטמין E. מינוני התוספים (אצל אלו שנטלו אותם) עמדו על 500 מ”ג ויטמין C אחת ליום, ו-400 יחידות בינלאומיות (IU) של ויטמין E אחת ליומיים.

במהלך תקופת המחקר אירעו בסך הכל 1,245 אירועים קרדיו-וסקולריים שהוגדרו “מז’וריים” (כמו: התקפי לב; שבץ מוחי; וכדומה) בקרב הנבדקים.

לאחר שנערכה השוואה בין הקבוצות השונות והממצאים נותחו, הסיקו החוקרים באופן חד משמעי, כי “אין כל יתרון משמעותי בנטילת ויטמין C, ויטמין E או שניהם – בכל הנוגע למניעת מחלות לב וכלי דם”, וכי אף אחד מתוספי התזונה (ביחד או לחוד) לא הצליח להקטין את הסיכון ללקות באירועי לב משמעותיים.

ממצאי המחקר החדש עולים בקנה אחד עם מחקרים קודמים, שהעלו אף הם כי אין כל השפעה מיטיבה לנטילת ויטמין C על מחלות לב וכלי דם. עם זאת, זהו אחד המחקרים הגדולים הראשונים שבדק לעומק את ההשפעה של ויטמין E בכל הנוגע לתחלואה קרדיו-וסקולרית.

פרופסור הווארד ססו (Howard Sesso) שעמד בראש המחקר ציין, שלא הופתע מהתוצאות שהתייחסו לוויטמין C, בשל הידע המחקרי שהצטבר בנושא. “הממצאים על חוסר התועלת שבנטילת ויטמין E הם בהחלט חדשים”, ציין, “משום שזהו המחקר הראשון בקנה מידה גדול, שגם לווה בקבוצת ביקורת, ובדק את השפעתו של הוויטמין על הלב ועל כלי הדם”.

“חשוב להפיץ את תוצאות המחקר”, הוסיף, “משום שאנשים צורכים את הוויטמינים בתדירות גבוהה, לא פעם ללא ביסוס”.
במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם, ממליץ החוקר “להמשיך ולהתרכז באכילת מזון בריא, עשיר בפירות ובירקות ודל בסוכר ובמלח, להתעמל בקביעות, ולשלוט בגורמי סיכון כמו השמנה, כולסטרול גבוה ויתר לחץ דם”.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.