חוקרים אמריקאים גילו מוטציה שמאיצה מאוד את פירוק השומנים בדם. מחקרי המשך עשויים להוביל לפיתוח תרופה שתמנע מחלות לב

מאת: איתי לביא ועופר מאיר

טריגליצרידים הם שומנים, שרמה גבוהה שלהם עלולה לגרום למחלות לב וכלי דם. מחקר חדש הצליח לשפוך אור על הסיבה שבעטיה חלקנו מצליחים ליהנות מרמות נמוכות שלהם, חרף תזונה עשירה בקלוריות.

המחקר נערך בארה”ב ופורסם בגליון דצמבר של כתב העת המדעי הנחשב Science. הוא נערך בהשתתפות 809 נבדקים מכת ה”אמיש” במחוז לנקסטר בפנסילבניה.

במסגרת המחקר ניסו החוקרים לחפש הסבר גנטי (תורשתי) לשוני בין מטופלים שונים. מחקרים שנערכים בקהילות קטנות (כדוגמת ה”אמיש”) הם אידיאליים לבירורים גנטיים, משום ששימור הגנים והמוטציות של הקהילה הוא גבוה, שכן בני הקהילה אינם נוטים להתבולל, ומתחתנים כמעט רק זה עם זו.

במסגרת המחקר קיבל כל אחד מהנבדקים מילקשייק עשיר ושומני במיוחד, ונתן לחוקרים כמה וכמה דגימות דם במהלך 6 השעות שלאחר שתיית המשקה עתיר הקלוריות. זאת במטרה לבדוק כיצד מתמודד גופו עם עומס של שומנים.

כצפוי, גילו החוקרים כי אצל מרבית הנבדקים (כמו אצל רוב האוכלוסייה, אגב), כמות השומנים בדם עלתה לאחר צריכת המשקה המתוק, הגיעה לשיאה תוך 4 שעות מרגע השתייה – ולאחר מכן ירדה בהדרגה.

אולם, החוקרים שמו לב לתופעה מוזרה, שאירעה בקרב 5% מהמשתתפים: רמות השומנים ההתחלתיות שלהם בדם היו נמוכות מאוד, ועלו רק במעט גם לאחר שתיית המילקשייק העשיר בקלוריות ובשומנים.

ניתוח הנתונים גילה לחוקרים כי לאותה קבוצה קטנה יש מוטציה קטנה בגן שמקודד את החלבון apoC-III (הנקרא גם apoC 3), ובמקום שיהיו להם שני עותקים שלו – יש להם רק עותק אחד שלו. החלבון הזה מאט, בין היתר, את תהליך פירוק הטריגליצרידים בגוף, וכך מי שיש לו פחות “מעכבים”, יכול לפרק אותו במהירות רבה יותר.

“מכיוון שכמות ה- apoC-IIIאצל אותם נבדקים היא רק 50% מזו של אדם רגיל – פירוק השומנים בדם מתבצע אצלם בקצב גדול יותר”, הסבירו מובילי המחקר, ד”ר טוני פולין (Toni I. Pollin) וד”ר אלן שולדינר (Alan R. Shuldiner) מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מרילנד בבולטימור (University of Maryland School of Medicine in Baltimore).

כעת נותר רק לראות אם ניתן יהיה לפתח תרופה שתאפשר לחוקרים לחסום את פעילות ה-apoC-III, וכך לאפשר לנו לקחת גלולה ולאכול לאחריה ג’אנק פוד ללא הגבלה וללא ייסורי מצפון.

בינתיים, עד שאותה תרופה תעלה על המדפים, מומלץ לבצע בדיקות סדירות של טריגליצרידים בדם אצל רופא המשפחה.

 

24/12/2008

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.