לקראת טו בשבט ויום המשפחה
מתחברים לשורשים ומצמיחים פירות

מאת: הילה יניב

כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה
כְּמוֹ הָאָדָם גַּם הָעֵץ צוֹמֵחַ
כְּמוֹ הָעֵץ הָאָדָם נִגְדָּע
וַאֲנִי לֹא יוֹדֵעַ
אֵיפֹה הָיִיתִי וְאֵיפֹה אֶהְיֶה
כְּמוֹ עֵץ הַשָּׂדֶה / נתן זך

שני מועדים מתקרבים להם זה לצד זה, האחד הוא טו בשבט, והשני הינו יום המשפחה. לכאורה הקשר בין שני המועדים הוא מקרי, שהרי טו בשבט, ראש השנה לאילנות הינו חג חקלאי/הלכתי בו מקיימים מצוות הקשורות בנטיעת עצים ועוסקים באיכות הסביבה. לעומתו יום המשפחה, שנקרא בעבר יום האם, הוא מועד המציין את המשפחתיות בכלל, האימהות בפרט ואת מקומן בחברה.

אז מה הקשר בין טו בשבט ובין יום המשפחה?
ככל הנראה, לא במקרה שני מועדים אלה קרובים זה לזה. אם נביט על התא המשפחתי של כל אחד מאתנו, נגלה שהוא כולל הסתעפויות ושורשים שהם הבסיס לייחודה של כל משפחה.
“כי האדם עץ השדה” נכתב בספר דברים, והוסיף המשורר יונתן זך בשירו המפורסם: “..כמו העץ הוא שואף למעלה.. כמו העץ הוא צמא למים..”. מסתבר שבאמת ישנה הקבלה בין האדם לעץ, וניתן לראותה שוב ושוב בכתבים שונים לאורך ההיסטוריה האנושית כולה.

האדם והעץ
כמו העץ, גם האדם צומח ומתפתח והוא זקוק ליסודות חיוניים דומים:  אדמה, מים, אוויר ואור. האדמה היא הבסיס לתהליכי צמיחה והתפתחות ואילו המים, האוויר והאור הינם מרכיבים שמניעים אותם. כל תהליך התפתחות העץ מבוסס על האופן שבו שורשיו נטועים באדמה, שכן השורשים הם המקור הראשוני הסופח אליו את רכיבי היסוד ומזין בהם את תהליכי צמיחתו.

“לעולם לא נחדל לחקור ובקץ כל מסעותינו, נשוב אל המקום שבו התחלנו ונדע אותו לראשונה”  (ת.ס.אליוט)

אדמה – כמו העץ, זקוק גם האדם לבסיס בדמותה של קרקע יציבה, מזינה ובטוחה, כזו שתאפשר לו צמיחה והתפתחות מלאים במהלך חייו. לכן החיבור האיתן של האדם אל שורשיו במעגלי הזהות השונים של חייו, הוא תנאי הכרחי, להתפתחות בריאה.
השורשים שלנו נובעים מתוך התא המשפחתי שבו גדלנו, אם היה זה תא משפחתי מכיל, תומך ומזין יגדל משם אדם עם זהות עצמית מלאה ובוטחת. אדם כזה יהיה בעל אוטונומיה והשקפת עולם ערכית ומוסרית שתאפשר לו למצוא משמעות וליצור קשרים בין אישיים מספקים. אם כן, החיבור לשורשים המשפחתיים, החברתיים והלאומיים, מעצים את תחושת השייכות ובעקבותיה את תחושת הביטחון הנחוצה כל כך לאורך החיים.

מים – בדומה לעץ, גם האדם זקוק לחומרי השקיה והזנה, אלה מתבטאים בצורת היחסים הרגשיים המתקיימים בתוך המשפחה, שהרי היא מערכת הזנה המחוללת תהליכי צמיחה וגדילה בכל היבטי החיים ולאורכם. כדי שאלו יתאפשרו חובה שיתקיימו מוטיבים של מחויבות, אחריות והשקעה, המתלווים לצרכים קבועים, בסיסיים והתפתחותיים של בטחון ואהבה, זהות ושייכות, השפעה ומשמעות. כשמערכת היחסים הינה מזינה ותומכת קיימת בתוך המשפחה תחושה של ערבות הדדית, ומתאפשרת היכולת לעמוד במילוי תפקידה ומשימותיה המערכתיות, תוך השפעה ישירה על כל פרט ופרט בה. היחסים במשפחה הם אלה שיקבעו אם יתקיים בקרב חיי הפרט שינוי התפתחותי נאות וישפיעו על רווחתו של כל פרט בה ועל יכולתו להגיע לסיפוק ולהגשמה עצמית.

אוויר – העץ זקוק לאוויר לנשימה וגם בני האדם, אשר זקוקים גם לחמצן רוחני בדמות מתן משמעות נסתרת המיוחסת לדברים הגלויים. רוחניות היא תחום העוסק בממד הפנימי והחבוי של המציאות החושית, ועשויה לכלול גם יסודות פיזיים, כגון כוחות טבע, חפצים קדושים ואף פרטים תרבותיים/אומנותיים.
למרות שרוחניות קשורה לדתיות, אין זה אומר שעל האדם להיות דתי כדי להיות רוחני, שכן הרוחניות, מתארת תהליך או מצב אינדיבידואלי, שמרכזו הוא חיפוש משמעות הנותנת לאדם סיפוק ושקט נפשי ובלעדיה מתקיים סבל. אין אדם בעולם שאינו רוחני ברמה כלשהי, משום שאפילו המשמעות שהאדם מייחס לדברים השונים, גם היא סוג של רוחניות.

אור – בעוד העץ זקוק לאור עבור תהליך הנשימה שלו, האדם זקוק לאור עבור הנשמה שלו. אדם מואר הוא אדם שחי מתוך מהות של הגשמה עצמית, כלומר הוא בעל היכולת לממש את הפוטנציאל האישי שלו, הוא מרגיש טוב בעשייתו ובעל תחושה של תרומה ומשמעותיות בחייו. אנשים שאדמת משפחתם הייתה מזינה, שהקשרים הרגשיים הראשוניים שחוו היו מקור של למידה, הכלה ונחמה, שהשכילו לקבל על עצמם משמעות רוחנית, יהיה קל להם להגיע לתחושה של מיצוי הפוטנציאל האישי, וליהנות מפירותיהם.
האור עבורם הוא תחושה עמוקה של שביעות רצון יחד עם תחושת מלאות, של הגשמת השאיפות ושל השגת המטרות שהציבו לעצמם אנשים אלה בכל תחומי החיים.

לסיכום:

השנה טו בשבט ויום המשפחה הם מועדים שנועדו להזכיר לנו לבדוק האם אנו חשים שאנו חווים תחושה של הגשמה עצמית, ולו בחלק מתחומי החיים. אם כן, עלינו להודות על כך שאנו ברי מזל, ואם לא, כדאי שנציב מטרה אחת קטנה לשנה זו.. כזו שתעשה אותנו ואת הסובבים לנו קצת יותר שמחים.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.