משפרים את הקשר המשפחתי

לקראת יום המשפחה מספר טיפים להשבחת מערכות היחסים המשפחתיות
מאת: הילה יניב

בקרוב יחול יום המשפחה, זהו אותו היום שבעבר נקרא יום האם. נהוג לציין את יום המשפחה בארץ ובעולם מתוך הצורך לתת התייחסות למשפחתיות בכלל, לאימהות בפרט ולמקומם של אלה בחברה. זו גם הזדמנות מצוינת להסתכל למשפחתיות “בלבן של העיניים” ולבדוק היכן ניתן לשפר את החיבור המשפחתי על מישוריו השונים.

זוגיות טובה תורמת להורות טובה
זוגיות טובה משפיעה על ההורות ועל יצירת חברה בריאה ומשגשגת לכן מומלץ מאוד להעצים אותה
על מנת שתתרום לכל אחד מבני המשפחה.

שמרו על פתיחות ועל היכולת לתקשר ביניכם
מידע ושיתוף הם “הדלק” שמניע מערכות יחסים ופתיחות יוצרת מציאות של צמיחה. לכן כה חשוב בזוגיות לשתף זה את זה ברגשות. רצוי מאוד גם להימנע ממשחקי כבוד ומציפייה שהאחר יבין את כוונתכם מבלי ששיתפתם באופן ברור.

פנו זמן איכות לבילוי זוגי משותף
אנשים יכולים לגור בקרבה פיזית אך רחוקה רגשית. הקפידו לחלוק זמן איכותי עם האהובים עליכם ושמרו על תקשורת ואהבה. השתדלו לפחות פעם בשבוע להקדיש זמן לבילוי משותף, לצחוקים, לחיבוקים ולשיחות נפש.

מילה טובה עושה טוב לקשר בין הורים לילדים
מתן פידבקים חיוביים לילדים על הצלחתם הם שלב הכרחי להתפתחותם התקינה. יחד עם זאת כשהורים משבחים בתדירות גבוהה נוצרים מצבים שבהם אין על מה לשבח ואז נותרים חסרי מילים. הורים שמשבחים על הצטיינות עשויים למתוח ביקורת בעת של אי הצלחה.

חשוב ללמוד לעודד במקום לשבח
העידוד נועד לחזק את ילדינו ולא לגרום לביצועיהם להשתפר, זו אמנות שדורשת התכוונות, השקעה ואותנטיות. רצוי לעודד על הצלחות ועל רגעים נעימים, אך חשוב לעודד גם ברגעים הפחות נעימים. לדוגמא: במקום לומר לילד שהוא צייר מדהים יש לומר: “אהבתי את הטרקטור הצהוב שציירת”.
כלומר, בעידוד ההתייחסות היא לחוויית ההורה המעודד ולא לשיפוטיות את האדם המבצע.
העידוד הינו ספציפי וחשוב להרבות בתיאור המצב, לדוגמא במקום לומר לילד: “אתה מקסים” יש לפרט: היה לי מאוד נעים ללכת איתך לסרט.

בקשת סליחה מהילדים אינה בושה
הורים רבים שוכחים לבקש סליחה מהחשובים להם ביותר, מילדיהם. זה יכול להיות מהחשש שהסמכות ההורית תתערער או הפחד להודות בטעות. בניגוד לכך, הורים רבים דורשים מילדיהם לבקש סליחה מחברים, מאחים, ואפילו מהם ההורים. ה”סליחה” היא מילה משמעותית רבת עוצמה ויש בה חיבור רגשי, יחד עם הבנת האחר, אמפטיה והזדהות. זו מילה שמחברת לתהליכי למידה בהתנהגות חברתית. לכן חשוב מאוד שהורים יראו לילדים במעשים כיצד מבקשים סליחה, רק כך ניתן ללמד על הכוח שיש בה ולחבר רגשית לתחושה המיטיבה שלה.

ואל חשש, ה”סליחה” לא מפחיתה מערכו של הורה, אלא להיפך, הורה שיודע להכיר בטעותו ולבקש על כך סליחה מהווה דוגמא לאנושיות. קל יותר לאמץ דמות הורה שטועה ומבקש סליחה וזה מאוד מרגיע שמותר לטעות.

בילוי עם הילדים כמתנה לחיים
כדי לשמור על קשרי משפחה בריאים ויציבים חשוב מאוד להפגין אהבה אישית, פרטנית ולצורך כך חשוב מאוד לבלות פרקי זמן אינדיבידואלים עם כל אחד מהילדים. בפרקי זמן אלה עושים דבר מה שייחודי רק לאותו הילד, דבר שהוא או היא ממש אוהבים, כי כל ילד הוא שונה, עם מאפיינים ותחביבים מיוחדים.

השפעת התנהגות ההורים על התנהגות האחים
להתנהגות ההורים מקום חשוב והשפעה רבה גם בהתהוות הקשר שבין הילדים ובין עצמם. למשל בכל הנוגע לתחרותיות בין אחים, הורים רבים (בלי כוונה) מעבירים מסרים מגבירי תחרות. זה עשוי לקרות בתמימות מתוך מטרה לזרז את הילדים להתלבש למשל ע”י יצירת תחרות “מי יתלבש ראשון” ויכול לבוא לידי ביטוי באמרות השוואתיות כמו “הגדולה חכמה בלימודים אך הקטנה רקדנית נפלאה..” הערות אלה יוצרות פערים, תחרותיות, קנאה ויוצרות קיבוע של ילד במעמדו.
מומלץ להימנע מהשוואתיות בכל הנוגע לילדים, אין כל צורך לפרט כישוריו של ילד לעומת כישוריו של ילד אחר. כמו כן, בבואנו לעודד את ילדינו, אין כל צורך להזכיר ילדים אחרים באותה הזדמנות, רק כך ילמדו שקיום האחד אינו מהווה איום על אחיו.

לסיכום: אהוד מנור כתב בזמנו: “חופשי חופשי, אך בנפשי עודי קשור, רוצה אישור…” ואכן כל פרט במשפחה רוצה שיראו אותו ורוצה לחוש שייכות, שיפור איכות הקשרים שבין חברי התא המשפחתי יש בה בכדי להאדיר ולשפר את רווחתו של כל יחיד בה, ובמקום שיש בו רווחה ישנה צמיחה.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.