זה מרגיש, לדברי המטופלים, ממש כמו התקף לב – אבל מדובר בתופעה אחרת לגמרי, שמגיעה על רקע של בשורות קשות, ושמסתבר שניתן גם להציע לה פתרון מצויין

מאת: רועי שני
 

מחקר חדש מגלה כי כנראה שניתן “לתקן” תופעה רפואית הנקראת “לב שבור”. חוקרים מביה”ח “מרים” שברוד איילנד בחנו 70 מקרים של מטופלים שסבלו מ”תסמונת הלב השבור”, מצב לבבי מאובחן הקשור לאירועים רגשיים ומתח נפשי.

מממצאי המחקר עולה כי למרות ש 20% מהמטופלים חשבו שהם במצב לבבי אנוש – כולם בלי יוצא מן הכלל החלימו, לרוב אחרי שקיבלו אספירין או תרופות אחרות.

תסמונת הלב השבור, המכונה בלשון הרפואית Takotsubo cardiomyopathy, התגלתה לראשונה בתחילת שנות ה-90 על ידי חוקרים יפנים. למרות שהסימפטומים הם ממש כמו של התקף לב, וכוללים כאבים בחזה וקוצר נשימה, תסמונת הלב השבור הסתברה כמצב זמני ובר ריפוי.
תוצאות המחקר, שפורסמו בכתב העת American Journal of Cardiology, מראות כי התסמונת כנראה מתרחשת בעקבות גל של הורמוני עקה (stress).

במחקר, שנערך בביתי חולים במדינת רוד-איילנד- ארה”ב, בין השנים 2004-2008, הסתבר כי 67% מהמטופלים סבלו מסוג של מצוקה גופנית או רגשית – כמו בשורות קשות על בן משפחה, ריב משפחתי, מחלה קשה או תאונת דרכים – ממש לפני שהסימפטומים החלו.

כמו כן, החוקרים מצאו כי בניגוד להתקפי לב המתרחשים לרוב בחורף, מקרים של תסמונת הלב השבור הם בעלי נטיה להתרחש דווקא בחודשי האביב והקיץ.

ד”ר ריצארד רגננטה, ראש צוות המחקר מביה”ח מרים שברוד איילנד, מציין כי התבנית העונתית יכולה לסייע בהבנת המצב הרפואי. “יש מדענים שחושבים שמדובר בסוג של התקף לב שמבטל את עצמו בשלב מוקדם ולכן לא נותרים נזקים לרקמת הלב ולתפקודה”, הוא אומר.

“אחרים טוענים שלתסמונת זו אין כל קשר עם העורקים הכליליים, והבעיה קשורה לשרירי הלב” הוא מוסיף. “מכיוון שההתקפים העונתיים של תסמונת הלב השבור מתרחשים בדיוק בעונות המנוגדות להתקפי לב, המחקר שלנו תומך בסברה, אך לא מוכיח, כי הבעיה כנראה טמונה בשרירי הלב”.

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.