מחקר חדש מגלה כי מנת משכל נמוכה מהממוצע היא גורם סיכון עצמאי למחלות לב וכלי דם. האם זה משום שהמטופלים מתקשים להבין או ליישם את ההוראות הרפואיות?

מאת: רועי שני

עדיף להיות חכם ועשיר מאשר עני וטיפש – וכעת גם יש לכך הוכחה מדעית. חוקרים בריטיים גילו כי מנת משכל נמוכה מהממוצע היא גורם סיכון עצמאי ובלתי תלוי למחלות לב וכלי דם. לטענתם, יש לפרסם קמפיינים פשוטים וברורים להגברת המודעות לפעילות גופנית ולתזונה נכונה.
במסגרת המחקר, שממצאיו פורסמו בכתב העתEuropean Heart Journal , ניסו החוקרים להבין מדוע קיים הבדל בשיעורי התמותה בין שכבות סוציו-אקונומיות נמוכות וגבוהות.
החוקרים בחנו מעל ל-4,000 נבדקים, ולטענתם מנת משכל נמוכה מסבירה מעל ל-20% מההבדל בשיעורי התמותה בין קבוצות אלו.

“אנו כבר יודעים כי בריאותם של אלו הנמנים על קבוצות סוציו-אקונומיות נמוכות פחות טובה, ואוכלוסייה זו בעלת נטיה לתמותה בגילאים צעירים יותר ממחלות לב, סרטן או תאונות” אומר ראש המחקר, ד”ר דיויד בטי מהמועצה הבריטית למחקר רפואי.

“חשיפה לגורמי תחלואה סביבתיים בשילוב התנהגויות הקשורות לבריאות, כמו: עישון, תזונה ופעילות גופנית- יכולים להסביר רק חלק מההבדל אך לא את כולו”, הוא מוסיף.
לדברי ד”ר בטי, מכיוון שחשיפה לחומרים מסוכנים ואורח חיים לא בריא אינם הגורמים הבלעדיים לשיעורי התמותה הגבוהים בקרב שכבות חלשות, עולה האפשרות כי ישנם גם גורמים פסיכולוגיים הקשורים להבדל- ואינטיליגנציה היא אחת מהם.

ד”ר בטי וצוותו בחנו קבוצה של 4,289 חיילים אמריקאים לשעבר – מכל קצוות הקשת הכלכלית והחברתית.
כצפוי, המשתתפים בעלי ההכנסה הנמוכה ובעלי השכלה פחותה הציגו סיכון גבוה יותר למות ממחלות לב וכלי דם, אולם כאשר הכניסו החוקרים את גורם מנת המשכל למשוואה, הם גילו כי מנת משכל נמוכה הסבירה 23% מההבדלים בין שכבות סוציו-אקונומיות גבוהות לנמוכות.

לדברי החוקרים ישנן מספר סיבות אפשריות להשפעת מנת משכל נמוכה על הסטטוס הבריאותי של האדם, ואחת מהן היא שאנשים בעלי מנת משכל נמוכה מבינים ויודעים פחות כיצד לשמור על בריאותם.
לדברי ד”ר בטי יש לפשט את הקמפיינים המעודדים את הציבור להתעמל, להפסיק לעשן ולאכול נכון- כך שכולם יבינו בדיוק מה עליהם לעשות בכדי לשפר את בריאותם.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.