מי מפחד מהגשם?

איך מבלים עם הנכדים כשבחוץ חורף וגשם וקרר…
מאת: הילה יניב.

הסתיו כבר כאן, מזג האוויר מתקרר, בחוץ כבר ריח של חורף, החושך מקדים, אפילו השעון חזר שעה אחת לאחור. מה עושים כשכל כך קרר, כשאין חשק לצאת מהבית ונמצאים שעות במקום סגור?
דווקא בחורף, עוד יותר כיף לארח את הנכדים בבית, דווקא בחורף כן כדאי לצאת איתם לפעילות מחוץ לבית המתרחשת במקום מוגן ונעים.
להלן מס’ רעיונות שיעזרו לכם להעביר חורף מהנה עם הנכדים:

רעיון לבילוי מחוץ לבית:

תערוכות אינטראקטיביות במוזיאונים
במוזיאונים רבים מציגים היום תערוכות אינטראקטיביות המשלבות פעילויות משחק ולמידה לילדים בגילאים שונים. תערוכות מיוחדות שכאלה הן דרך מצוינת לקרב ילדים וצעירים למוזיאונים. במוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב ובמוזיאון הילדים בחולון ישנן אפילו פעילויות ייעודיות לסבים/סבתות ונכדיהם.
המפגשים במוזיאון מספקים פעילות תרבותית מעשירה ומענגת אשר עונה גם על הצורך התעסוקתי תוך כדי קירוב הלבבות בקשר הבין דורי.

מפגשי דור לדור במוזיאון ארץ ישראלהחל מחודש נובמבר ועד פברואר ממשיכים את מסורת מפגשי “מדור לדור”. מפגשים ייעודיים לסבים, סבתות ונכדים, שבהם חוקרים יחד את התערוכות במוזיאון ועוסקים בנושאים השונים דרך לימוד, התנסות ויצירה. הפעילות המשותפת כוללת פתרון כתבי חידה וחידונים, גילוי סודות האנשים שחיו כאן בעבר ופעילות יצירתית מהנה. הפעילות מתאימה במיוחד לבילוי משותף של שיחה וחוויה, למידה משותפת והנאה. הפעילות מתאימה לילדים בגילאי 5-8.

מוזיאון הילדים בחולון מציג “דיאלוג עם הזמן”
במוזיאון הילדים הישראלי בחולון מתקיימת התערוכה “דיאלוג עם הזמן”. זוהי הזמנה לדיאלוג בין דורי בצורת תערוכה חווייתית מצליחה אשר מטרתה להעמיק את הקשר ויצירת דו שיח בין ילדים ומבוגרים. התערוכה הינה יציאה למסע מרתק רצוף במצבים מרגשים, משעשעים ומהנים. הסיור מודרך על ידי מדריכים גמלאים בלבד ומתאים למבוגרים ולילדים מגיל 12.
חובה לתאם מראש.

הסרט “סיפורו של דולפין” – סיפור לא שגרתי עם מסר של תקווה
כשקר בחוץ ורוצים לצאת ולראות קצת עולם אין כמו ללכת ביחד לסרט, לקנות פופקורן ריחני וחם,  להתרווח בכורסא ולהיכנס לתוך הרפתקה אחרת ושונה מחיי היום יום. כזהו הסרט סיפורו של דולפין 2, סרט ילדים המתאים לבילוי משותף לכל המשפחה. זהו סרט ההמשך ל”סיפורו של דולפין” שהתבסס על אירועים אמיתיים. בסרט הראשון סופר על מאבק על חייה של דולפינה שניצלה תוך נסיון לבנות לה פרוטזת זנב במקום זה שאיבדה. בסרט החדש מסייעים שוב לוינטר הדולפינה אשר מתנהגת באופן מוזר ועצוב לאחר שחברתה פנמה מתה. בסרט מובאת דילמה האם לצרוף לוינטר דולפינה חברה, או לשחרר אותה לפארק מים בהתאם למוטו בית החולים להצלת החיות: “להציל, לרפא, לשחרר” בסרט דמויות קומיות המתאימות לילדים ודמות הרופא בעל ההומור הציני המדבר אל המבוגרים שבאולם. זהו סיפור שמציג לילדים תמונה ריאליסטית של החיים עם מסר של חברות ותקווה.

רעיון יצירתי לבילוי ביתי:

הכנת צללית עם פרופיל הנכד/ה
עבודות יצירה הינן תירוץ לבילוי מהנה ומספק, במיוחד אם בסיומן נותרת תמונה שניתן לתלותה אחר כך על הקיר למזכרת ושמלווה את זכרונות הילדות לאורך השנים. כזו היא נגזרת הפרופיל  שמתאימה לנכדים מגיל 5.

החומרים הדרושים:
בריסטול שחור, עפרון בצבע לבן, סלוטייפ ומטול שקפים או פרוז’קטור.

אופן ההכנה:
1.  מושיבים את הנכד על שרפרף כשהפרופיל שלו לצד הקיר. מאירים באור חזק ורואים איך הפרופיל נראה על הקיר. יש לכוון את אלומת האור כדי ליצור גודל אמיתי של הראש. ממקמים את הבריסטול אל הקיר באמצעות סלוטייפ.

2. מציירים בצבע עפרון לבן את מתאר הפרופיל כולל הצוואר, אם לנכד שיער קצר אפשר להבליט את צורת השיער בעזרת ג’ל כדי לראות את הקוצים על הצללית. כדי שהילד/ה לא יזוז במהלך יצירת הפרופיל כדאי למשוך תשומת ליבו ע”י סיפור.

3. עם סיום יצירת קווי המתאר גוזרים במספרים באופן מדויק את קו הצללית, אפשר לתת לילד לצבוע את הצללית ומדביקים על קיר לבן – האפקט אדיר. הנכדים יעמדו אצלכם בתור כדי לקבל פרופיל אישי של עצמם.

משחקים של גדולים שמתאימים גם לקטנים:
משחק משותף מספק חוויה מעשירה לכל המשתתפים, קיימים משחקי ילדים רבים, אבל החכמה היא ללמד אותם את המשחקים שלכם, המבוגרים אשר מקרבים את הנכדים לעולמכם בד בבד שהם הופכים להיות לכם פרטנרים.

השח מט – משחק שמאוד מתאים לסבא וסבתא שהם חובבי הז’אנר, אל תחששו ולמדו את הנכדים את רזי המשחק האהוב עליכם, גם אם בהתחלה יהיה זה יותר בשביל השעשוע, עם הזמן הילד ייחשף לרבדים עמוקים יותר של המשחק והדבר יקנה לו אימון מחשבתי לאסטרטגיה וטקטיקה שילווה אותו לכל החיים.

השש-בש – משחק המשלב מזל והגיון, מספק כלים חשיבתיים רבים כמו מניה, אסטרטגיה, ראייה מערכתית ותעוזה. המשחק שנועד לשני משתתפים מעורר את כל החושים ומספק זמן איכות של למידה והנאה. הנכדים יוכלו ללמד גם את חבריהם לכיתה, ואין כמו לצייד אותם בכמה טריקים של בעלי נסיון בתחום…

לסיכום: החורף כבר ממש כאן, הכינו עצמכם מבעוד מועד ותכננו בילויים משותפים עם הנכדים.. וממש אבל ממש לא חייבים קיץ ובריכה כדי שכולם ייהנו. בהצלחה!

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.