שנים של תרגול מדיטציה הצליחו להוריד את לחץ הדם ולהקטין במחצית (!) את מספרם של התקפי לב ומקרי השבץ אצל חולים שסבלו מהיצרות עורקים, “ממש כאילו לקחו תרופה חדשה”

מאת: רועי שני

חסידי המדיטציה טוענים כבר שנים ששיטת התרגול שלהם מסייעת מאוד לשיפור הבריאות, וכעת ניתן חיזוק משמעותי לדבריהם, בדמותו של מחקר חדש, שהוצג בכינוס רופאי הלב (ה-AHA) בארה”ב, ומצא הוכחות של ממש לכך.

המחקר המדובר נערך ביוזמת הקולג’ הרפואי “וויסקונסין” בשיתוף אוניברסיטת “מהרישי” באיווה, ובמסגרתו גוייסו 201 משתתפים ממוצא אפרו-אמריקאי שהתנדבו או לשנות את אורחות חייהם או לתרגל מדיטציה באופן קבוע למשך 9 שנים.

ממוצע גיל המשתתפים עמד על 59 שנים וכולם סבלו מהיצרות של כלי הדם הלבביים. קבוצת המדיטציה הונחתה למדוט פעמיים ביום, כל פעם 20 דקות, בעוד שהקבוצה השנייה זכתה להשתלמויות אודות גורמי סיכון, שינוי התפריט התזונתי וביצעה פעילות גופנית.

מעיבוד הנתונים עולה כי בתום המחקר קבוצת המדיטציה הציגה שיעור תמותה, התקפי לב ושבץ הקטן ב-47% בהשוואה לאלו ששינו את אורחות חייהם.

במהלך 9 השנים בהם התבצע המחקר תועדו 20 מקרי מוות, התקפי לב ושבץ בקרב קבוצת המדיטציה, לעומת 31 מקרים מהקבוצה שזכתה להדרכה בריאותית.

“בתום 9 השנים הסתבר כי 80% מהמשתתפים בקבוצת המדיטציה עדיין מתרגלים לפחות פעם ביום, בעוד שהשינוי שנמדד באורחות החיים של הקבוצה השנייה בתום המחקר היה זעיר והתפריט שהם אכלו והפעילות הגופנית שהם ביצעו נותרו פחות או יותר כמו לפני שזכו להשתלמויות” אמר החוקר הראשי, ד”ר רוברט שניידר מאוניברסיטת מהרישי בכינוס השנתי של אגוד הלב האמריקאי, ה-AHA.

בנוסף לשיעורי תמותה, התקפי לב ושבץ נמוכים יותר, גם לחץ הדם הממוצע של קבוצת המדיטציה היה נמוך משמעותית (ב-5 מילימטר כספית), וחלק מהמשתתפים אף הציגו הפחתה מהותית ברמת המתח הנפשי.

לדברי שניידר, מחקרים קודמים הראו כי ההשפעה המיטיבה של מדיטציה על לחץ דם ועל עקה נפשית אינם תלויים במוצאו האתני של המודט.

“זהו המחקר הקליני המבוקר הראשון שמראה כי תרגול מדיטציה ארוך טווח המפחית את המתח הנפשי, מצמצם גם את שיעור ההתרחשות של אירועים קרדיווסקולריים קליניים, כמו התקפי לב, שבץ ומוות”, אומר החוקר.

לדברי ד”ר שניידר, ההשפעה הבולטת של המדיטציה הטרנסנדנטלית על בריאות המשתתפים היתה ממש כאילו נבחנה במחקר תרופה חדשה למניעת מחלות לב. “אך במחקר זה התרופה הופקה מתוך בית המרקחת הפרטי של גופינו, שתרגול מדיטציה טרנסנדנטלית דרבנה אותו לייצר”.

“אני לא מופתעת ששינוי בהרגלים כפי שהוצג בניסוי גרם לשינויים רגשיים וגופניים מאוד משמעותיים” אומרת אינגריד קולינס, פסיכולוגית חינוכית מ- London Medical Centre. “הגוף והנפש שלנו הם מקשה אחת, וכל מה שקורה לנו בגוף משפיע על הנפש ולהיפך”, היא אומרת.

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.