זאת בניגוד לדעה שרווחה עד היום אצל הרופאים הקרדיולוגים. עם זאת, המחקר מגלה כי חולים שסובלים מאי ספיקת לב כרונית מתאשפזים הרבה יותר בשל מצבם

מאת: רועי שני

מחקר חדש שמתפרסם בגליונו האחרון של כתב העת החשוב European Heart Journal, מרמז כי הפרעת קצב אצל חולי אי ספיקת לב כרונית אינה כרוכה בסיכון מוגבר לתמותה של אותם חולים. ממצא מפתיע זה עומד בסתירה לידע הקיים כיום בקרדיולוגיה.

“ממצאי המחקר שלנו מראים כי הופעה של הפרעת קצב בחולי אי ספיקת לב אינה מעלה את שיעור התמותה בקרב חולים אלו, בשונה ממה שמחקרים קודמים הציעו. אולם הסיכון לאשפוזים גבוה יותר, וזאת בעקבות החמרה במצב אי ספיקת הלב” הסביר החוקר ד”ר מוסטפה אחמד. המחקר נערך באוניברסיטת אלבאמה בבירמינגהם (University of Alabama at Birmingham , או בקיצור ה-UAB).
על פי הממצאים, מטופלים הסובלים מהפרעת קצב לב אשר נפוצה בקרב הסובלים מאי ספיקת לב כרונית מתקדמת, נמצאים בסיכון גבוה יותר לאשפוזים בעקבות אי הספיקה.

הפרעה בקצב הלב הינו מצב בו קצב הלב אינו סדיר, המאופיין לרוב בקצב לב מואץ. “חשוב לציין כי הפרעה בקצב הלב מעלה את שיעור האשפוזים עקב אי ספיקת לב רק בחולים אשר אינם מקבלים תרופות מסוג חוסמי בטא”, אומר חוקר נוסף שנטל חלק במחקר, ד”ר עלי אחמד, ממחלקת הגרונטולוגיה של אוניברסיטת אלבמה. “תרופות מסוג חוסמי בטא מסייעות לחולים הסובלים מאי ספיקת לב ומהפרעת קצב להוריד את קצב הלב, ומסייעות בצמצום שיעור האשפוזים בעקבות החמרה במצב אי ספיקת הלב”, הוא אומר.

במסגרת המחקר, ד”ר אחמד וצוותו בחנו את השפעת תרופות מסוג חוסמי בטא בקרב 974 חולי אי ספיקת לב שמחציתם סובלים גם מהפרעה בקצב הלב. מנתוני המחקר עולה כי בזמן המחקר 44% אושפזו מקרב אלו הסובלים גם מהפרעות קצב וגם מאי ספיקה, בהשוואה ל-38% אשפוזים בקרב אלו שהציגו רק אי ספיקת לב.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.