עד כה סברו הרופאים כי שריר הלב אינו יכול להתחדש, והנזק לתאיו – בלתי הפיך. מחקר חדש גילה דברים אחרים דווקא

מאת: רועי שני

האם חוקרים שבדיים יגרמו למהפכה בעולם הקרדיולוגיה? התשובה לכך תתברר בתוך כמה שנים, אולם כבר עכשיו מצליח מחקר חדש שנערך לאחרונה ב-Karolinska Institute הנחשב שבשטוקהולם, שבדיה, לעורר סערה בקהילה הרפואית.

במחקר, שעשוי להאיר באור חדש את הגישות הטיפוליות במחלות לב, הצליחו המדענים למדוד לראשונה את קצב חידוש תאי שריר הלב – שעד כה סברו הקרדיולוגים כי אינם יכולים להתחדש.

התפישה המקובלת כיום בעולם הרפואה, גורסת כי בניגוד לאיברים אחרים (כמו העור, לדוגמה), תאי הלב אינם יכולים להתחדש. משמעות הדבר היא כי נזק לשריר הלב (בעקבות אוטם, למשל) – הוא נזק בלתי הפיך, שאי אפשר לתקנו.

אולם ממצאי המחקר החדש, מוכיחים כי התאים בלב מתחדשים, ועוד איך: על פי ממצאי העבודה, שפורסמה בכתב העת המדעי החשוב Science, כ-1% מתאי שריר הלב מתחלפים בכל שנה החל בגיל 25.

בגיל 75, מצאו החוקרים, צונח שיעור חידוש התאים השנתי צונח למחצית, ועומד על חצי אחוז(0.5%)  בלבד. בשקלול התוצאות גילה צוות המחקר כי במהלך מחזור חיים נורמלי של אדם מתחדשת בסך הכל מחצית מסך תאי הלב.

“זהו אחד המאמרים החשובים ביותר בשנים האחרונות בתחום הרפואה הקרדיווסקולרית”, הגיב לממצאים בהתלהבות ד”ר צ’ארלס מורי, חוקר לב מאוניברסיטת וושינגטון שבארה”ב. “הממצאים מיישבים מחלוקת ישנה בנוגע ליכולתו של הלב האנושי לחדש את עצמו”.

במידה ומחקרים נוספים יתמכו בממצאי המחקר השבדי, יחלו החוקרים בתחום הרפואה קרדיווסקולארית בפיתוח תרופות שיאיצו את תהליך התחדשות תאי הלב, כטיפול לאחר התקף לב בו מתים תאי לב שנפגעו במהלך התקף.

לדברי ראש צוות החוקרים, ד”ר ג’ונס פריסן, לאחר פגיעה בלב של דג הזברה (ששימשה לחוקרים כחיית מודל), הסתבר כי הדג מצליח לחדש אזורי לב נרחבים.

עד כה היה ידוע כי ההתחדשות המסיבית של תאי הלב מתרחשת דווקא לאחר התקף לב, אולם תאי הלב שנפגעו בהתקף אינם יכולים לחדש את עצמם. “תרופות שישמרו על חיוניות התאים הפגומים יוכלו לסייע מאוד”, הוסיף החוקר.

לדבריו, בהחלט ייתכן שבאמצעות טיפול מתאים ניתן יהיה לגרום גם ללב האנושי לחדש את התאים הפגומים שלו.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.