כך מעריכים חוקרים בקנדה, לאור ניתוח ההוצאה השנתית על תרופות לבביות, שרשמה זינוק של 200% בין 1996 ל-2006. סטטינים מהווים 40% מהצריכה

מאת: רועי שני

“כל מרשם חמישי שנותן רופא בקנדה – הוא מרשם לתרופות למחלות לב”. כך גילו חוקרים קנדיים, במסגרת מחקר כלכלי על קרדיולוגיה, שנערך במכון “Clinical Evaluative Sciences”.

על פי המחקר, ההוצאה השנתית על תרופות אלו קפצה בין השנים 1996-2006 ב-200%. נתוני ההוצאה השנתית של תרופות למניעה וטיפול של מחלות לב בשנת 2006 עמדו בקנדה על 5 מיליארד דולר, אשר קרוב ל-40% מתוכם נותבו לצריכת סטטינים – תרופות להורדת כולסטרול.

לפי אומדן המדענים, בשנת 2020 יעמוד נתח השוק של תרופות למחלות לב על כ-10 מיליארד דולר בקנדה בלבד. “חשוב שאנשים יידעו כי השימוש בתרופות למחלות לב הפך לנפוץ יותר, והוא מכביד קשות על מערכות הבריאות”, אומרת החוקרת הראשית סינת’יה יאקבישוס.

המחקר, שפורסם לאחרונה בכתב העת Canadian Medical Association Journal, מגלה כי בעשור האחרון חלה עליה באמון הציבור לגבי תרופות אתיות חדשות, בניגוד לתרופות גנריות זולות יותר, וצריכתן של התרופות החדשות מהווה כשליש מסך צריכת כל תרופות למחלות לב בשוק.

עוד עולה כי הרופאים נוטים יותר ויותר לרשום תרופות חדשות, כמו סטטינים, בהשוואה לתרופות הוותיקות. “בהרבה מן המקרים”, מסבירים החוקרים, “מדובר בתרופות יקרות יותר בהשוואה לדור התרופות הישן, כמו חוסמי בטא ותרופות משתנות”.

סטטינים מורידים את רמת הכולסטרול וכן נמצאו כתורמים לצמצום הסיכון ללקון בהתקף לב ובהורדת שיעור התמותה מהתקפי לב.

“לאורך השנים יותר ויותר מטופלים נוטלים סטטינים” אומרת יאקבישוס, ומציינת כי הרופאים בשנים האחרונות בוחרים בטיפולים אגרסיביים יותר בגורמי הסיכון למחלות לב ולשבץ.

יאקבישוס מייחסת את התופעה להשפעתם של הפרסומים האינטנסיביים של חברות התרופות וטוענת שרופא ככל האדם- רוצה גם הוא לנסות דברים חדשים.

“אולם בתחום הבריאות התרופות החדשות אינן בהכרח טובות יותר, מפני שככל שתרופה נמצאת זמן רב יותר בשוק- כך אנו יודעים יותר על השפעותיה, נערכו עליה יותר מחקרים והיא יותר בטוחה לשימוש”, מסכמת החוקרת.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.