צלילים אהובים לא רק עושים נעים באוזניים – אלא גם עשויים למנוע התקפי לב ומחלות כלי דם. כך מגלה מחקר חדש

מאת: עופר מאיר

אל ארגז “כלי הנשק” במלחמה נגד התקפי לב, הכולל תרופות לאיזון לחץ דם ולהפחתת שומנים, מצטרף עכשיו שחקן חדש וחביב במיוחד: המוסיקה החביבה עלייך.

זאת לאור מחקר חדש שנערך במרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד בבוסטון, ארה”ב, וגילה כי למוסיקה יש השפעה מיטיבה על העורקים וכלי הדם, וכי היא עשוייה אפילו לחזק את הלב.

 

ד”ר מייקל מילר, מנהל המחלקה לקרדיולוגיה מניעתית שבמרכז הרפואי, שהוביל את המחקר, גייס 10 מתנדבים, גברים ונשים, כולם לא מעשנים, וביקש מהם להביא לצורך המחקר, דיסק ובו המוסיקה החביבה עליהם.לאחר מכן חיבר אותם מילר למכשירי מדידה מתוחכמים, שבאמצעותם הוא בחן את התרחבות והתכווצות העורקים שלהם, וביקש מהם להאזין לצלילים האהובים עליהם במשך 30 דקות. אחרי כן קיבל כל משתתף דיסק אחר, ובו מוסיקה מעצבנת במיוחד, שהוא התבקש להאזין לו במשך שעה שלמה.ניתוח התוצאות הראה, כי האזנה למוסיקה החביבה על הנבדקים, גרמה לכלי הדם שלהם להתרחב ב-26% בממוצע, וכי שמיעת מוסיקה מעצבנת במיוחד גרמה לעורקי הנבדקים להתכווץ בכ-6%. התרחבות כזו של כלי הדם מושגת, בדרך כלל, באמצעות תרופות לאיזון יתר לחץ דם ולהפחתת שומנים בדם.מרבית הנבדקים בחרו במוסיקת קאנטרי אמריקאית כמוסיקה החביבה עליהם – אולם החוקר מדגיש כי האפקט הבריאותי המרשים יכול להיות מושג לא רק באמצעות מוסיקת קאנטרי, אלא על ידי כל מוסיקה שהנבדק מגדיר אותה כחביבה ונעימה עבורו.מילר סיפר כי הרעיון למחקר הבלתי שגרתי הגיע אליו לאחר שהוא גילה, במחקר קודם, אפקט דומה שגורם צחוק ממושך לכלי הדם שלנו. “שאלתי את עצמי”, הוא סיפר, “האם יש דברים נוספים שגורמים לנו להרגיש טוב, ושיוכלו להשפיע באותה צורה חיובית על העורקים הכליליים שלנו”.הוא הגדיר את האפקט שמצא כ”מרשים למדי”, אם כי לעת עתה הוא לא ממליץ לזרוק את תרופות המרשם ולהאזין במקומן למוסיקה נעימה – אלא פשוט להוסיף “שעות האזנה” שבועיות למוסיקה שחביבה עלינו, ולראות האם הדבר בא לידי ביטוי גם בפרמטרים הקליניים שלנו.
17/11/2008

 

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.