מה שלום הלב שלך?

ייעוץ לכתבה: ד”ר יצחק אבנד, קרדיולוג, סמנכ”ל רפואה בשחל

אנחנו רגילים ללכת לרופא כשכואבת לנו הבטן, כשמופיעה פריחה לא ברורה, מורחים קרם הגנה כדי להגן על העור מפני השמש, אפילו מתגברים על הפחד ופונים לרופא שיניים כשכואב. אבל מתי לאחרונה עצרנו והקשבנו ללב שלנו?

הלב הוא תנאי לחיים. הוא אחראי להזרמת הדם והעברת חמצן לכל איברי הגוף, הוא הבסיס לקיומנו. מתי הלב מאותת לנו שמשהו לא תקין? באיזו תדירות עלינו להיות במעקב וכיצד נוכל להגן ולשמור עליו בשגרה היום יומית.

סימנים מקדימים

מחלת הלב השכיחה היא מחלת לב טרשתית, מחלה שבה תוקפת טרשת העורקים (הקרויה גם “הסתיידות עורקים”) את העורקים הכליליים, העורקים המזינים את שריר הלב. בתהליך זה נעשים העורקים מוצרים יותר ויותר, ודפנותיהם נעשים לא מחוספסים ולא אחידים. ההצרות עלולה להתפתח עד שהחלל מוצר משמעותית מאוד (לכדי 50% ואף 70% ) מבלי שהאדם ירגיש איזשהו סימן לכך שמשהו אינו כשורה.

כאשר ההצרות מחמירה, הסימנים שעשויים להופיע הם: לחץ בחזה, קוצר נשימה ו/או חולשה, במיוחד בעת מאמץ או התרגשות. לעיתים רבות מופיעים סימנים לא אופייניים כסחרחורת, צרבת, דפיקות לב, כאב גב או כאב בטן עליונה או דקירות בחזה. לעיתים יופיע רק סימפטום אחד, ולעיתים – משלב שלהם. לא פעם, אנשים חשים בירידה בתפקוד הכושר הגופני אך מייחסים זאת לירידה טבעית בכושר הגופני שלהם.

במצבי הצרות משמעותית של העורק הכלילי, עלולה להתפתח באופן פתאומי חסימה מלאה של העורק, בד”כ כתוצאה מהיווצרות קריש דם במקום המוצר. מצב זה קרוי אוטם חריף בשריר הלב, או התקף לב. הביטוי האופייני הוא כאב לוחץ עז ומתמשך, מלווה בהזעה, קוצר נשימה, דפיקות לב, סחרחורות קיצונית ותחושת חרדה. לעיתים הכאב אינו רק או בעיקר בחזה אלא יופיע בכתפיים, זרוע, לסת, גב או בבטן עליונה.

לעיתים, הביטוי הראשון של התקף לב הוא דום לב, הפסקה בפעילות הלב הנובעת לרוב בשל הפרעת קצב מהירה המונעת מהלב לתפקד. עקב כך נפסקת הזרמת הדם לגוף ולרקמות. מצב זה – אם לא מתבצעת בו החייאה מוצלחת כולל “מכת חשמל” – הוא קטלני תוך דקות בודדות.

שומרים על הלב בשגרה היום יומית

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.