עכשיו זה בדוק: מוכרחים להיות שמח

 


נוטים להיות שמחים? יפה לכם. חוקרים אמריקאיים גילו שאופי עליז משמח גם את הלב, שמצידו תורם לשמחה הכללית בהפחתת הסיכון הקרדיאלי
. מאת: רועי שני

מחקר חדש מגלה שהסיכוי של אנשים בעלי מזג אופי שמח ונלהב ללקות במחלות לב נמוך משל אלו הנוטים לדכדוך וחרדה. החוקרים טוענים כי תמריץ של רגשות חיוביים עשוי לצמצם את הסיכון הלבבי.

לדברי החוקרים, מדובר במחקר תצפיתי ראשון מסוגו המוכיח קשר עצמאי בין תחושות חיוביות – לבין מחלת לב כלילית. החוקרים מדגישים כי בכדי לגבש דרכי טיפול חדשות יש צורך במחקרים נוספים.

“אנו עדיין זקוקים למחקרים קליניים קפדניים בתחום זה. אם מחקרים נוספים יאשרו את מה שגילינו אז הממצאים שלנו ימצאו כחשובים ביותר באופן שבו יוכלו גם הרופאים וגם המטופלים לשפר את הבריאות”, כותבת קרינה דיוידסון מאוניברסיטת קולומביה במאמר שפורסם לאחרונה בכתב העת של איגוד הקרדיולוגים האירופאי “European Heart Journal”.

דיוידסון וצוות המחקר עקבו אחר 1,739 משתתפים למשך כ-10 שנים. במסגרת המחקר הוערך מצב בריאותם הלבבית של המשתתפים, וכן נמדדו תחושות שליליות (כמו: דיכאון, עוינות וחרדה) ותחושות חיוביות (כמו: אושר, שמחה, התרגשות, התלהבות וסיפוק).

המשתתפים דירגו את תחושותיהם באמצעות סולם מדידה בעל 5 שלבים, כאשר הערך הנמוך היה “כלל לא מרגיש” והערך הגבוה “מרגיש במידה רבה מאוד”. בעיבוד הנתונים גילו החוקרים כי כל דרגה במעלה סולם המדידה של התחושות החיוביות מצמצמת את הסיכון ללקות במחלות לב ב-22%.

לדברי דיוידסון, שעמדה בראש המחקר, הממצאים מרמזים כי באמצעות העצמה של תחושות חיוביות ניתן יהיה לצמצם את הסיכון ללקות במחלות לב.

“משתתפים שנמצאו ‘ללא תחושות חיוביות כלל’ היו בסיכון הגבוה ב-22% ללקות בהתקף לב או במחלות לב בהשוואה לאלו שחשו ‘תחושות חיוביות מעטות’. אלו שחשו ‘תחושות חיוביות מעטות’ נמצאו בסיכון גבוה ב-22% בהשוואה לאלו שדורגו כבעלי ‘תחושות חיוביות מתונות’ “, כותבת החוקרת.

לדברי צוות החוקרים, אחת האפשרויות להסביר את הקשר בין שמחה למחלות לב עשויה לנבוע מההשערה שאנשים שמחים נוטים לנוח ולהיות רגועים יותר, ולכן הם מתאוששים מהר יותר מאירועים הכרוכים בעקה נפשית.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.