יש תקווה למעשנים

 

מחקר חדש שנערך באונ’ הארווארד בארה”ב מצא כי הנזקים הנגרמים לבריאותינו כתוצאה מעישון אינם בלתי הפיכים כפי שנהוג היה לחשוב עד היום וכי אף ניתן להנות מכך תוך זמן קצר לאחר הגמילה.

מתוך מגזין פעימות און ליין

שנים רבות עומדת סוגיית העישון במרכזן של תעמולות פרסומיות ברחבי העולם. במרבית מדינות המערב, לרבות ישראל העישון במקומות ציבוריים הוצא אל מחוץ לחוק. על כל חפיסת סיגריות מופיעות אזהרות מפחידות ומדי שנה מקדישות מדינות רבות יום שלם ל”יום ללא עישון”. אך משקלן של תעמולות אלו אינו שקול אפילו לעוצמתם של הקולות המהדהדים ללא הפסקה בראשם של המעשנים המעוניינים להפסיק לעשן אך מסיבות אלו ואחרות אינם עומדים בכך. בסקר שנערך ב 2003 במישיגן שבארצות הברית במהלך יום האהבה, נשאלו 50,000 מעשנים מה היא משאלתם הגדולה ביותר. כ 30% אחוזים ביקשו לשפר את מצבם הכלכלי. אותו מספר של משתתפים ביקש בריאות טובה יותר והרוב. 40% אחוז ביקש…נכון, להפסיק לעשן.

בכתבה זו לא נעסוק בסוגיות מה גורם לאנשים להתחיל לעשן וגם לא לסיבות המונעות מהם להפסיק מנהג קטלני ומגונה זה שהשלכותיו גורמות מדי שנה למותם של יותר בני אדם מכל מחלות הלב או הסרטן. הפעם נעסוק דווקא בנקודה חיובית הנוגעת לעישון. כן, יש דבר כזה.

בית הספר לרפואה ציבורית של אוניברסיטת הארווארד היוקרתית שבארצות הברית פרסם לאחרונה מחקר שמצא כי אנשים שעישנו מרבית חייהם והפסיקו לעשן, יכולים תוך פרק זמן של 5 שנים בלבד מאז ההפסקה, להנות כמעט מכל היתרונות מהם נהנים ה”לא מעשנים”, בעיקר צמצום משמעותי של סכנה ממוות בעקבות התקף לב, שבץ מוחי או סרטן ריאות.
על פי תוצאות המחקר תוך חמש שנים בלבד צמצמו ה”מפסיקים” את סיכוייהם למות מהתקף לב ב 47% אחוזים (!) וב 21% אחוזים מסרטן ריאות. בהמשך השנים ובמידה ויצליחו להמשיך לעמוד בגמילתם, משתווים סיכוייהם לאלו של הלא מעשנים. במילים אחרות מחקר זה נושא מסר אופטימי לאלו שבאמת רוצים להפסיק לעשן : ישנה תקווה גם למעשנים הכבדים והמושרשים ביותר.

“הרבה מעשנים טועים לחשוב שאם הם עישנו שנים ארוכות, הנזקים שנגרמו לגופם כתוצאה מהעישון הם בלתי הפיכים” מסבירה סטייסי קנפילד, אפדימיולוגית בביה”ס לרפואה ציבורית של אונ’ הארווארד. ” אבל ממצאי המחקר שלנו מוכחים חד משמעית שתוך תקופה קצרה מאז הפסקת העישון, ניתן לראות הטבות של ממש לא רק במצב הבריאות הכללי של המעשן אלה בהקשר ספציפי למספר מחלות. והדבר תקף גם לגבי אנשים בני 70 שעישנו כל חייהם”.

המחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בירחון האיגוד האמריקני לרפואה, הינו למעשה התמונה העדכנית ביותר בסוגית השלכות הפסקת העישון. על פי המרכז האמריקני למחלות, כיום ישנם בארצות הברית 42 מליון אזרחים מעשנים וכ- 440 אלף (!) מתים מדי שנה כתוצאה מכך – אחד מתוך חמישה מקרי מוות בארצות הברית. במחקר החדש של אונ’ הארווארד, עקבו החוקרים אחר מאה אלף אחיות רפואיות בין השנים 1980-. 2004 . מדי שנתיים התבקשו האחיות לענות על שאלון רפואי שכלל גם שאלות לגבי הרגלי העישון שלהן. (המחקר שימש כחלק מתוך מחקר גדול יותר שנערך בקרב אחיות- אחד המחקרים התצפיתיים הגדולים והארוכים ביותר שנעשו עד היום בעולם בעניין סיכונים ובריאות נשים).

מתןך ממצאי המחקר למדו החוקרים גם כי אנשים שהפסיקו לעשן צמצמו משמעותית את סיכוייהם למות מכל מחלה שהיא בשעור של 13% אחוזים במהלך החמש השנים הראשונות מאז הפסקת העישון. בשנה ה -20 להפסקה, השתווה הסיכון שלהם לאלו שמעולם לא עישנו.
“אמנם זה לוקח 20 שנה של הינזרות מעישון כדי למחוק את הסיכונים למוות מסרטן הריאות הנגרם כתוצאה מעישון ו 15-20 שנים למחיקת הסיכון המוגבר למות מהתקף לב הנגרם בשל עישון, אין לטעות בממצאים שמראים כי ההטבות המהירות ביותר ללב התרחשו במהלך החמש השנים הראשונות מרגע הפסקת העישון” מבהיר ד”ר פליישמן מאונ’ הארווארד.
ואכן על פי ממצאי המחקר עולה מרבית מהנשים שנטלו בו חלק דיווחו על הטבה משמעותית מידית באיכות חייהם מרגע הפסקת העישון. “העישון מוביל לשיפור משמעותי באיכות החיים” ציינו אותן אחיות הצליחו להפסיק לעשן “איכות הנשימה משתפרת משמעותית כתוצאה מהפחתת חד תחמוצת הפחמן. קצב הדופק יורד, לחץ הדם יורד וזירמת הדם טובה יותר”.

הפסקת עישון מצויינת ללב

עישון פוגע במערכת הקרדי-ואסקולרית (הלב וכלי הדם) וגורם לה בכמה דרכים : הוא פוגע בכימיכלים הטבעיים השומרים על כלי הדם פתוחים ומונעים קרישי דם מסוכנים. עישון גם גורם להפחתה של רמת הכולסטרול הטוב ובכך מאפשר לכולסטרול הרע לעשות לנו נזקים גדולים יותר. במילים אחרות הפסקת עישון מאפשרת לא רק לעצור אלא גם להפוך את התהליך ההרסני שגורם העישון ללב. ” באמצעות הפסקת עישון, איננו צוברים נזקים נוספים” מסביר ד”ר ג’יימס הרמן ממרכז לחקר הסרטן על שם ג’ון הופקינס קימל ” אמנם ישנם נזקים שנגרמו לאותם מעשנים שהפסיקו, כתוצאה מהעישון אך לפחות מי שמפסיק לא צובר לעצמו עוד”.

ישנם כאלו המפסיקים לעשן מחשש לחלות בסרטן. עבור אחרים ההפסקה תגיע מאוחר מדי: הנזק המשמעותי כבר נגרם לריאות אפילו אם המעשן עדיין אינו חש בסימפטומים. אך יחד אם זאת הכלל הבסיסי הינו , ככלל שתפסיק מוקדם יותר, כך ייטב לך. ככל שעישנת פחות, הרווחת”. מסביר הרמן.

חוקרי אונ’ הארווארד חישבו את סיכויי המוות כתוצאה מעישון בהתאם להיקף ועוצמת העישון. נשים שעישנו 40 שנים, לפחות 35 סגריות ביום (קרוב ל 2 חפיסות) היו בסכנה של פי 144 (!) למות מאמפיסימה או ברונכיט כרונית מאשר לא מעשנים. אם הן עישנו פחות מ 15 סיגריות ביום, הסיכון שלהם עמד על פי 23 “בלבד” ביחס ללא מעשנות. נשים שעישנו 35 סיגריות ביום עמדו בסיכון הגבוהה פי 40 למות מסרטן ריאות ובסיכון הגבוהה פי חמש למות מהתקף לב ביחס ללא מעשנות. אם הן עישנו פחות הסיכוי שלהן למות מסרטן ריאות עמד על פי 12 “בלבד” ועם סיכוי של פי 3 בלבד למות מהתקף לב. בשורה תחתונה. לא משנה כמה שנים אתם מעשנים. הנזק אינו בלתי הפיך וככל שתגמלו מהרגל קטלני זה מהר יותר כך סיכוייכם לעתיד בריא יותר, גבוהה יותר.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.