טלרפואה מגדילה את סיכויי ההישרדות לאחר התקף לב

מעקב הטלרפואה של שחל משפר את סיכויי ההישרדות לאחר התקף לב

המחקר השווה את שיעור ההישרדות בתום שנה של חולים שהשתחררו מביה”ח לאחר שחוו אוטם שריר הלב. נתוני החולים התקבלו מסקר (ACSIS) של האיגוד הקרדיולוגי הנערך אחת לשנתיים ובמסגרתו נערך רישום קבוע במשך חודשיים של כל מי שלוקה באוטם שריר הלב ואושפז באחת מהיחידות לטיפול נמרץ לב בישראל. בשנת 2004 הורחב הסקר הנ”ל ל-6 חודשים ואחר כל מי ששרד את האשפוז נערך מעקב למשך שנה כשתוחלת החיים של חולים המנויים בשחל הושוותה לאלו שאינם מנויים.

התוצאות הראו כי למרות שקבוצת המחקר בשחל הייתה חולה יותר ובסיכון גבוה יותר, למנויי שחל סיכוי גבוה יותר לשרוד לאחר התקף לב.

תוצאות המחקר מוכיחות בצורה חד משמעית כי למעקב טלרפואי, באמצעות שידור אק”ג למוקד רפואי הזמין 24 שעות ביממה, ישנה חשיבות מצילת חיים, גם לאחר התקף הלב ולאורך זמן. המחקר נערך על ידי צוות חוקרים בראשותו של פרופ’ אריה רוט, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב במרכז הרפואי איכילוב תל אביב והיועץ הרפואי של שחל.

פרופ’ רוט: “… כבר במחקרים קודמים הוכח כי הזמינות של המוקד רפואי בטלפון מקצרת את הזמן הקריטי החולף מרגע הופעת סימני החולי בחולה ועד להחלטתו לפנות לעזרה והתייעצות. זמן זה הוא משמעותי ביותר, בשיפור סיכויי ההישרדות. לכך נוספת היכולת הטכנולוגית המאפשרת למנויי שחל להעביר מידע רפואי אמין א.ק.ג, באמצעות הטלפון ולקבל מענה מקצועי בזמן אמת.”

ארז אלראי, מנכ”ל שחל טלרפואה: “תוצאות המחקר רק מחדדות את העובדה כי תחום הטלרפואה הופך למשמעותי ביותר בשנים האחרונות, כאשר הטכנולוגייה המתקדמת מאפשרת לקבל טיפול רפואי יעיל ואיכותי באמצעות הטלפון מכל מקום, ולרוב ללא צורך בפנייה לבית החולים. אנו בטוחים, שקידום המחקר, הרפואי והשיפור הטכנולוגי בתחום הטלרפואי יניב תוצאות ברוכות למנויי שחל, לחולים באשר הם, לרופאים ולמערכת הבריאות.”

המחקר התבסס על השוואת נתונים בין מנויי שחל שחוו התקף לב לבין חולים שנכללו בסקר של האיגוד הקרדיולוגי הישראלי ה- Acute Coronary Syndrome Israel Survey) ACSIS). במסגרת ה-ACSIS נאספים נתונים של כל החולים המתאשפזים בכל אחת מ-25 היחידות לטיפול נמרץ לב במשך תקופה מסוימת. מתוך כלל החולים של ה -ASCIS נכללו במחקר 3,899 חולים אשר שרדו אשפוז לאחר התקף לב (MI), אלו הושוו ל-699 מנויים בשחל אשר גם שרדו אשפוז לאחר התקף לב (MI).

Roth A, Malov M, Steinberg D, Yanay Y, Tamari M, Elizur M, deHaan D, Korb H, Golovner M. Enhanced 1-year survival of post myocardial infarction patients
The ‘SHL’ telemedicine experience in Israel, European Society of Cardiology XXIXCongress, Vienna, 31 August – 5 September 2007


להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.