זה נשמע כמעט מופרך ולחלוטין לא רלוונטי – אבל מסתבר שהתהליכים הדלקתיים של מחלת העור הנודעת, קשורים גם לתחלואה לבבית

מאת: רועי שני

הקשר בין מחלות עור למחלות לב נשמע קלוש לחלוטין במבט ראשון, בדיוק כמו הקשר בין שמיטה להר סיני. אבל, מגלה מחקר חדש, שקשר כזה קיים גם קיים. המחקר החדש שופך אור על הקשר בין תהליכים דלקתיים בגוף לבין מחלות לב.

חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת מיאמי מצאו כי חולי פסוריאזיס (ספחת), מחלה אוטואימונית התוקפת כ-3% מאוכלוסיית העולם, נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח טרשת עורקים, מחלות לב והתקפי לב.

בנוסף, חולי פסוריאזיס חשופים יותר למחלות כלי דם המובילות למחלות לב איסכמיות, למחלת כלי הדם במח או למחלות בכלי הדם של הידיים והרגליים.

התהליך הדלקתי הינו חרב פיפיות: בעוד שבעת פציעה התהליך הדלקתי נחוץ לגוף בכדי להחלים, במצבים בהם התהליך הדלקתי הוא כרוני, כמו במחלת הפסוריאזיס, החלקיקים אשר הגוף משחרר עלולים להזיק לדפנות כלי הדם ולגרום לטרשת עורקים או לחילופין להתקשות ואיבוד הגמישות שלהם.

בהתייחס לידע הרפואי הידוע על הקשר בין תהליך דלקתי לבין מחלות לב, ממצאי המחקר הנוכחי אולי אינם מפתיעים, מכיוון שפסוריאזיס ידועה כתהליך דלקתי כרוני מתמשך.

אולם ממצאי המחקר מושכים תשומת לב מדעית דווקא מכיוון אחר: ידוע כי פסוריאזיס הינה מחלה המתרחשת באופן מקומי בשכבות העור, ומחקר זה מעלה את השאלה אם טיפולים עוצמתיים בפסוריאזיס עשויים, על הדרך, גם לצמצם את הסיכון ללקות במחלות לב?

התשובה לשאלה זו עדיין אינה ברורה, אך מחקר זה מבהיר כי על רופאי העור להתייחס מעתה לגורם סיכון חדש בקרב מטופליהם הסובלים מפסוריאזיס- מחלות לב.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.