מי שעובד במשמרות לילה, נמצא בסיכון יתר להשמנה, סוכרת ומחלות לב. כך מגלה מחקר חדש

מאת: רועי שני
 

מחקר חדש קושר בין שינוי ברמות הורמונים לבין השמנת יתר, סוכרת ומחלות לב. על פי ממצאי המחקר, שפורסמו בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences , עבודה במשמרות לילה מובילה לשינויים הורמונליים ומטבוליים, שעלולים לגרום לעליה בסיכון להשמנת יתר, סוכרת ומחלות לב.

“בטווח הרחוק, ההשפעה של עבודה במשמרות לילה על הורמונים הקשורים למשקל הגוף – לפטין, אינסולין וקורטיזול – היא משמעותית, וכנראה מעלה את הסיכון לפתח סוכרת, מחלות קרדיווסקולריות והשמנת יתר” אומר פראנק שיר ממרפאת השינה של אוניברסיטת הארווארד, ששימש גם כראש צוות המחקר.

החוקרים מציינים כי עבודות המאופיינות במשמרות לילה קושרו בעבר לבעיות במערכת העיכול, תשישות והפרעות שינה. סיבוכים אלו נובעים מחוסר תיאום בין הרגלי האכילה והשינה בעקבות העבודה בלילות לבין השעון הגוף הפנימי המכונה “השעון הביולוגי”.

בכדי להבין כיצד חוסר תיאום זה עלול להעלות את הסיכון לפתח מחלות, ערכו שיר ועמיתיו ניסוי מעבדתי במטרה לבדוק את ההשפעה של ג’ט-לג או של עבודה במשמרות.

במסגרת הניסוי, שהו במעבדה חמש נשים וחמישה גברים. כל חברי קבוצת הניסוי התבקשו לישון במהלך שעות האור ולהישאר ערים בשעות הלילה. המעקב נערך למשך 10 ימים בהם תועדו השינויים ההורמונליים של המשתתפים.

תוצאות הניסוי הצביעו על ירידה ברמות ההורמון שאחראי על ויסות צריכת האנרגיה, התיאבון והחילוף החומרים – לפטין. לדברי החוקרים, צניחה של לפטין עלולה להוביל להשמנת יתר ולמחלות לב מכיוון שהיא מחישה את התיאבון ומורידה את צריכת האנרגיה של הגוף.

בנוסף, תועדו גם שינויים ברמות הסוכר והאינסולין בדם, עד כדי מצב של סוכרת גבולית (impaired glucose tolerance) שנבעה מירידה של רגישות הגוף לאינסולין. כמו כן, תועדה גם עליה בלחץ הדם של המשתתפים.

לדברי ד”ר ג’וזף באס מביה”ח נורת’ווסטרן בשיקגו, השעון הביולוגי הוא גורם חשוב לבריאות בדיוק כמו לחץ דם או נשימה. “מחקר זה מספק הסבר סביר להפרעות מטבוליות בקרב אלו שעובדים במשמרות לילה, מרבים בטיסות ארוכות או מתעלמים ממחזור האור הנורמלי”.

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

להצטרפות לשירותי שחל לחץ כאן

Comments are closed.